Najnowsze z Smart factory
Smart factory
Rola konsultantów i firm konsultingowych we wdrażaniu smart factory w polskim przemyśle
Zdaniem ekspertów droga do sukcesu jest dzisiaj mniej kręta niż była jeszcze kilka lat temu. Źródłem optymizmu są innowacyjne technologie czwartej rewolucji industrialnej skutecznie adaptowane do realiów funkcjonowania fabryk i zakładów za sprawą konsultingu przemysłowego.
Testy, pomiary i badania
Sztuczna inteligencja nie wyleje ani grama piwa
Na polskim rynku dostępna jest już szeroka oferta wydajnych i niezawodnych czujników z gamy Przemysłu 4.0. przeznaczonych do monitorowania procesów produkcyjnych w browarnictwie. Ich implementacja, wzorowana na zachodnich zakładach piwowarskich, oznacza maksimum automatyzacji i optymalizację bezpieczeństwa przy zachowaniu najwyższej jakości produktu.
Smart factory
Digitalizacja niezbędna, ale z barierami
O potrzebie przeprowadzenia cyfrowej rewolucji na poziomie przedsiębiorstw, a nawet całych gospodarek mówi się co najmniej od kilku lat. Pandemia COVID-19 dodatkowo wzmocniła te dążenia, jednak, jak pokazują liczne przykłady, udane transformacje cyfrowe wcale nie są takie oczywiste. Liczne bariery często skutecznie utrudniają procesy digitalizacyjne, co jednak nie oznacza, że należy z nich zrezygnować.
Testy, pomiary i badania
Inteligentne czujniki – czym są i jakie przynoszą korzyści?
We współczesnym świecie tzw. inteligentne rozwiązania odgrywają coraz ważniejszą rolę. Nie inaczej jest ze wszelkiego rodzaju czujnikami. Nowoczesne sensory dzięki swojej inteligencji ułatwiają gromadzenie i przetwarzanie dużej ilości danych. W efekcie inteligentne czujniki przyczyniają się więc do poprawy działania systemów automatyki przemysłowej (w tym pomiarowych i sterujących) oraz są ważnym krokiem w kierunku rozwoju tzw. smart factory.
Smart factory
Za 5 lat sztuczna inteligencja będzie zarządzać produkcją
Zdaniem liderów sektora produkcyjnego przed końcem obecnej dekady dojdzie do sytuacji, w której fabryki będą mogły zarządzać swoją produkcją jedynie za pomocą sztucznej inteligencji – tak wynika z badania Siemens – Next-Gen Industrial AI, które zostało przeprowadzone w 2021 r.
Smart factory
W kierunku Smart Factory
Produkcja przemysłowa całkowicie bez udziału ludzi wydaje się jeszcze mrzonką. Nie da się jednak ukryć, że to właśnie w kierunku ograniczania roli człowieka podąża obecnie światowy przemysł. Czy inteligentna fabryka, podobnie jak Przemysł 4.0, to wciąż odległa perspektywa, czy może jednak niedaleka przyszłość?
Produkcja mechaniczna
Urządzenia transportowe z własnymi systemami sterowania w inteligentnej fabryce
Zanim w brukselskiej fabryce Audi rozpoczęła się produkcja elektrycznego modelu e-tron, przeprowadzono w niej modernizację. Efekt? Urządzenia transportowe SEW-Eurodrive z własnymi, inteligentnymi systemami sterowania połączonymi w sieć.
Smart factory
Inteligentne rozwiązania coraz popularniejsze w polskim przemyśle spożywczym
Lepsza dostępność maszyn, zwiększenie ich wydajności, wzrost jakości finalnych produktów, optymalizacja energii i wreszcie lepsza kontrola nad całością procesów – to najważniejsze zalety, które niosą ze sobą rozwiązania i systemy z tzw. obszaru smart factory wykorzystywane we współczesnym przemyśle spożywczym.
Testy, pomiary i badania
Świadome korzystanie z energii
Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć istotne zmiany w zakresie dążenia do poprawy efektywności energetycznej, która stała się kwestią interesującą menedżerów. W ustawie z 20 maja 2016 r. o efektywności energetycznej na duże przedsiębiorstwa nałożono obowiązek sporządzenia audytu energetycznego.
Zarządzanie przedsiębiorstwem
Jak w dwóch krokach zmniejszyć zużycie energii w zakładzie produkcyjnym
W ciągu ostatnich 10 lat w Polsce dokonał się znaczący postęp w obszarze związanym z efektywnością energetyczną. Jest to szczególnie widoczne w zakładach produkcyjnych, gdzie z roku na rok rośnie świadomość konieczności ograniczenia zużycia energii elektrycznej. Przedsiębiorstwa coraz chętniej podejmują działania mające na celu redukcję jej kosztów oraz pozyskanie środków na modernizację istniejących napędów, by stały się bardziej efektywne energetycznie.
Oprogramowanie
Cyfrowy bliźniak
Cyfrowe odwzorowanie aktywów, procesów i systemów pozwala znacznie przyspieszyć projektowanie i przygotowanie produkcji oraz skrócić czas testowania nowych wyrobów. Tworzenie cyfrowych bliźniaków (Digital Twins) jest dziś wspierane przez wiele rozwiązań z obszaru tzw. Smart Factory.