CadXpert oferuje nowe drukarki 3D Stratasys

CadXpert oferuje nowe drukarki 3D Stratasys CadXpert

Stratasys po raz kolejny wysoko podnosi poprzeczkę konkurencyjnym producentom drukarek 3D i wprowadza do oferty trzy zupełnie nowe maszyny o przemysłowym charakterze. Każda z maszyn reprezentuje inną technologię przyrostową. Zobacz, co potrafią najnowsze drukarki 3D od Stratasys - przedsiębiorstwa, którego oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma CadXpert.

Drukowanie przestrzenne, czyli inaczej drukowanie 3D, polega na tworzeniu trójwymiarowych przedmiotów, a podstawę tego stanowi przestrzenny projekt komputerowy. Drukarki tworzą przedmiot za pomocą takich materiałów jak m.in.: żywica światłoutwardzalna, ABS czy nylon, a procesów drukowania 3D jest naprawdę wiele.

F770, czyli drukarka 3D do produkcji dużych gabarytów

Aby przeprowadzić je skutecznie, warto sięgnąć pod najnowsze zdobycze techniki. Taką właśnie jest drukarka 3D Stratasys F770 to jedna z największych drukarek 3D na rynku – maksymalny rozmiar w osi X wynosi aż 1m. Wielkogabarytowa drukarka 3D F770 bazuje na rozwiązaniach technologicznych znanej serii drukarek 3D F123. Są to: system dwóch ekstruderów, rozpuszczalny materiał podporowy, serwonapędy oraz szczelna komora utrzymująca stałą temperaturę w całym obszarze roboczym. Nowy model wyróżnia się przede wszystkim rozmiarem wytwarzanych części. Obszar roboczy wynosi 1000 × 610 × 610 mm, co daje 372 100 cm2 przestrzeni roboczej. Przekątna pola roboczego to 117,1 cm.

Drukarka 3D F770

Drukarka 3D obsługuje dwa materiały do szybkiego prototypowania i druku części funkcjonalnych: ABS oraz ASA. Maszyna jest polecana do niezawodnego druku bardzo dużych obiektów lub do produkcji seryjnej. Drukarka jest kompatybilna z oprogramowaniem GrabCAD Print, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób zoptymalizujemy obiekty do wielkoformatowego druku 3D.

H350 - nowa technologia i nowa seria drukarek 3D

Pomocna w efektywnym działaniu może być także nowa technologia przyrostowa, Selective Absorption Fusion, którą wprowadził Stratasys - czyli proszkowa metoda druku 3D bazująca na technologii powder bed fusion.

W pierwszym etapie procesu druku w technologii SAF głowice piezoelektryczne natryskują precyzyjnie płyn, który wstępnie wiąże warstwę materiału. Następnie pod wpływem energii termicznej warstwa proszku jest ściśle spajana. W kolejnym kroku nanoszona jest nowa warstwa materiału i proces powtarza się aż do uzyskania finalnej części.

Drukarka 3D H350

Stratasys wprowadził w tej technologii drukarki 3D H Series. Pierwszym modelem jest drukarka 3D H350, której obszar roboczy wynosi 315 × 208 × 293 mm. Wysokość warstwy to 100 mikrometrów. Obecnie drukarka 3D obsługuje jeden materiał budulcowy PA11, a w przyszłości, jak zapowiada producent, będą dostępne kolejne tworzywa, w tym elastomer. Szybkość druku (ze względu na spajanie całej warstwy druk ma postępować szybciej niż w technologii SLS) oraz brak stosowania podpór sprawiają, że drukarka H350 jest polecana do seryjnej produkcji.

Wydruk 3D z drukarki 3D Stratasys H350
Wydruk 3D w technologii SAF z drukarki 3D Stratasys H350

Origin One pierwszą drukarką 3D do seryjnej produkcji z żywic

Kolejne zupełnie nowe rozwiązanie w portfolio Stratasys to technologia Programmable PhotoPolymerization P3 rozwijana do tej pory przez firmę Origin. Technologia jest udoskonaloną wersją metody DLP. Drukarka 3D Origin One pozwala na wysokowydajną, seryjną produkcję z materiałów klasy przemysłowej. Obecnie urządzenie obsługuje 10 żywic fotopolimerowych od takich producentów jak: BASF, Henkel, DSM. Wśród dostępnych materiałów można znaleźć żywice sztywne i udarne, odporne na wysoką temperaturę, elastyczne, a także biokompatybilne.

Drukarka 3D Origin One

Zaawansowany system kontrolujący temperaturę, natężenie światła UV oraz inne parametry druku umożliwia niezawodną i powtarzalną produkcję seryjną z dużą wydajnością.

Seryjna produkcja na drukarce 3D Stratasys Origin One
Seryjna produkcja na drukarce 3D Stratasys Origin One

Obszar roboczy urządzenia wynosi 192 x 108 x 370 mm. Charakterystyczna dla technologii żywicznych wysoka jakość powierzchni wydruków ma być porównywalna w technologii P3 do modeli uzyskiwanych metodą wtryskową.

Źródło: CadXpert

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę