Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę uchwytów funkcyjnych z serii EBR
Firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę uchwytów funkcyjnych z serii EBR. o nowe modele: uchwyt z zaworem pneumatycznym EBR-PN, uchwyt z blokadą mechaniczną EBR-CH, uchwyt z monostabilnym przełącznikiem elektrycznym EBR-SWM oraz uchwyt z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym EBR-SWB.
– Nieustannie pracujemy nad rozszerzaniem naszej oferty w taki sposób, żeby maksymalnie odpowiedzieć na potrzeby zgłaszane przez klientów. Nowe uchwyty funkcyjne z serii EBR. są tego przykładem. Mają za zadanie ułatwienie pracy operatorom maszyn, którzy przy korzystaniu z uchwytu mogą jednocześnie sterować ważnymi funkcjami urządzenia, dzięki ergonomicznym przyciskom i mechanizmom ukrytym wewnątrz uchwytu – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.
Uchwyt funkcyjny serii EBR-PN jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu. Najistotniejszym elementem całej konstrukcji jest pneumatyczny zawór rozdzielający sterowany mechanicznie, tj. za pomocą przycisku wbudowanego w uchwycie. Zawory rozdzielające uchwytu EBR-PN są elementami sterującymi kierunkiem przepływu powietrza i są dostępne w opcji 3/2 (NO lub NC) lub zaworem 5/2. Najczęściej spełniają rolę prostych sterowników dla elementów wykonawczych np. przełączanie położenia siłowników pneumatycznych.
Seria uchwytów EBR-CH w swojej konstrukcji zawiera mechanizm zamknięcia. Wciśnięcie specjalnego przycisku powoduje wysunięcie się pręta blokującego z zamka stalowego. Mechanizm blokujący jest zwalniany przy pomocy specjalnego klucza, co powoduje ograniczenie dostępu do urządzenia osobom do tego nieuprawnionym. Takiego rozwiązanie może być zastosowane np. do blokowania drzwi przesuwnych.
Seria uchwytów EBR-SWM została wyposażona w monostabilny przełącznik elektryczny składający się ze styku normalnie otwartego (NO) i styku normalnie zamkniętego (NC). Sterowanie monostabilne nazywane jest również sterowaniem impulsowym, co oznacza, że użytkownik wykonuje tylko jedną komendę, a przełączanie następuje poprzez przytrzymanie wciśniętego przycisku w kolorze niebieskim. Dodatkowo uchwyty mają sygnalizację diodową. Diodę czerwoną i zieloną można skonfigurować za pomocą zewnętrznego układu elektrycznego tak, aby wskazywały stan przełącznika lub urządzenia. Uchwyty te przeznaczone są do bezpiecznego otwierania drzwi ograniczających przestrzenie robocze maszyn lub uruchamiania procesów (na przykład zacisku) w sposób bezpieczny, tj. z dłonią znajdującą się na uchwycie.
Firma Elesa+Ganter w sposób ciągły dąży do rozwoju istniejących grup produktowych. Efektem prac jest wprowadzenie do oferty uchwytu EBR-SWB z bistabilnym przełącznikiem elektrycznym. Jednocześnie zmienione zostało oznaczenie uchwytów EBR-SW na EBR-SWM. Aktualizacja oznaczenia ma na celu ułatwienie i szybsze rozróżnienie dwóch uchwytów z mikroprzełącznikiem: nowego EBR-SWB z działaniem bistabilnym (B) i poprzedniego EBR-SWM z działaniem monostabilnym (M).
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Nowy uchwyt EBR-SWB składa się z bistabilnego styku normalnie otwartego (NO). Przełączenie następuje poprzez wciśnięcie fioletowego przycisku, który pozostaje przełączony aż do ponownego naciśnięcia. W tym wypadku użytkownik sam decyduje o momencie wyłączenia i włączenia urządzenia lub podania napięcia. Uchwyt podobnie jak w wersji monostabilnej posiada sygnalizację diodową.
Standardowo uchwyty EBR-SWB dostępne są w wykonaniach z tylnym, prawym lub lewym wtykiem 8-pinowm M12X1 oraz z tylnym, prawym lub lewym wyjściem przewodu 8-żyłowego o długości 2,5 lub 5 metrów.
Uchwyt tego typu sprawdzi się w aplikacjach, gdzie wymagane jest przytrzymanie przycisku przez dłuższy czas, np. takich działaniach jak włączenie danego trybu pracy maszyny po zamknięciu drzwi.
Wszystkie opisane powyżej uchwyty mogą być stosowane w komplecie z uchwytami serii EBR bez przycisków. Cechują się ergonomicznym kształtem, ułatwiającym chwyt i korzystanie z przycisku funkcyjnego. Zarówno konstrukcja, jak również zastosowane materiały powodują, że uchwyty świetnie sprawdzą się w miejscach, gdzie operator odpowiada za uruchomienie poszczególnych funkcji urządzenia, np. takich jak: sterowanie ryglami elektromagnetycznymi, sterowany elektrycznie zacisk szczęk chwytaków pneumatycznych czy hydraulicznych, ustawianie głowic dozujących w nalewarkach bądź ustawianie pozycji chirurgicznych kolumn sufitowych i ustawianie głowic zgrzewających w zgrzewarkach wysokiej częstotliwości.
Źródło: Elesa+Ganter