Czy Polacy wciąż boją się elektrowni jądrowych?

Czy Polacy wciąż boją się elektrowni jądrowych? Pixabay – ELG21

Najnowsze badanie przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia pokazuje nastawienie Polaków do budowy dużych elektrowni jądrowych. Okazuje się, że tylko 13% naszych rodaków jest przeciwko takim inwestycjom.

Zdecydowani przeciwnicy budowy elektrowni jądrowej w Polsce to bardzo mały odsetek społeczeństwa (4%). Nieco więcej osób (9%) jest zdania, że Polska powinna raczej zrezygnować z budowy takich elektrowni. Za przyspieszeniem wprowadzenia tego rozwiązania znacznie częściej opowiadają się mężczyźni (75%) niż kobiety (53%). Zwolenników elektrowni jądrowych jest więcej wśród osób z wyższym wykształceniem (70%).

wyniki badania nt. budowy elektrowni jądrowych w Polsce
Czy Polska powinna przyspieszyć budowę dużych elektrowni jądrowych, czy z nich zrezygnować; źródło: ARC Rynek i Opinia

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat, najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej (18-24). 

wyniki badania nt. budowy elektrowni jądrowych w Polsce
Stosunek Polaków do energetyki jądrowej w podziale na wiek;źródło: ARC Rynek i Opinia

Już od kilku lat odsetek osób sprzeciwiających się rozwojowi energetyki atomowej w Polsce zmniejsza się. Przykładowo w badaniu z 2006 r. odsetek osób sprzeciwiających się energetyce jądrowej wynosił aż 56%, a z nowszych badań – z ubiegłego roku – 20% – komentuje uzyskane wyniki dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. – W ostatnim czasie pojawiły się czynniki, które spowodowały, że odsetek osób zdecydowanie sprzeciwiających się energetyce jądrowej spadł do poziomu, jakiego dotąd nie było. Te czynniki to m.in. wojna w Ukrainie, powiązany z nią szantaż energetyczny oraz wysokie ceny energii. Dodatkowo słabnie pamięć o katastrofie w Czarnobylu i zmienia się postrzeganie tej katastrofy, która dla wielu przez lata była czynnikiem zniechęcającym do energetyki atomowej. Już teraz wiele osób ma świadomość, że przyczyną tej katastrofy była słabość radzieckich rozwiązań w tej dziedzinie. Z drugiej strony Polacy są coraz bardziej świadomi korzyści z posiadania energetyki jądrowej. Dlatego racjonalnie jest z niego korzystać, tym bardziej, że stanowisko Unii Europejskiej w tej dziedzinie również ewaluowało i energetyka jądrowa jest akceptowalna jako rozwiązanie ekologiczne. Bez wątpienia zmianę postrzegania energetyki jądrowej spowodowało również rozwinięcie technologii. Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że obecnie jest sprzyjający klimat na działania w tym zakresie. Pamiętać jednak trzeba, że postawienie takiej elektrowni to projekt na długie lata i z pewnością nie rozwiąże on wszystkich problemów polskiej energetyki .

Źródło: ARC Rynek i Opinia

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę