Przedłużone zawiasy do montażu dużych osłon z blachy lub szkła

Przedłużone zawiasy do montażu osłon z blachy lub szkła Elesa+Ganter

Elesa+Ganter wprowadziła do swojej oferty nowe zawiasy CFM-TR i CFM-TR-G przeznaczone do montażu osłon o dużej powierzchni, paneli lub szkła.

Cechą charakterystyczną tej rodziny zawiasów jest wydłużone ramię w kształcie „ściętego trójkąta”. Zwiększona w ten sposób powierzchnia przylegania umożliwia mocowanie pokryw lub osłon, które posiadają mniejszą sztywność, na przykład wykonanych z cienkiej blachy. Jest też istotna dla maksymalnego rozłożenia naprężeń przy mocowaniu osłon z kruchych materiałów, jak na przykład szkło.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.
zawiasy do montażu osłon
Zawiasy CFM-TR w wykonaniu: a) symetrycznym (CFM-TR-A);  b) asymetrycznym (CFM-TR-B); c) do montażu paneli i szkła (CFM-TR-G)

 

Skrzydła zawiasów zostały wykonane z tworzywa, a szpilka ze stali nierdzewnej. Takie połączenie materiałów, zapewnia odporność na korozję, umożliwiając użycie zawiasów w aplikacjach poddanych działaniu warunków atmosferycznych.

Tworzywo zastosowane do ich budowy to bardzo wytrzymały SUPER-technopolimer, którego właściwości powodują, że obciążenia robocze pojedynczego zawiasu mogą sięgać nawet 4000 N.

Zawiasy CFM-TR, w odmianach CFM-TR-A (symetrycznej) i CFM-TR-B (asymetrycznej) posiadają odpowiednio jedno lub dwa ramiona w kształcie „ściętego trójkąta”, z trzema otworami mocującymi. Duża powierzchnia przylegania i trzy punkty mocowania dają możliwość stabilnego i wytrzymałego zamocowania osłon z blachy lub poliwęglanu.

Zastosowanie mogą znaleźć w obudowach agregatów prądotwórczych lub zabudowach pojazdów specjalnych. Wyjątkowym rozwiązaniem konstrukcyjnym cechuje się natomiast zawias CFM-TR-G, zaprojektowany przede wszystkim do mocowania paneli ze szkła. Jego skrzydło wyposażone zostało tylko w jeden kwadratowy otwór montażowy pod śrubę zamkową typu UNI 5732. W zestawie otrzymujemy specjalną podkładkę stopniową z gumy NBR oraz płaską podkładkę z nierdzewnej stali A4. Sposób montażu został przedstawiony na poniższym rysunku.

zawiasy do montażu osłon
Przykład montażu zawiasu CFM-TR-G

 

Otwór przeznaczony do montażu jest oddalony od osi zawiasu, dzięki czemu nie ma konieczności wykonywania otworów montażowych blisko krawędzi szyby lub płyty. Minimalizujemy tym samym ryzyko pęknięcia szyby przy wierceniu otworu. Dodatkowo, stopniowana podkładka pozycjonująca zapewni właściwe osadzenie i połączenie powierzchni szyby z zawiasem, zabezpieczy również szybę przed zarysowaniami i pęknięciami w pobliżu wykonanego otworu.

Zawiasy, niezależnie od wybranego typu, oferowane są w trzech rozmiarach. W zależności od rozmiaru zawiasu, osiągają one inne parametry wytrzymałościowe. Szczegóły dotyczące wymiarów zawiasów, własności wytrzymałościowych i sposobu doboru, można znaleźć na kartach katalogowych produktów CFM-TR i CFM-TR-G.

W kwestii doboru zachęcamy do kontaktu z technicznym działem Elesa+Ganter Polska.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę