Dassault Systèmes na Hannover Messe 2022

Dassault Systèmes na Hannover Messe 2022 Dassault Systèmes

Tematami przewodnimi tegorocznych targów Hannover Messe były digitalizacja i zrównoważony rozwój. Firma Dassault Systèmes zademonstrowała, jak platforma 3DExperience wspiera wdrażanie zrównoważonych projektów od fazy koncepcyjnej po długoterminowe zadania związane z konserwacją. Prezentacje odbywały się zarówno na stanowisku firmy, jak i w ramach odbywającego się równolegle wydarzenia Manufacturing in the Age of Experience (ang. produkcja w dobie wrażeń użytkowych), co pozwoliło odwiedzającym poznać nie tylko sposoby radzenia sobie z wyzwaniami, ale także wdrażania podejścia platformowego w kontekście zrównoważonych innowacji sprzyjających współpracy.

Powiązane firmy

Dassault Systèmes zaprezentowało także efekty współpracy z e.Volution, Omron, VAF i Graebener Bipolar Plate Technologies. Projekt opierał się na pomyśle firmy e.Volution na system MaaS (ang. mobilność jako usługa) obejmujący pojazdy wyposażone w wodorowe ogniwa paliwowe. Prace projektowe i produkcyjne od planowania po implementację odbywały się przy wykorzystaniu platformy 3DExperience firmy Dassault Systèmes. Podstawowym założeniem była możliwość płynnej współpracy na każdym etapie projektu. Platforma umożliwiła pracę nad pojedynczym modelem wirtualnym z uwzględnieniem wszystkich obszarów, począwszy od projektowania przez produkcję, a skończywszy na marketingu i serwisie. Odwiedzający mogli czerpać inspiracje do własnych projektów, śledząc cały proces w czasie rzeczywistym na 12 stanowiskach. 

W ramach wydarzenia Manufacturing in the Age of Experience odwiedzający mogli także skorzystać z immersyjnego doświadczenia cyfrowej fabryki, bazującego na technologii rzeczywistości wirtualnej. Pozwalało ono poznać wyzwania produkcyjne wynikające z podejmowanych decyzji biznesowych oraz przyjrzeć się planowaniu produkcji w przyszłości przy wsparciu technologii cyfrowych.

– Wrażenia i opinie klientów, partnerów oraz odwiedzających nasze stanowisko były bardzo pozytywne. Zwłaszcza prezentacja wirtualna w ramach wydarzenia Manufacturing in the Age of Experience pokazała, jak mogą wyglądać fabryki przyszłości – mówi Olivier Ribet, wiceprezes Dassault Systèmes na Europę, Bliski Wschód, Afrykę i Rosję (EMEAR). – Prezentacja ta pozwoliła nam także zademonstrować kompleksowe wdrażanie zrównoważonych innowacji z wykorzystaniem platformy 3DExperience unifikującej zarówno biznesowe, jak i technologiczne aspekty projektów. Technologia wirtualnych kopii bliźniaczych sprzyja prawdziwej współpracy, a model 3D ułatwia komunikację na każdym etapie od projektu przez konstrukcję po finanse. Wykorzystanie wirtualnych kopii bliźniaczych w całym cyklu życia produktu jest kluczem do sukcesu, ponieważ ułatwia skuteczne, szybkie i zrównoważone wdrażanie innowacyjnych projektów.

Prezentacje Dassault Systèmes skłoniły odwiedzających do refleksji nad własnymi projektami. Oto cztery najczęściej wymieniane wyzwania:

1. Jak uczynić zrównoważony rozwój integralnym elementem poszczególnych etapów cyklu życia produktu?

Obecnie producenci są zobowiązani nie tylko do rejestrowania, ale także redukowania śladu węglowego. Zarządzanie poziomami emisji dwutlenku węgla może być łatwiejsze dzięki rozwiązaniu do ewaluacji cyklu życia produktu obejmującemu cały łańcuch wartości, w którym ważną rolę odgrywają np. dobór surowców czy procesy produkcyjne. Kwestia ta była motywem przewodnim obecności Dassault Systèmes na targach.

2. Jak zwiększyć tempo innowacji?

Firmy często muszą mierzyć się z niemożnością odpowiednio szybkiego wdrażania dobrych rozwiązań. Tej kwestii była poświęcona prezentacja firmy Dassault Systèmes i jej partnerów: dostęp do wspólnej bazy danych w ramach platformy 3DExperience ułatwia i przyspiesza nie tylko współpracę interdyscyplinarną, ale także wymianę informacji w czasie rzeczywistym. Rozwiązanie to eliminuje problem pracy z nieaktualnymi danymi.

3. Jak pozostać atrakcyjnym pracodawcą w oczach pracowników wykwalifikowanych?

Niedobór pracowników wykwalifikowanych doskwiera niemal wszystkim branżom. Aby rozwiązać ten problem, można skorzystać z atutów transformacji cyfrowej w postaci np. oferowania możliwości pracy zdalnej.

4. Jak zaadresować kwestię rosnącego znaczenia serwisu i konserwacji?

Projektowanie i produkcja maszyny stanowią niewielką część jej całkowitego cyklu życia w porównaniu z okresem jej eksploatacji. Z tego względu koncepcje dotyczące serwisu i konserwacji nabierają coraz większego znaczenia. Technologia wirtualnych kopii bliźniaczych pozwala podejmować ważne decyzje biznesowe zdalnie w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu serwisu.

Aby osiągnąć długofalowe cele ekologiczne i ekonomiczne, należy przyspieszyć proces cyfryzacji. W kontekście produkcji przyszłości najważniejszymi kwestiami są: cyfrowa ciągłość biznesowa, odporność ekonomiczna i zrównoważony rozwój. 

Źródło: Dassault Systèmes

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę