Ceny miedzi spadają. Co to oznacza dla firm?

KGHM
Reklama
Reklama

Obecnie na światowych rynkach ceny miedzi, tak jak i innych surowców, systematycznie spadają. W ciągu ostatniego roku miedz potaniała o blisko 30 proc., cena tony tego surowca spadła z ok 6,5 tys. do 4,5 tys. dolarów.

Notowania miedzi spadają od dłuższego czasu, cena tego surowca utrzymuje się w długoterminowym trendzie spadkowym – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Dorota Sierakowska, analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – W zasadzie winowajca tej sytuacji jest jeden, a są nim Chiny, czyli kraj, który odpowiada za niemal połowę globalnego popytu na miedź i który w ostatnich latach, ostatnich miesiącach, ewidentnie spowalniał gospodarczo.

Reklama

Przez ostatnie lata dynamicznie rozwijająca się chińska gospodarka potrzebowała ogromnych ilości surowców i je kupowała. To wywołało hossę na świecie i np. miedź w latach 2003–2011 podrożała czterokrotnie, i to pomimo załamania w 2008 roku. W tym okresie PKB Chin przyrastało o nawet kilkanaście proc. rocznie, przy czym po 2007 roku notowano coraz słabsze przyrosty. Jak się szacuje, w tym roku wzrost produktu krajowego brutto Chin może nie przekroczyć 7 proc., czyli być wolniejszy od tego z 2007 roku ponaddwukrotnie.

Obawy dotyczące Chin to teraz główny czynnik, który sprzyja spadkowi notowań miedzi na globalnym rynku – zwraca uwagę Dorota Sierakowska. – Dopóki one się utrzymają, czyli dopóki inwestorzy będą się obawiać o przyszłość Chin, dopóty będziemy mieli do czynienia z wyraźną presją na spadek notowań miedzi. A więc od strony popytowej ewidentnie obawy chińskie są przeważające.

Na niskie ceny miedzi wpływ mają też jej producenci. Mimo spadku notowań na rynek trafia coraz więcej tego surowca. W polskim KGHM-ie np. produkcja wzrosła w tym roku o 12 proc.

Reklama

Jak na razie nie ma problemu z podażą miedzi – mówi analityk Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Firmy wydobywające miedź publikują dane dotyczące sporej produkcji, wręcz zwiększenia produkcji względem ubiegłego roku w tym roku, co sprawia, że pogłębia się możliwość nadwyżki na rynku miedzi również w tym roku.

Spadające ceny odbiły się na tegorocznych wynikach KGHM Polska Miedź. Wprawdzie w trakcie trzech kwartałów przychody spółki wzrosły o niemal 150 mln zł, przekraczając 14,86 mld zł. Zysk netto koncernu jedna był niższy. Spadł z blisko 1,8 mld zł w 2014 roku do niecałych 1,23 mld.

Odwrócenie trendu spadkowego na rynku miedzi prawdopodobnie nie nastąpi prędko – ocenia Dorota Sierakowska z Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska SA. – Właśnie dużo będzie zależało od perspektyw dotyczących gospodarki Chin, a na razie nie są one optymistyczne. A więc jeszcze przyszły rok może być okresem utrzymywania się niskich notowań miedzi, nawet jeżeli ceny miedzi już nie spadną wyraźnie, to mogą się utrzymywać na niskich poziomach przez wiele miesięcy.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama