Elementy Elesa+Ganter w doniczkarkach

Elementy Elesa+Ganter w doniczkarkach Floser

Zastosowanie wysokiej jakości standardowych elementów maszyn w urządzeniach produkcyjnych może zaowocować wypracowaniem oszczędności zarówno finansowych, jak i tych związanych z efektywnością czasu pracy. Jednym z kluczowych warunków do osiągnięcia takich rezultatów jest korzystanie z fachowego doradztwa technicznego. Precyzyjny dobór elementów jest możliwy przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy wiedzę na temat jego funkcjonalności i dotychczasowych zastosowań. Na przykładzie współpracy z firmą Sterna prezentujemy efektywny dobór zestawu standardowych elementów marki Elesa+Ganter.

Powiązane firmy

Każdą współpracę zaczynamy od wsłuchania się w potrzeby klienta. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaproponować kompleksowe rozwiązania techniczne, które usprawniają cały proces produkcyjny. Dlatego bardzo ważne jest dla nas, by współpraca zaczynała się zawsze od bezpośredniej rozmowy – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska. 

Maszyny do automatyzacji produkcji ogrodniczej są niezbędne dla producentów kwiatów lub materiału szkółkarskiego. Doniczkarki należą do najczęściej stosowanych urządzeń w tej branży. Są to uniwersalne maszyny do automatycznego napełniania doniczek podłożem oraz maszyny do rozdrabniania torfu sprasowanego w Big Bale.

Klient Elesa+Ganter – firma Floser, zajmuje się produkcją doniczek przemysłowych oraz urządzeń do automatyzacji produkcji ogrodniczej. Jest częścią spółki Sterna, w skład której wchodzą takie działy jak: budowa stanowisk do testów wiązek kablowych AGD i motoryzacyjnych oraz dział automatyzacji linii montażowych wiązek kablowych. Produkowane maszyny charakteryzują się oryginalną i prostą konstrukcją z szeregiem ciekawych rozwiązań technicznych. Sterna, realizując swoje projekty, stosuje standardowe elementy Elesa+Ganter.

Poniżej przedstawiono wybrane aplikacje

Doniczkarka firmy Floser (rys. 1) to maszyna o dużych możliwościach współpracy z szeroką gamą rozmiarów doniczek od 8 do 30 cm średnicy. Obsługuje zarówno okrągłe doniczki, jak i kwadratowe. Łatwy w obsłudze i szybki sposób zmiany rozmiaru doniczki pozwala na wydajną pracę z krótkimi seriami nasadzeń. Doniczkarka może pracować w maksymalnym tempie 3200 doniczek na godzinę.

doniczkarka
Rys. 1 Doniczkarka firmy Floser

 

W module dozownika doniczek (rys. 2) zastosowano szereg standardowych elementów firmy Elesa+Ganter, które umożliwiają ręczną regulację rynny podtrzymującej doniczki.

dozownik dozowniczek
Rys. 2 Dozownik doniczek

 

Użytkownik, kręcąc korbą GN 471 (rys. 3) zmienia ustawienie rynny w zależności od średnicy oraz wysokości doniczki. Korpus korby GN 471 wykonany jest z aluminium, natomiast rękojeść obrotowa z technopolimeru. Korba konstrukcyjnie posiada kwadratowy otwór montażowy, co umożliwia przenoszenie dosyć dużych obciążeń.

korba
Rys. 3 Korba serii GN 471

 

Zastosowane dźwignie nastawne GN 302.1 (rys. 4) po dokręceniu stabilizują zadane parametry. Rękojeść dźwigni to odlew cynku pokryty żywicą epoksydową, natomiast korpus z trzpieniem gwintowanym oraz śruba łącząca są wykonane ze stali nierdzewnej AISI 303. Dźwignie nastawne GN 302.1 konstrukcyjnie mają prostą rękojeść (równoległą do powierzchni zaciskanej), co sprawia, że świetnie sprawdzają się w miejscach z ograniczoną przestrzenią roboczą.

dźwignia
Rys. 4 Dźwignia nastawna GN 302.1

 

Z wyżej opisanego dozownika, doniczki trafiają bezpośrednio do stołu obrotowego (karuzeli), w którym są napełniane podłożem (rys. 5). Regulacja dystansu pod średnicę doniczki oraz wysokości odbywa się za pomocą wyżej opisanych dźwigni nastawnych GN 302.1.

stół obrotowy
Rys. 5 Stół obrotowy – karuzela doniczkarki

 

Doniczkarka jest również wyposażona w układ wiercący otwory pod sadzonki (rys. 6). Do regulacji wrzeciennika zastosowano aluminiowe koło ręczne DIN 950 (rys. 7), zaś do promieniowej regulacji pozycji wiertła, dźwignie serii GN 302.1.

układ wiercący
Rys. 6 Układ wiercący otwory pod sadzonki
koło ręczne
Rys. 7 Koło ręczne DIN 950

 

Układ wiercący w trakcie pracy doniczkarki jest ukryty pod specjalnie wyprofilowaną pokrywą (rys. 8). Zastosowany uchwyt GN 427 ułatwia obsługę osłony (rys. 9). Uchwyty tej serii produkowane są z giętego profilu aluminiowego, zapewniającego doskonałą wytrzymałość i ergonomiczny kształt. Ponadto osłona osadzona jest na zawiasach serii GN 237  (rys. 10), wykonanych ze stopu cynku. Zawiasy posiadają zwartą budowę, a zastosowana wersja „C” z trzpieniem gwintowanym poprawia estetykę montażu, ponieważ śruby montażowe nie są widoczne od zewnątrz.

pokrywa układu wiercącego
Rys. 8 Pokrywa układu wiercącego
uchwyt
Rys. 9 Uchwyt serii GN 427 Elesa+Ganter
zawias
Rys. 10 Zawias serii GN 237 Elesa+Ganter

 

Kolejnym modułem doniczkarki jest dozownik do nawozu (rys. 11), który posiada regulację jego ilości. Regulacja jest przeprowadzana poprzez wymianę krążka, odmierzającego żądaną ilość nawozu. Dozownik został zamontowany w specjalnie przygotowanym gnieździe, a jego pozycję zablokowano przy pomocy trzpienia ustalającego serii GN 717 (rys. 12). Trzpień konstrukcyjnie nie posiada blokady w pozycji odwiedzionej, dzięki czemu dozownik jest automatycznie blokowany w żądanej pozycji.

dozownik nawozu
Rys. 11 Dozownik do nawozu
trzpień
Rys. 12 Trzpień serii GN 717

 

Wyżej opisany trzpień serii GN 717 znajduje również zastosowanie przy regulacji kąta zsypu ziemi (rys. 13) do doniczki, znajdującej się w karuzeli. Użytkownik ustawia ten parametr w zależności od rodzaju i wielkości donicy. Regulacja odbywa się poprzez odciągnięcie, a następnie zablokowanie trzpienia w odpowiednio pozycjonowanym otworze w korpusie maszyny.

zsyp ziemi w doniczkarce
Rys. 13 Zsyp ziemi w doniczkarce

 

Dzięki zastosowaniu standardowych elementów Elesa+Ganter nasz klient mógł zrealizować wysokie założenia i wymogi projektów. Firma Sterna Sp.j ograniczyła konieczność wykonywania detali we własnym zakresie, zyskując oszczędności zarówno w sferze finansowej, jak i czasu pracy.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę