Dni Otwarte DMG MORI w Pfronten: W kierunku pełnej cyfryzacji

MM Magazyn Przemysłowy

Jak co roku pod koniec stycznia fabryka Deckel Maho firmy DMG MORI w niemieckim Pfronten zapełnia się zaproszonymi gośćmi, którzy mogą zapoznać się z najnowszymi zdobyczami techniki japońskiej firmy. Nie inaczej było i w tym roku. Podczas Dni Otwartych, jakie miały miejsce od 22 do 26 stycznia, DMG MORI zaprezentowała nie tylko 70 nowoczesnych maszyn obróbczych, w tym dwie światowe premiery, ale również szereg rozwiązań, dzięki którym firma zmierza w kierunku pełnej digitalizacji.

Powiązane firmy

W przypadku DMG MORI zintegrowana digitalizacja obejmuje wszystkie obszary firmy, od etapu planowania produkcji, poprzez sam proces wytwarzania, kontroli, a na usługach serwisowych i obsłudze klienta kończąc. Zgromadzeni goście mogli zobaczyć m.in. transmisję na żywo z linii produkcyjnej fabryk koncernu w Pleszewie oraz Seebach.

Najnowocześniejsze rozwiązania firmy koncentrują się naturalnie na różnych aspektach automatyzacji produkcji. Podczas Dni Otwartych zaprezentowano m.in. rozwiązania przeznaczone dla przemysłu lotniczego oraz produkcji matryc i form, czyli Technology Excellence, a także cztery kompletne łańcuchy procesu wytwarzania przyrostowego. Kolejnym zaprezentowanym rozwiązaniem był system DMQP zapewniający optymalne dopasowanie urządzenia peryferyjnego i akcesoriów z jednego źródła.

Na ok. 7500 m² powierzchni wystawienniczej przybyłe osoby mogły z bliska zapoznać się z najnowszymi maszynami i urządzeniami, jakie w swoim arsenale ma DMG MORI, w tym z najbardziej zaawansowanymi obrabiarkami, z których słynie japońska firma.

Największym zainteresowaniem, co zrozumiałe, cieszyły się dwie nowości firmy. Obrabiarka DMP 70 oferuje 5-osiową obróbkę symultaniczną dzięki zastosowaniu stołu Direct Drive o maksymalnym obciążeniu 100 kg. Obrabiarka ta jest w stanie obrabiać duże detale o masie do 400 kg. Jeszcze większe elementy (o wymiarach 1250 × 700 mm i masie 2000 kg) można obrabiać przy użyciu drugiej z prezentowanych nowości, czyli Lasertec 125 Shape, która posiada m.in. opcję obróbki z posuwem oraz obróbki z posuwem 3D.

Podczas prezentacji nie zabrakło również podsumowania minionych 12 miesięcy (także z perspektywy całej branży maszynowej), jak i planów na rozpoczęty już 2019 rok. Christian Thoenes i Masahiko Mori mówili m.in. o tym, że potwierdziły się zeszłoroczne prognozy wzrostu popytu na maszyny obróbcze, i z optymizmem patrzą w przyszłość, zarówno tę najbliższą, jak i nieco bardziej odległą.

 

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę