Elementy Elesa+Ganter w kontenerach AdBlue

Elementy Elesa+Ganter w kontenerach AdBlue Elesa+Ganter

Bardzo rygorystyczne normy emisji spalin w silnikach Diesla, powodują że producenci samochodów ciężarowych, dostawczych, jak również osobowych, zaczęli na szeroką skalę stosować preparat AdBlue do układu wydechowego. Stosowanie AdBlue w dużym stopniu zmniejsza emisję szkodliwych tlenków azotu, tym samym przyczyniając się do zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.

Klient firmy Elesa+Ganter Petroleo Diesel Management System jest dostawcą nowoczesnych rozwiązań z zakresu zarządzania gospodarką paliwową i flotą aut. Wychodząc naprzeciw rynkowym potrzebom, produkuje i dostarcza między innymi kontenery i zbiorniki AdBlue.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Petroleo Diesel Management System, realizując swoje projekty stosuje standardowe elementy maszyn produkowane i dostarczane przez zakład Elesa+Ganter. W ramach współpracy pomiędzy firmami powstał projekt zabudowy kontenera AdBlue, w którym zastosowano: zawiasy serii CFF, uchwyt serii PR-PF i chwytaki zatrzaskowe serii GN 4490.

Wyżej wymienione produkty są elementami składowymi drzwi do komory, w której znajduje się pistolet z automatycznym odbijakiem.

Produkty
Produkty Elesa+Ganter w kontenerze AdBlue

Drzwi komory z automatycznym pistoletem są wykonane z cienkiej, nierdzewnej blachy. Do ich otwierania zostały zastosowane zawiasy serii CFF. Zawiasy te są produkowane z wysokoudarowego technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mają nierdzewny sworzeń obrotowy oraz niklowane, mosiężne, nieprzelotowe wtopki z otworami gwintowanymi. Konstrukcja zawiasu uniemożliwia zdemontowanie drzwi od zewnątrz, ponadto brak widocznych śrub montażowych znacząco poprawia estetykę konstrukcji.

Zawiasy
Zawiasy serii CFF. w kontenerze AdBlue

Kolejnym zastosowanym produktem jest uchwyt kasetowy serii PR-PF, który umożliwia otwieranie drzwi komory. Uchwyt ten jest wykonany ze wzmocnionego włóknami szklanymi technopolimeru na bazie poliamidu (PA). Mocowanie uchwytu odbywa się poprzez zatrzaśnięcie w odpowiednio wykonanym otworze montażowym. Największą korzyścią płynącą z zastosowania uchwytów kasetowych Elesa+Ganter jest oszczędność przestrzeni oraz estetyka, ponieważ po zamontowaniu praktycznie nie wystają poza obrys urządzenia. Dodatkowym atutem jest specjalny system zatrzaskowy, który pozwala zaoszczędzić czas montażu i gwarantuje bezluzowe zamontowanie uchwytu.

Uchwyty
Uchwyty serii PR-PF w drzwiach kontenera

Jednym z założeń projektu zabudowy kontenerów AdBlue było częste otwieranie i zamykanie drzwi, z możliwością ich przytrzymania w pozycji zamkniętej, bez użycia dodatkowych narzędzi, tj. kluczy, klamek lub pokręteł. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku okazało się zastosowanie chwytaka zatrzaskowego serii GN 4490. Chwytak składa się z korpusu, w którym umieszczone zostały zatrzaski kulkowe, oraz elementu przytrzymywanego.

Schemat
GN 4490 – budowa i przykład montażu

Chwytaki przytrzymują drzwi z ustaloną siłą, po przekroczeniu której następuje zwolnienie blokady zatrzaskowej. W tym przypadku umożliwiają łatwe zatrzaśnięcie drzwi podczas zamykania. Użytkownik ma również możliwość przytrzymania ich w pozycji zamkniętej, aby osłonić pistolet przed ciągłym działaniem czynników atmosferycznych. W razie potrzeby użycia dystrybutora do otwarcia drzwi wystarczy jedynie pociągnąć za uchwyt.

Chwytak
Chwytak zatrzaskowy serii GN 4490 w drzwiach kontenera

AdBlue to preparat korozyjny, dlatego do konstrukcji zabudowy kontenerów zostały wykorzystane materiały takie jak: stal kwasoodporna, aluminium oraz odpowiednie tworzywa sztuczne. Dostarczone przez firmę Elesa+Ganter detale spełniają zakładane w tym środowisku wymogi, zapewniając trwałość oraz długi okres użytkowania, bez konieczności ciągłej konserwacji.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę