Autonomiczny robot LD firmy Omron
Zaawansowane rozwiązania służące automatyzacji produkcji i układów sterowania maszyn firma Omron zaprezentowała podczas targów Automaticon. Szczególną rolę odgrywało efektowne stanowisko z robotem typu Quattro realizującym zadania typu pick and place.
Zwiedzający mogli zobaczyć w praktyce możliwości nawigacyjne autonomicznego robota LD. Przekrój oferty zaprezentowano na ściance demonstracyjnej. Funkcjonalność systemów wizyjnych i czytników kodów można było przeanalizować na przykładach aplikacji typu serializacja i tracebility.
Ofertę firmy Omron opisuje termin 3xI tzn. Integrated, Intelligent, Interactive. Ambicją firmy Omron w Polsce jest to aby jak najwięcej firm z polskim rodowodem było w stanie dostarczać zaawansowane środki produkcji do użytkowników końcowych prowadzących inwestycje na terenie naszego kraju.
Dla wielu osób hasła IIoT czy Przemysł 4.0 w naturalny sposób kojarzą się z analizą danych i czerpaniem z tej analizy wymiernych korzyści. Nie jest to jednakże jedyny wymiar, w jakim odbywa się czwarta rewolucja przemysłowa. Industry 4.0 bierze swój początek w inteligentnych maszynach, które mogą być w naturalny sposób, na zasadzie plug&play integrowane z warstwą IT i systemami analitycznymi. Mając to na uwadze firma Omron wprowadzi w tym roku nowy sterownik NX1 z rodziny Sysmac, z zintegrowanym serwerem OPC UA. Ponadto NX1 rozszerzy gamę sterowników Sysmac posiadających wbudowany konektor do bazy SQL.
Omron kładzie duży nacisk na umożliwienie płynnej i co najważniejsze bezpiecznej interakcji ludzi z maszynami. W tym kontekście, a także biorąc pod uwagę obserwowany trend, w którym liniowy model produkcji traci na znaczeniu na rzecz cel produkcyjnych, szczególną rolę zaczynają odgrywać autonomiczne roboty Omron LD. Zastosowanie robotów LD, zastępujących systemy przenośników, pozwalających zagęścić rozmieszczenie środków produkcji na hali, a także przesunąć ludzi do zadań o znacznie wyższej wartości dodanej czyni tego typu rozwiązania coraz bardziej atrakcyjne na polu szeroko rozumianej optymalizacji produkcji.
Żródło: Omron