Części z Poznania – na cały świat

Volkswagen Poznań

Odlewnia Volkswagen Poznań – jedna z największych odlewni aluminium w Europie i zarazem trzecia największa  w koncernie Volkswagen – będzie produkować odlewy do samochodów elektrycznych.

W tym roku poznańska fabryka Volkswagena obchodzi jubileusz 20-lecia. To właśnie z Poznania do fabryk na całym świecie wyjeżdżają części do samochodów niemal wszystkich marek wchodzących w skład koncernu. W ostatnich tygodniach zakład uzyskał zlecenie na produkcję obudowy przekładni dla modułowej platformy podłogowej MEB do budowy samochodów elektrycznych.

20 lat historii Odlewni Poznań pokazuje, jak w krótkim czasie mała, kilkuosobowa firma przeobraziła się w jedną z największych odlewni aluminium w Europie oraz jednego z największych dostawców obudów przekładni kierowniczych – wspomina Jens Ocksen, prezes zarządu Volkswagen Poznań.

Nowoczesne hale produkcyjne liczą 50 tys. m2, a na 17 wydziałach pracuje ponad 1200 osób, z czego blisko 900 bezpośrednio przy produkcji. Dzienny wolumen wytwarzania to 264 tony. Każdego dnia 32 tiry przywożą do odlewni aluminium i inne surowce lub zabierają wyroby, które wysyłane są do fabryk komponentów w Europie oraz m.in. do RPA, Chin czy Indii.

Głównym produktem odlewni są obudowy przekładni kierowniczych i głowice cylindrowe. Zakład uzyskał też zlecenie na produkcję obudowy przekładni dla modułowej platformy podłogowej MEB do budowy samochodów elektrycznych.

To dla nas bardzo ważne, że będziemy uczestniczyć w projekcie dotyczącym budowy pojazdów elektrycznych. Staramy się też o kolejne zlecenia. Chodzi m.in. o głowice cylindrów dla nowoczesnych silników benzynowych EVO Volkswagena, silników o pojemności 1,0 i 1,5 litra. Jeśli uda nam się zdobyć te zamówienia, zainwestujemy głównie w park maszynowy – mówi dr Thomas Kreuzinger-Janik, dyrektor Odlewni Volkswagen Poznań.

Do tej pory w Odlewni Volkswagen Poznań zainwestowano 370 mln euro, a to nie koniec. Zakład uzyskał już zgodę na kolejne inwestycje o wartości średnio 20 mln euro rocznie przez okres kolejnych pięciu lat.

Ubiegły rok Odlewnia zakończyła wynikiem 4,47 mln wyprodukowanych odlewów, czyli o 26% więcej niż w roku 2015, zużywając tym samym ponad 30 tys. ton aluminium.

Źródło: VW Poznań

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę