Ciekawe wdrożenia: miliony kroków

Ciekawe wdrożenia: współrzędnościowe maszyny pomiarowe ZEISS

Össur Kristinsson, młody mężczyzna z Islandii, był niezadowolony ze swojej niewygodnej protezy nogi i szukał lepszego rozwiązania. W 1971 roku założył więc w Reykjaviku mały warsztat i szybko wynalazł silikonową wkładkę, nowy rodzaj połączenia między ciałem a protezą, znaną obecnie na całym świecie. Firma Össur – która zatrudnia obecnie 2300 pracowników na całym świecie - weryfikuje jakość swoich najnowocześniejszych protez przy użyciu współrzędnościowej maszyny pomiarowej ZEISS.

Pomiar komponentów o skomplikowanej geometrii, eliminacja podatnych na błędy pomiarów ręcznych oraz szybsza analiza i dokumentacja danych pomiarowych – to trzy najważniejsze wyzwania pomiarowe, z którymi spotykają się pracownicy firmy Össur.

Celem działania islandzkiej firmy Össur jest umożliwienie życia bez ograniczeń osobom bez kończyn. Z tego powodu protezy opracowywane i produkowane w Reykjaviku są prawdziwymi produktami zaawansowanymi technologicznie. W celu zapewnienia idealnego współdziałania wielu komponentów protezy firma Össur wykorzystuje maszyny pomiarowe ZEISS.

Wyzwanie: wymagające geometrie

Proteza nogi wraz z jej użytkownikiem stawia co roku milion kroków. Aby było to nie tylko możliwe, ale również wygodne - zwykle małe i lekkie komponenty protezy muszą być bardzo wytrzymałe. W wyniku tego tolerancje ich wykonania są bardzo wyśrubowane: zaledwie 10 mikrometrów w przypadku niektórych komponentów protez stawu kolanowego sterowanych komputerowo. Zapewnienie jakości wymaga precyzyjnych narzędzi pomiarowych aby zagwarantować zgodność z rygorystycznymi specyfikacjami. Instrumenty takie muszą również być w stanie prawidłowo obrazować skomplikowane geometrie. Sztuczne stawy kolanowe na przykład posiadają wklęsłe i wypukłe powierzchnie i nie jest możliwy ich prawidłowy ręczny pomiar.

Rozwiązanie: dwie współrzędnościowe maszyny pomiarowe

Do losowych pomiarów wyrywkowych firma Össur stosuje dwie maszyny pomiarowe firmy ZEISS: współrzędnościową maszynę pomiarową ZEISS CONTURA i multisensorową maszynę pomiarową ZEISS O-INSPECT.

„Gdy wszystkie maszyny pracują w produkcji, wykorzystujemy je do pomiarów co najmniej 17 różnych części na godzinę“ - opowiada Ásgeir Páll Gústafsson, Menadżer ds. Jakości i Ekspert ds. Współrzędnościowych Maszyn Pomiarowych w firmie Össur.

Technicy zajmujący się pomiarami przygotowują programy pomiarowe i urządzenia mocujące, tak aby ich koledzy mogli właściwie ustawić obrabiane elementy na współrzędnościowej maszynie pomiarowej i wybrać odpowiedni program pomiarowy. Następnie głowica pomiarowa automatycznie skanuje obrabiany element i ustala określone dane dotyczące kształtu i położenia. Od czasu nabycia pierwszej współrzędnościowej maszyny pomiarowej w 2004 roku firma Össur radykalnie zmniejszyła liczbę pomiarów wykonywanych ręcznymi przyrządami pomiarowymi.

Korzyści: produkcja i pomiary skomplikowanych komponentów

Skomplikowane komponenty protez stawu kolanowego z zakrzywionymi powierzchniami, które firma Össur musiała w przeszłości kupować od innych dostawców, są teraz wykonywane przez firmę. Ponadto pracownicy musieli poświęcać bardzo dużo czasu na pomiary ręczne.

W 2013 roku firma wprowadziła oprogramowanie analityczne ZEISS PiWeb, które uprościło nie tylko dokumentację ale i predykcję. Obecnie możliwe jest szybkie rozpoznawanie i wizualizacja trendów w sekwencjach danych, co umożliwia pracownikom szybkie wyciąganie wniosków o procesach obróbki mechanicznej. Informacje dostarczane przez dane pomiarowe przyczyniają się tym samym do poprawy jakości produktu końcowego. Właśnie dzięki tej wysokiej jakości klienci firmy Össur mogą stać dosłownie na własnych nogach. „Utrata nogi nie oznacza końca życia“ - mówi Gústafsson. - „I to jest naszym celem“.

źródło: Zeiss

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 10/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę