CT|Scan Forum 2022 o skanowaniu 3D i tomografii komputerowej

CT|Scan Forum 2022 o skanowaniu 3D i tomografii komputerowej ITA

W dniach 12–13 października 2022 w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach odbyła się konferencja CT|Scan Forum 2022. Konferencja zorganizowana przez firmę ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k. była doskonałą okazją do zapoznania się z teorią i praktyką automatycznej digitalizacji przedmiotów za pomocą systemów skanowania 3D oraz tomografii komputerowej (CT). Wydarzenie przyciągnęło uwagę wielu profesjonalistów, działających w polskim przemyśle i nauce, zajmujących się na co dzień zagadnieniami związanymi z badaniami nieniszczącymi, zapewnieniem jakości oraz inżynierii odwrotnej. Zaproszeni eksperci podczas swoich prezentacji oraz warsztatów praktycznych przekazali uczestnikom wiele nowych informacji.

Powiązane firmy

ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp. k.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczął krótkim powitaniem dyrektor sprzedaży ITA, Dariusz Brzozowski, po którym rozpoczęły się prezentacje tematyczne. Mateusz Matuszak (ITA) przedstawił bardzo ciekawą prezentację dotyczącą podstaw teoretycznych różnych metod skanowania wykorzystywanych przez producentów skanerów 3D. Szczególnie ciekawe informacje dotyczyły technologii laserowej wykorzystywanej przez firmę Creaform. W trakcie demonstracji na żywo uczestnicy mogli zaznajomić się z procesem pozyskiwania danych przez skanery laserowe zarówno w wersji ręcznej, czyli HandySCAN oraz MetraSCAN firmy Creaform, jak i automatycznej, bazującej na współpracy z robotem firmy Fanuc.

Konferencja

Prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski (ITA) podczas swojej prezentacji: „Tomografia komputerowa i skanowanie optyczne w świetle prac normalizacyjnych” przedstawił stan zaawansowania prac związanych z nowo powstającą normą dotyczącą błędów tomografów przemysłowych wykorzystywanych jako narzędzia pomiarowe. Zwrócił też uwagę obecnych na wpływ warunków wykonywania pomiarów na otrzymywane wyniki oraz różnice w nazewnictwie stosowane przez różnych producentów systemów pomiarowych. Profesor Michał Wieczorowski szczególnie podkreślił znaczenie stosowanej nomenklatury technicznej w ocenie poszczególnych produktów oraz przestrzegał przed stosowaniem pojęć niezgodnych z polskimi normami i słownikami branżowymi, które to pojęcia znaczą potocznie zupełnie coś innego niż, zakłada to norma.

Piotr Grzelak (Kirchhoff Automotive) przedstawił wykorzystanie skanera HandySCAN w doskonaleniu procesów tłoczenia. Autor prezentacji pokazał proces wdrożenia systemu w zakładzie Kirchhoff Mielec, ale wrócił też do procesu wyboru urządzenia, który został potwierdzony testami oraz badaniem powtarzalności urządzeń dostępnych na rynku. Bardzo ciekawe aplikacje oraz niecodzienne zastosowania skanera spotkały się z bardzo dużym zainteresowanie uczestników konferencji. 

Konferencja

Luka Cickovic, przedstawiciel Creaform, zaprezentował firmę i jej innowacyjne produkty wraz z wieloma ciekawymi aplikacjami z obszaru zautomatyzowanych pomiarów z wykorzystaniem skanującej głowicy laserowej MetraSCAN-R wdrożoną w przemyśle lotniczym i motoryzacyjnym. Znalazło się tu m.in. połączenie pomiarów stykowych części na CMM oraz bezstykowych, za pomocą skanującej głowicy laserowej umieszczonej na robocie.

Grafika

 

Przedstawiciel firmy Waygate Technologies, dr André Egbert, zaznajomił obecnych z historią firmy oraz jej produktami, którymi są tomografy rentgenowskie oraz kabiny X-ray. Podczas zajęć praktycznych wykonano prześwietlanie kilku próbek, pokazując na żywo, jak wygląda proces doboru parametrów, akwizycji danych, rekonstrukcji oraz obróbki wyników. Wszystkie te działania wykonane zostały przez Gerharda Zachera, inżyniera aplikacji z firmy Waygate Technology, na tomografie Phoenix V|tome|x S240, który został wyposażony w dwa różne źródła promieniowania (240 kV oraz 180 kV).

Grafika

Grzegorz Kaczmarczyk z AGH University of Science and Technology wykorzystał swoją prezentację do zobrazowania szerokiego wachlarza aplikacji realizowanych przez AGH z wykorzystaniem tomografu komputerowego Phoenix V|tome|x M300. Według Grzegorza Kaczmarczyka tomograf dostarczony przez ITA będący w posiadaniu uczelni jest bardzo obciążony, a w badaniach często wykorzystywany jest dodatkowy stolik umożliwiający obciążanie z jednoczesnym podgrzewaniem lub chłodzeniem próbek. 

Grafika

Uczestnicy wzięli udział w czterech cyklach zajęć warsztatowych, które dotyczyły obszarów skanowania 3D oraz tomografii komputerowej.

Pierwszy dzień zakończył nieoficjalny wieczór, będący dalszą okazją do dyskusji i wymiany myśli na temat informacji pozyskanych podczas konferencji. Drugi dzień rozpoczął się od kolejnych zajęć praktycznych, które stanowiły kontynuację tych z dnia poprzedniego. Niektórzy z uczestników mogli skupić się w tym czasie na tematach, które najbardziej ich zainteresowały, a inni mogli zobaczyć, jak wyglądają ich próbki prześwietlone z wykorzystaniem tomografu Phoenix V|tome|x S240.

Ludzie

 

Radosław Kubacki z firmy ITA w prezentacji: „Podstawy teoretyczne tomografii przemysłowej” przybliżył zasady przyświecające pracy tomografu komputerowego, ze szczególnych uwzględnieniem warunków, które należy spełnić, aby uzyskane dane były pozbawione tzw. artefaktów. Bardzo ciekawe były też slajdy pokazujące zależności jakości uzyskiwanych skanów od wielkości plamki w ognisku, mocy źródła promieniowania. Podczas zdalnego połączenia z laboratorium Waygate Technology w Wunstorfie (Niemcy) uczestnicy mogli zobaczyć na żywo urządzenie Phoenix Speed|scan HD, zaznajomić się z jego budową oraz poznać możliwości pomiarowe.

Wykład


 

Alexander Drothen z firmy Jenoptik – OTTO Vision podzielił się z obecnymi swoimi doświadczeniami związanymi z wykorzystaniem skanera 3D, FLEX-3A przeznaczonym do pomiarów małych, precyzyjnych przedmiotów. Podczas warsztatów uczestnicy mogli zobaczyć zautomatyzowany proces pomiarowy małych przedmiotów. 

Grafika

Należy podkreślić, że prezentacje sprowokowały uczestników do ożywionych i ciekawych dyskusji, co bardzo ucieszyło organizatorów, którzy zrobią wszystko, aby kolejne edycje tej konferencji zostały utrzymane na co najmniej tym samym poziomie merytorycznym.

Grafika

Zorganizowanie konferencji w Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach okazało się dobrą decyzją.

Grafika

Ciekawa architektura, olbrzymie postindustrialne wnętrze oraz oryginalne wyposażenie wpłyneły na niepowtarzalny klimat konferencji.

Źródło: ITA

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 10 2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę