Jak prosto i szybko zamontować osłonę lub wygrodzenie?

Jak prosto i szybko zamontować osłonę lub wygrodzenie? Elesa+Ganter

Montaż płyt z poliwęglanu, szkła lub blachy nigdy nie był prostszy niż teraz. Dzięki standardowym elementom dostępnym w ofercie firmy Elesa+Ganter nie trzeba wiercić w nich dodatkowych otworów.

Jest to możliwe dzięki dwóm typom uchwytów dostępnych w ofercie:

* PPR, które umożliwiają mocowanie płyt oraz stalowych siatek zgrzewanych z drutu, na ramach z profili kwadratowych;

* PC, które służą do mocowania płyt (również do systemowych profili aluminiowych).

Jak i gdzie stosować wymienione wyżej uchwyty, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał?

Powiązane firmy

Myśląc o osłonie maszyny, musimy mieć w pamięci wymogi Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE, która mówi nam o tym, jakie kryteria powinna spełniać obudowa, aby było można uznać ją za bezpieczną. Rozwiązania od firmy Elesa+Ganter w postaci uchwytów PPR i PC idealnie wpisują się w ten standard. Co ważne, ich konstrukcja pozwala na spełnienie wymogów stawianych przez wspomnianą wyżej dyrektywę.

Uchwyty serii PC odpowiadają za mocowanie części ścian bocznych i tylnej, a seria PPR mocuje płytę do ramy drzwi. Pozwala to na awaryjne otwieranie osłon z boku i z tyłu oraz na stabilne mocowanie płyt na drzwiach. Umożliwia zatem swobodny dostęp do maszyny tylko przez drzwi. Zawiasy CFSQ chronią przed przypadkowym wtargnięciem i uruchamiają alarm.

Skutecznie mocowanie płyt z możliwością otwierania

Seria PC (skrót od Panel Clamping) to uchwyty służące do mocowania płyt (również do systemowych profili aluminiowych). Dzięki nim możemy wydzielić dwie strefy funkcjonalne. Pierwszą jest mocowanie uchwytu do profilu, który odbywa się za pomocą specjalnych śrub i nakrętek. Drugą strefą jest mechanizm zaciskania płyty, który unieruchamia i utwierdza płytę w uchwycie. Całość pokazana jest na zdjęciu poniżej.

Uchwyt
Uchwyt serii PC wraz ze strzałkami wskazującymi dwie sfery. Żółta wskazuje na sposób przymocowania uchwytu do profilu, a zielona na część blokowania płyty

Żółta strzałka wskazuje nakrętkę do rowków teowych, która idealnie pasuje do kształtu rowka w profilu aluminiowym. Jest przykręcana za pomocą śruby, do której mamy dostęp od góry uchwytu (za pomocą klucza imbusowego). Zielona strzałka wskazuje na zintegrowaną z ramieniem uchylnym śrubę, służącą do blokowania płyty. Widoczne odchylenie jednej szczęki uchwytu pozwala na demontaż osłony bez konieczności demontażu samego uchwytu. Działanie tego mechanizmu pokazuje zdjęcie poniżej:

Schemat działania systemu otwierania
Schemat działania systemu otwierania uchwytu serii PC

Na zdjęciu powyżej widać kolejne fazy otwierania ramienia uchylnego uchwytu PC. Z lewej strony widoczny jest pierwszy krok, czyli odkręcenie śruby mocującej ramię uchylne do ramienia stałego. Na drugim zdjęciu od lewej, widoczne jest maksymalnie odsunięte ramię uchylne. Warto zwrócić uwagę na to, jak duża szczelina tworzy się w tym miejscu, pozwalając na uwolnienie płyty. Kolejne dwa ujęcia pokazują uchylanie ramienia uchylnego tak, by umożliwić swobodne wyjęcie płyty z mocowania. Takie rozwiązanie spełnia wymagania Dyrektywy Maszynowej dotyczącej budowy osłon i zabezpieczania maszyn i stanowisk roboczych. Pozwala bowiem na mocowanie i demontowanie osłony bez konieczności demontażu uchwytu.

Demontaż osłony jest jednak możliwy wyłącznie przy użyciu narzędzia (klucza imbusowego). Uniemożliwia zatem dostęp osób niepowołanych do obszaru wygrodzonego przez obudowę. Z drugiej strony w celach serwisowych można ją łatwo zdemontować, a następnie łatwo zamontować. Uchwyty serii PC występują w dwóch wersjach rozmiarowych, co pozwala na mocowanie płyty o grubości od 4 do 12 mm. Nadają się do montażu na systemowych profilach aluminiowych, o przekroju kwadratowym/prostokąt, lub na profilach okrągłych (dzięki zastosowaniu specjalnego adaptera APC). Dzięki temu całość wygląda bardzo estetycznie i jest funkcjonalna.

Skuteczne mocowanie płyt i siatek na profilach kwadratowych dzięki serii PPR

Uchwyty z serii PPR umożliwiają mocowanie płyt (podobnie jak w serii PC) oraz stalowych siatek zgrzewanych z drutu, na ramach z profili kwadratowych. Ten rodzaj uchwytu występuje w dwóch wersjach kolorystycznych (czarnej i szarej) oraz w trzech rodzajach, przystosowanych do różnych aplikacji:

* wersji z podkładkami tłumiącymi w zacisku płyt, co pozwala na tłumienie drgań;

* wersji do mocowania siatki, mającej specjalne wyprofilowanie, ułatwiające poprawny montaż i skuteczne unieruchomienie siatki w uchwycie;

* standardowej wersji idealnie nadającej się do mocowania płyt tam, gdzie nie ma potrzeby tłumienia drgań.

Przykład mocowania płyty w takim uchwycie przedstawia zdjęcie poniżej:

Uchwyt
Płyta z tworzywa sztucznego zamontowana na profilu kwadratowym dzięki uchwytowi serii PPR

Uchwyty serii PPR zbudowane są z dwóch części wykonanych z tworzywa sztucznego. Dzięki widocznej na zdjęciu śrubie z gniazdem sześciokątnym obydwie połówki ściskają zarówno profil, jak i płytę. To proste rozwiązanie pozwala uniknąć wykonywania wiercenia zarówno w płycie, jak i w profilu. Tym samym ułatwia montaż płyt do ramy, ogranicza koszty wykonania osłony oraz uniemożliwia popełnienie błędu. Różnica między uchwytami PPR a PC polega jednak na tym, że uchwyt serii PPR po poluzowaniu śruby zostaje całkowicie zdemontowany z profilu.

Uchwyt taki nadaje się idealnie do mocowania płyt na drzwiach i otwieranych za pomocą zawiasów pokryw. Zgodnie z Dyrektywą Maszynową mocowane w ten sposób płyty muszą dawać się zdemontować tylko przy użyciu narzędzi. Ich zamysłem jest montaż na stałe bez konieczności dostępu poza wygrodzenie inną drogą, niż wskazana przez projektanta (drzwi, pokrywa, właz). Uchwyty serii PPR pasują do profili kwadratowych o szerokości boku 25 mm. Więcej danych technicznych znajduje się na karcie katalogowej.

Dzięki serii uchwytów do płyt i siatek PC i PPR można w prosty i bezpieczny sposób stworzyć osłonę lub zabudowę maszyny. Będzie ona zgodna z Dyrektywą Maszynową oraz wykonana w estetyczny sposób. Siatki utrzymywane są w jednej pozycji, dzięki specjalnie wyprofilowanym powierzchniom mocującym. Uchwyty są odporne na wstrząsy, wykonane z najwyższej jakości tworzywa sztucznego oraz testowane w laboratorium pod kątem wytrzymałości. Dodatkowo doradcy techniczni chętnie pomogą dobrać rozwiązanie idealne do specyfiki danej aplikacji.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę