Co wspólnego ma koszulka piłkarska z odzieżą roboczą?

Co wspólnego ma koszulka piłkarska z odzieżą roboczą? Mewa

Odzież sportowa ma wiele cech, które mogą być podstawą dla projektowania innych rodzajów ubrań. Dynamiczne kroje zwiększają swobodę ruchów, a oddychające i elastyczne tkaniny sprawiają, że sportowcy osiągają jeszcze lepsze wyniki. Wiele z tych innowacji można również odnaleźć w odzieży roboczej. Również kwestia „zrównoważonego rozwoju” znajduje odzwierciedlenie w obydwu tych obszarach odzieży.

To, co sportowcy noszą podczas treningów i zawodów, od dziesięcioleci dostosowywane jest do stale rosnących wymagań. Przynosi to korzyści nie tylko sportowcom, ale także pracownikom zatrudnionym w przemyśle i rzemiośle, bowiem dzisiejsze koszulki noszone przez nich na codzień w pracy często skrywają technologie tekstylne, które pierwotnie były opracowane dla sportów wyczynowych.

Większa funkcjonalność dzięki nowym materiałom

Od strojów kąpielowych wykonanych z ciężkiej bawełny po kostiumy, których prawie nie czuć podczas noszenia - wiele się zmieniło w odzieży sportowej w ciągu ostatnich 100 lat.

Zastosowanie włókien syntetycznych, takich jak poliester czy poliamid, sprawiło, że odzież jest lżejsza i bardziej elastyczna. To sprawia, że jest ona znacznie bardziej wygodna w noszeniu – szczególnie podczas aktywności fizycznej – wyjaśnia Mark Weber, który w firmie Mewa kieruje działem opracowującym nowe produkty.

Elastyczne materiały można teraz znaleźć niemal w każdym elemencie odzieży roboczej.

Jednak nowoczesne włókna tekstylne potrafią znacznie więcej, jak wyjaśnia Mark Weber. Na przykład połączenie syntetyków z bawełną zapewnia skuteczniejsze wchłanianie potu, minimalizując w ten sposób nieprzyjemny zapach. Z kolei inna struktura tkaniny pochodzącej z sektora sportowego wykorzystywana jest w odzieży roboczej z kolekcji Mewa Peak przeznaczonej dla osób pracujących w przemysłie i rzemiośle. Włókna poliestrowe zawierają w tym przypadku cząsteczki aktywnego węgla, które mogą wchłaniać lub uwalniać wilgoć i ciepło. Właściwości termoregulacyjne redukują proces pocenia się, odzież pozostaje bardziej sucha i eliminowane jest niemiłe uczucie chłodu, wywołujące dreszcze na skutek noszenia spoconej odzieży.

Ubranie robocze Mewa

Praktyka dostosowana do potrzeb

Koncepcje w zakresie wyglądu odzieży roboczej ukierunkowane są na wymagania związane z danym stanowiskiem pracy. Odzież zawdzięcza swoją szczególną funkcjonalność ergonomicznemu krojowi i zastosowaniu różnych materiałów. Jako tak zwany produkt hybrydowy, współczesna odzież robocza posiada strefy ocieplające i chłodzące, a także elementy elastyczne lub ochronne, wyjaśnia Mark Weber. Na przykład odzież robocza dla rzemieślników w takich miejscach jak kolana, łokcie i ramiona - czyli tych szczególnie narażonych na zużycie - ma wstawki ze wzmocnionej tkaniny odpornej na ścieranie.

Tę samą zasadę znamy na przykład z kurtek turystycznych, które posiadają wzmocnienia w miejscach, gdzie spoczywają na nich paski plecaka. Innym przykładem mogą być wzmocnienia w spodniach przeznaczonych dla osób uprawiających jeździectwo. Zarówno w przypadku odzieży roboczej jak i sportowej elastyczne wstawki zapewniają większą swobodę ruchów, a suwaki umożliwiające wentylację zapewniają niezbędną przewiewność.

Odzież robocza to nie jest ‚Fast Fashion‘

Odzież robocza łączy w sobie funkcję ochronną, modę i wizerunek, ale także musi spełniać wiele wymagań jakościowych. Kwestia zrównoważonego rozwoju w odniesieniu do odzieży staje się dla użytkowników i decydentów coraz ważniejsza. Dlatego też firma Mewa zaprojektowała kolekcję ubrań roboczych „Peak” przeznaczoną dla osób zatrudnionych w przemysłie i rzemiośle, w której w około 75% wykorzystano zrównoważone materiały.

Z naszego punktu widzenia zrównoważenie polega na tym, by przede wszystkim zapewnić jak najdłuższą żywotność odzieży roboczej, ponieważ produkcja tekstyliów wytwarza największy ślad ekologiczny – wyjaśnia Mark Weber.

Długą żywotność można osiągnąć dzięki wysokiej jakości materiałom i wykonaniu, a także dzięki możliwości naprawy. Do tego dochodzą ekologiczne korzyści wynikające z faktu, iż pranie i pielęgnacja odzieży roboczej realizowane są przez usługodawcę działającego w obszarze tekstyliów, jak np. firma Mewa.

Profesjonalizacja procesu prania skutkuje zupełnie innymi wartościami zużycia, niż w przypadku, gdyby każdy strój roboczy był prany osobno w prywatnej pralce – mówi Mark Weber.

Dzięki procesom prania oszczędzającym wodę i energię, systemom wielokrotnego użytku oraz pilotażowym projektom w zakresie neutralnej dla klimatu dystrybucji, firma Mewa kształtuje procesy produkcyjne, oszczędzając jednocześnie zasoby, za co otrzymała już kilka nagród i wyróżnień.

Źródło: Mewa

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę