Bezpieczny rozdział mocy na platformach wydobywczych

Bezpieczny rozdział mocy na platformach wydobywczych Rittal

Wydobywanie ropy na morskich platformach wiertniczych wymaga użycia najlepszego sprzętu. Wszystkie wykorzystywane na platformach urządzenia muszą zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa podczas prac wydobywczych oraz mieć dopuszczenie GL. Szczególnym wyzwaniem są platformy wydobywcze, które są obsługiwane bezzałogowo (np. koncernu Dragon Oil). 

Działający na całym świecie producent ropy i gazu Dragon Oil z Dubaju wydobywa ropę naftową i gaz ziemny głównie z dna Morza Kaspijskiego u wybrzeży Turkmenistanu. Firma poszukiwała producenta instalacji rozdzielających energię do nowej platformy wydobywczej. Ostatecznie wybrała firmę Promontan z Werderu koło Poczdamu.

Zasilanie, które na platformach wiertniczych zapewniają generatory Diesel, jest redundantne, a obie jednostki wykorzystują po 600 amperów. Odbiorniki mają zapewnione zasilanie energią przez dwanaście pól odpływowych. Dodatkowo zainstalowane zostały zapłonniki silnika do napędów, takich jak pompy wody morskiej, wody swieżej i pompy Diesel. Dalszymi odbiornikami są systemy ogrzewania oraz kompresory do instalacji chlodniczych.

Konieczność zbudowania rozdzielnicy w formie 4b była dla nas nowością – wyjaśnia Thomas Schellhorn, dyrektor zarzadzajacy w Promontan. W przypadku rozdzielnicy w formie 4b poszczególne zakresy funkcji różnych odgałęzień są od siebie odizolowane. Konstrukcja ta zapewnia większe bezpieczeństwo eksploatacji i osób – zwłaszcza w przypadku awarii. – Szybko uświadomiliśmy sobie, że możemy to osiągnąć dzięki systemowi firmy Rittal – dodaje Schellhorn.

Kolejnym wyzwaniem była ograniczona ilość miejsca na platformie. Rozdzielnica powinna być o ok. 50% mniejsza niż porównywalne instalacje. Projekt udało sie zrealizować dzięki systemowi Ri4Power firmy Rittal, który bazuje na systemie szaf sterowniczych TS 8. Dodatkowym wsparciem we wszystkich fazach, od planowania do montażu, było oprogramowanie Power Engineering Rittal, które pozwoliło na wykonanie dokumentacji rozdzielnicy zgodnie z normami.

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę