Eksabajt w miesiąc – przesyłamy w sieciach mobilnych ponad trylion bajtów miesięcznie

13.11.2013
Reklama
Reklama
Ponad 10-krotnie wzrośnie ilość danych przesyłanych w sieciach mobilnych w latach 2013-2019 - prognozuje firma Ericsson w swoim najnowszym raporcie Mobility Report. Obecnie dane mobilne stanowią 5% globalnego transferu danych w sieciach stałych i mobilnych.Każdego miesiąca w sieciach komórkowych na całym świecie przesyłanych jest już ponad eksabajt (trylion bajtów) danych. 

W latach 2013-2019 ilość transferowanych danych będzie rosła średnio o 45% rocznie. W rezultacie ponad 10 eksabajtów danych będzie przesyłanych miesięcznie w 2019 r. - to 10 razy więcej niż obecnie. Wideo będzie odpowiedzialne za około połowę całego ruchu danych.

Reklama

Zwiększający się ruch danych mobilnych wynika ze wzrostu zarówno liczby subskrypcji jak i średniej ilości przesyłanych danych przez każdego subskrybenta. Na świecie jest już ponad 2 miliardy subskrypcji mobilnego internetu, a ich liczba zwiększy się 4-krotnie w latach 2013-2019. Użytkownicy konsumują coraz więcej danych - co wraz ze wzrostem liczby subskrypcji przekłada się na gwałtowny wzrost w transferze danych.

W 2013 roku, po raz pierwszy, całkowity ruch danych mobilnych generowany przez telefony komórkowe przewyższył ruch mobilny wytwarzany przez laptopy, tablety i mobilne routery. W latach 2013-2016 ruch w sieciach mobilnych będzie rósł szybciej niż w sieciach stałych. Średni roczny wzrost ilości przesyłanych danych dla internetu stacjonarnego w tym okresie wyniesie 25% (45% dla sieci mobilnych). Wciąż jednak internet stacjonarny będzie dominujący. Dane transferowane w sieciach mobilnych stanowią 5% całościowego transferu danych w sieciach stałych i mobilnych. W 2019 roku będzie to 12% całościowego ruchu danych.

Reklama

Obecnie najwięcej danych transferowanych jest w związku z odtwarzaniem wideo, audio oraz przeglądaniem stron internetowych. W 2019 roku, wideo będzie dominowało w sieciach mobilnych, odpowiadając za ponad 50% ruchu danych na świecie.

Więcej informacji o raporcie
http://www.ericsson.com/mobility-report

Reklama

O Autorze

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama