Czas na drogi betonowe

Cemex
Reklama
Reklama

Nowoczesna technologia budowy dróg betonowych ma szanse na rozwój na polskim rynku. Do końca przyszłego roku ma powstać 622 km autostrad i dróg ekspresowych w tej technologii.

Do końca przyszłego roku ma powstać 622 km autostrad i dróg ekspresowych w tej technologii. 7 listopada 2011 roku oddano kilometrowy odcinek w województwie Opolskim wybudowany przy użyciu materiałów dostarczanych przez CEMEX Polska.
Nowa droga została otwarta w Dziergowicach w gminie Bierawa. Oddany odcinek ma 1066 metrów długości i od 3 do 3,5 metrów szerokości. Głównym dostawcą materiałów jest firma CEMEX Polska, a wykonawcą firma Mo-BRUK. Projekt jest istotny dla okolicznych mieszkańców, którzy zyskali łatwy i bezpieczny system komunikacji drogowej. Połowa dróg w Austrii i Wielkiej Brytanii oraz ponad 60% dróg w Niemczech i Belgii to drogi betonowe. Ta sprawdzona na świecie technologia coraz prężniej rozwija się na gruncie polskim. Dotychczas w Polsce wybudowano ponad 523 km dróg betonowych. Większość inwestycji dotyczyła dróg lokalnych z czego połowa została zrealizowana w województwie Małopolskim, kolejnych 30% w województwie Dolnośląskim. W województwie Opolskim długość dróg betonowych wynosiła dotychczas jedynie 5,9 km.

Reklama

Budowa dróg betonowych może w istotny sposób przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Niemieckie badania wykazały, że wskaźnik „wypadkowości" na autostradach betonowych jest o ok. 32% niższy od wskaźnika stwierdzanego na nawierzchniach asfaltowych. Droga betonowa zapewnia dużą przyczepność, nie powstają na niej koleiny, a droga hamowania ulega wyraźnemu zmniejszeniu. Cechuje się lepszą widocznością dzięki odbijaniu światła, a ta właściwość przekłada się na niższe koszty związane z oświetlaniem dróg. W porównaniu z drogą asfaltową, droga betonowa jest trwalsza i tańsza w utrzymaniu dzięki takim właściwościom jak odporność na czynniki atmosferyczne (wysoka temperatura, zamarzanie, odmarzanie) oraz na bardzo wysokie obciążenia osi. Przy nowoczesnych rozwiązaniach gwarantowana jest 30-40-letnia żywotność, nawet przy obciążeniach 13 ton/oś. Droga asfaltowa natomiast wymaga wymiany warstwy ścieralnej po 10 i 20 latach, a po 30 latach niezbędna jest pełna wymiana całej drogi.

CEMEX jest jednym z wiodących, światowych producentów i dystrybutorów cementu, betonu towarowego, kruszyw oraz chemii budowlanej. Globalna skala działania oraz dobra znajomość lokalnych rynków sprawia, że od ponad 100 lat CEMEX dostarcza wysokiej klasy rozwiązania budowlane w ponad 50 krajach na całym świecie. Dąży do innowacyjnych rozwiązań branżowych jednocześnie promuje zrównoważony rozwój.

Reklama
Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama