CaseMaster Evolution – nowoczesne piece do nawęglania
Seco/Warwick to firma działająca w przemyśle metalurgicznym, wyspecjalizowana w dostarczaniu urządzeń i technologii do czołowych firm funkcjonujących w branżach: lotniczej, samochodowej oraz energetycznej. Jakiś czas temu do swoich klientów wyszła z nową propozycją - linią produktów CaseMaster Evolution. O niej oraz wizji rozwoju przedsiębiorstwa opowiedział Grzegorz Głuchowski - kierownik sprzedaży w Zespole Pieców Próżniowych Seco/Warwick.
Dziesięć lat temu tozpoczęła się CaseMaster Evolution. Od tego czasu rozpoznawalność wskazanej linii pieców rośnie z roku na rok. Za ciekawy przykład może posłużyć zastosowanie CaseMaster Evolution w hartowni usługowej Hart-Tech, dzięki czemu klient firmy Seco/Warwick mógł mógł osiągnąć przewagę konkurencyjną, a tym samym dynamiczniej rozwinąć przedsiębiorstwo.
Dlaczego warto wybrać CaseMaster Evolution?
Określenie opisanej gamy produktowej można spróbować ograniczyć do 3 kluczowych słów, a są nimi: próżnia – jako nawiązanie do próżniowej obróbki cieplnej realizowanej w piecach Case Master Evolution, wielokomorowość – jako kluczowa cecha wyróżniająca piece z gamy CaseMaster Evolution, oraz wszechstronność – podkreślająca możliwość pracy w różnych konfiguracjach oraz z różnymi procesami próżniowej obróbki cieplnej.
Piece należące do tej grupy dobrze wpisują się w trwającą ewolucję technologiczną w świecie obróbki cieplnej. Chodzi o przejście z tradycyjnych technologii nawęglania atmosferowego (CaseMaster), na nowoczesną technologię próżniową (Evolution). Ewolucja technologiczna trwa od lat 70. ubiegłego wieku i ostatnimi laty szczególnie nabiera tempa. Nikt nie ma bowiem wątpliwości, że piece (technologia) próżniowe to przyszłość. Sama nazwa rozwiązania została zaś zaczerpnięta z bratniego pieca atmosferowego do nawęglania typu CaseMaster, gdyż cel obróbki cieplnej, czyli nawęglanie, pozostaje taki sam, natomiast droga dojścia do niego jest nowa i ewolucyjna, stąd drugi człon nazwy to Evolution.
Nawęglanie próżniowe a CaseMaster Evolution
Jak tłumaczy Grzegorz Głuchowski - kierownik sprzedaży w Zespole Pieców Próżniowych Seco/Warwick - piece z rodziny CaseMaster Evolution były odpowiedzią firmy Seco/Warwick na rynkową potrzebę wielokomorowego pieca próżniowego z nawęglaniem próżniowym. Większość z dostarczonych przez firmę urządzeń pracuje z tym nowoczesnym procesem technologicznym. Jednak idąc dalej i odpowiadając na kolejne potrzeby klientów, przedsiębiorstwo zaczęło rozwijać również zastosowania dla pozostałych, powszechnych procesów obróbki cieplnej.
Piece próżniowe z linii CaseMaster Evolution to urządzenia dwu- lub trzykomorowe, o orientacji poziomej lub pionowej oraz wielkości przestrzeni roboczej dopasowanej do potrzeb klienta. Stanowi to szerokie portfolio produktowe, ale przede wszystkim ogrom możliwości. Taka elastyczność rozwiązania sprawia, że piece z tej linii sprawdzają się praktycznie w każdych warunkach - w hartowni usługowej, w firmie specjalizującej się w produkcji wymienników ciepła czy międzynarodowej korporacji z branży samochodowej czy lotniczej.
Siłą linii produktowej CaseMaster jest nie tylko elastyczność konstrukcyjna, lecz również wszechstronność technologiczna, jaką może zapewnić. Piece z gamy CaseMaster, w zależności od konfiguracji, mogą realizować procesy hartowania, nawęglania, wyżarzania, a nawet lutowania w próżni. Dodatkowo są to piece próżniowe skierowane do wielkoseryjnej obróbki cieplnej i doskonale sprawdzają się w takich warunkach. Interesującym przykładem jest tutaj jeden z wiodących światowych dostawców (Tier 1) z branży samochodowej, który produkuje m.in. układy kierownicze. Firma ta pracuje z sześcioma piecami typu CaseMaster Evolution w jednej ze swoich lokalizacji. Taka linia pozwala naszemu klientowi nawęglić oraz zahartować ponad 1500 kilogramów wsadu na godzinę.
Z dotychczasowych doświadczeń Seco/Warwick wynika, że głównymi odbiorcami pieców CaseMaster Evolution są firmy produkcyjne z branży lotniczej oraz samochodowej. Jednak produkt ten znalazł uznanie również wśród wielu hartowni usługowych z całego świata, szeregu firm z szeroko pojętego przemysłu maszynowego oraz jednostek naukowo-badawczych.
Hartowanie w oleju czy hartowanie w gazie?
Przez ponad dekadę swojej obecności na rynku piece z gamy CaseMaster Evolution niezmiennie gwarantują wysoką jakość obróbki cieplnej oraz niezawodność pracy. Zapewniają również oszczędność ekonomiczną, gdyż technologia próżniowa pozwala na znaczną redukcję kosztów i osiągnięcie najwyższej jakości po procesie obróbki cieplnej. Jednocześnie piece CaseMaster Evolution są w trendzie eko, bo spełniają obowiązujące wymagania środowiskowe. Procesy nawęglania próżniowego to nie tylko niska konsumpcja mediów procesowych, ale również brak emisji dwutlenku węgla. Jak jednak sprawa ma się z hartowaniem? Które wybrać? Hartowanie w oleju czy w gazie?
Hartowanie w oleju to proces tradycyjny, praktykowany w przemyśle od dawna i przez długi czas niemający w wielu przypadkach alternatywy. Z racji swojej charakterystyki wymaga dodatkowych procesów mycia części, które po hartowaniu są zaolejone. To z kolei wymusza posiadanie dodatkowych urządzeń myjących oraz konieczność odpowiedniej i okresowej utylizacji kąpieli myjących i hartowniczych. Co ciekawe, wielokrotnie można spotkać się z opiniami, że to mycie po hartowaniu w oleju jest trudniejsze niż samo hartowanie, szczególnie jeżeli geometria części myciu nie sprzyja.
Hartowanie w gazie natomiast to proces przede wszystkim ekologiczny, części po hartowaniu w gazie są perfekcyjnie czyste. Dodatkowo deformacje hartownicze po hartowaniu w gazie są wielokrotnie mniejsze niż po hartowaniu w oleju. Co więcej, ostatnie wdrożenia pieców Seco/Warwick z wysokociśnieniowym hartowaniem w gazie (25 barów abs.) jednoznacznie wskazują, że ten sposób hartowania części może praktycznie w całości zastąpić hartowanie w oleju. Dlatego uważa się hartowanie w gazie za proces przyszłości.
Pionowe piece CMe od Seco/Warwick
Kierownik w firmie Seco/Warwick Grzegorz Głuchowski tłumaczy, że ułożenie pieca w tzw. pionie wynika z wymogów rynku oraz specyfiki części klientów i ich potrzeb. Kiedy klienci zgłaszali się do nas ze swoimi potrzebami chcieliśmy spełnić ich (jak dla niektórych – nietypowe) oczekiwania. Pionowa orientacja systemu transportu wsadu sprawdza się najlepiej przy hartowaniu długich części np. goleni podwozi samolotów. Dla przykładu, piece tego typu pracują w tym przemyśle u klientów z USA, Chin czy Francji. Instalacje pionowych pieców CaseMaster Evolution wyglądają imponująco, całkowita wysokość największego z dotychczas wykonanych pieców to aż 18 metrów! Piec ten umożliwia obróbkę jednego wsadu o maksymalnej wysokości ponad czterech metrów, średnicy ponad 1,8 metra i masie ponad 3 ton.
CaseMaster Evolution model T oznacza piec trzykomorowy (T – triple). Jest to piec, w którym mamy trzy odrębne komory tj. 1) komorę załadowczą, 2) komorę procesową oraz 3) komorę hartowniczą, z której wsad jest też wyładowywany. Piec tego typu (CMe-T) umożliwia wielkoseryjną obróbkę cieplną w próżni, w jednym ciągu technologicznym przy pełnej automatyzacji procesu. Piec trzykomorowy w porównaniu z piecami jedno- lub dwu-komorowymi gwarantuje o wiele większą wydajność. Przy dodatkowym wykorzystaniu opcji hartowania w gazie otrzymujemy nowoczesny i wysoce efektywny piec. Warto dodać, że jeden z dwóch największych w Europie dostawców usług komercyjnej obróbki cieplnej, od paru miesięcy wykorzystuje zalety trzykomorowego pieca CaseMaster Evolution z hartowaniem w gazie obojętnym do ciśnienia 25 barów abs.
Zastosowanie także w procesie lutowania
Jeden z klientów przedsiębiorstwa Seco/Warwick, działający w branży samochodowej, szukał rozwiązania, które zagwarantowałoby mu najwyższą jakość procesu lutowania wymienników ciepła przy jednoczesnym zapewnieniu jak najwyższej produktywności. Próżniowe piece jednokomorowe gwarantują wysoką jakość procesu lutowania, ale do osiągnięcia wymaganej produktywności klient musiałby zakupić parę urządzeń, co było ekonomicznie nieuzasadnione. Odpowiedzią na to wyzwanie było wykorzystanie do procesu lutowania pieca trzykomorowego z rodziny CaseMaster Evolution. Okazało się to strzałem w dziesiątkę i trafną odpowiedzią na realne potrzeby klienta, który to zakupił właśnie u nas drugi taki sam piec.
Lutowanie stali w próżni to bardzo rozwojowa technologia i warto się nią bliżej zainteresować, możemy zaproponować na tym polu szereg autorskich rozwiązań, z których najciekawszym jest właśnie trzykomorowy piec CaseMaster Evolution. Siłą produktów marki Seco/Warwick jest ich elastyczność oraz modułowość. Piece z gamy CaseMaster Evolution umożliwiają szeroką konfigurację zarówno pod kątem rozwiązań konstrukcyjnych jak i możliwej do przeprowadzenia technologii obróbki cieplnej. Ciekawym przykładem jest tutaj rozwiązanie, gdzie w jednym piecu integrujemy możliwość hartowania w oleju oraz hartowania w gazie obojętnym, pod wysokim ciśnieniem. Piec trzykomorowy w takiej hybrydowej konfiguracji od paru lat z powodzeniem pracuje w jednej ze skandynawskich lokalizacji największej na świecie sieci hartowni usługowej.
Przy tym dynamiczny rozwój branży rodzi także nowe wyzwania. Przede wszystkim zaliczają się do nich nieustanna promocja oraz przekonywanie, że przyszłość światowej obróbki cieplnej jest w obróbce próżniowej. Należy wykazywać i potwierdzać zalety i przewagi technologii próżniowych w odniesieniu do technologii tradycyjnych, do których część osób i firm wciąż jest przywiązana, co jest zrozumiałe, bo pracują z tradycyjnymi technologiami atmosferowymi od wielu lat i nie zawsze chcą to zmieniać. Jednak proces ewolucji na tym polu już trwa, przybiera na sile z każdym rokiem i jest nieunikniony. Firma chce zrobić wszystko, żeby jej klienci byli przygotowani na nadchodzące zmiany, oraz żeby tworzone przez nią piece pomagały im w budowaniu efektywności ekonomicznej ich biznesu.
Źródło: Seco/Warwick