Deklaracja o powołaniu Klastra Metrologicznego na targach CONTROL-STOM

Powołanie Klastra Metrologicznego na targach CONTROL-STOM Raven Media

Ponad 30 firm, instytucji i uczelni wyższych podpisało porozumienie o współpracy w ramach Klastra Metrologicznego. Jednostka ta będzie obejmowała podmioty gospodarcze i instytucje naukowe. Podpisanie odbyło się podczas Targów Przemysłowej Techniki Pomiarowej CONTROL-STOM, wchodzących w skład „Przemysłowej Wiosny” w Targach Kielce.

– Przemysł funkcjonuje w warunkach gospodarki, która jest otwarta i zglobalizowana, która tworzy możliwości, ale zmusza do konkurencji. Świat globalny wspiera najlepszych. Integrujemy się po to, aby dołączyć do czołówki najlepszych w tych obszarach, w których metrologia odgrywa rolę – mówił Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar.

ludzie na konferencji

Budowa Głównego Urzędu Miar w Kielcach przysłuży się więc nie tylko branżom wykorzystującym specjalistyczne pomiary, miastu, czy Politechnice Świętokrzyskiej, ale także Targom Kielce. W końcu targi CONTROL-STOM od dwudziestu trzech lat stanowią miejsce spotkań metrologów. Budowa GUM-u i współprace, które zawiązują się przy tej okazji są więc bardzo rozległe i sądzę, że przyniosą wiele korzyści – stwierdził prezes zarządu Targów Kielce, Andrzej Mochoń.

podpisanie deklaracji o powołaniu Klastra Metrologicznego

W ramach pierwszego etapu budowy GUM powstanie sześć laboratoriów: akustyki i drgań, czasu i częstotliwości oraz laboratorium długości, masy, termometrii, a także metrologii interdyscyplinarnej. Działalność badawcza kampusu ma się rozpocząć na początku 2024 r. Ma to być jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie.

konferencja

Podpisanie porozumienia odbyło się przy okazji kongresu „Metrologia – szansa i wyzwanie przyszłości”, które organizowały wspólnie Główny Urząd Miar, Politechnika Świętokrzyska i Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej, przedsiębiorców i środowiska naukowego. Podczas kongresu poruszone zostały takie tematy, jak nowe rozwiązania pozwalające firmom i instytucjom korzystać z danych metrologicznych oraz kierunki rozwoju metrologii w specjalistycznych branżach przyszłości.

Źródło: Targi Kielce

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę