Elementy Elesa+Ganter w maszynie do zgrzewania opakowań 3D

Elementy Elesa+Ganter w maszynie do zgrzewania opakowań 3D Elesa+Ganter

Unistar to firma działająca od wielu lat w sektorze produkcyjnym maszyn. Specjalizuje się w tworzeniu zaawansowanych urządzeń służących do obróbki tworzyw sztucznych. W ten sposób dostarcza rozwiązania odpowiadające na potrzeby klientów z różnych dziedzin przemysłu. Na etapie konstruowania maszyny Uniprime CMZ, ekspert techniczny z firmy Elesa+Ganter zarekomendował wykorzystanie zawiasów z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa oraz zamków zatrzaskowych. Maszyna ta jest przeznaczone do automatycznego łączenia opakowań 3D wykonanych z pianki polietylenowej.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Oprócz bogatej oferty standardowych elementów, stale powiększanej o nowe rozwiązania, nasi klienci mogą także liczyć na wsparcie techniczne. Dysponujemy zespołem doświadczonych doradców technicznych, którzy są w stanie zaproponować rozwiązania usprawniające w wielu wymiarach działanie maszyn i urządzeń, a co za tym idzie także cały proces produkcyjny – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

Dzięki zastosowaniu zawiasów z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSW i zamka zatrzaskowego GN 936 maszyna posiada inteligentny system bezpieczeństwa, minimalizujący ryzyko zranienia operatora (Rys. 1).

Rys. 1.  Zawias CFSW oraz zamek GN 936

Proces produkcyjny polega na tym, że do maszyny podawane są kształtki z pianki polietylenowej, które chwytak automatycznie przenosi ze stanowiska roboczego na płytę grzewczą, po czym łączy ze sobą poszczególne części, tworząc wymagany kształt docelowego opakowania. Podczas procesu pojawiają się tzw. nagary (zabrudzenia płyty grzewczej), które trzeba mechanicznie usunąć. W tym celu po obu stronach maszyny umieszczono drzwi procesowe z zamontowanymi zawiasami z wyłącznikiem bezpieczeństwa CFSW oraz zamkiem zatrzaskowym GN 936. Dzięki zastosowaniu zawiasu z wyłącznikiem bezpieczeństwa każde otwarcie drzwi powoduje zatrzymanie całej maszyny. Operator może bezpiecznie oczyścić płytę grzewczą, po czym używając zamka zatrzaskowego GN 936 zatrzasnąć drzwi i włączyć ponownie proces (Rys. 2).

Rys. 2. Drzwi procesowe w urządzeniu Uniprime CMZ w celu usuwania nagarów

Zawias CFSW z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa poprzez zdublowany układ styków NO i NC spełnia najwyższe wymagania SIL3 zgodnie z IEC 62061 oraz PLe zgodnie z EN ISO 13849-1 lub kategorii bezpieczeństwa 4 zgodnie z EN 954-1. Montując drzwi na zawiasach CFSW mamy zapewniony najwyższy poziom bezpieczeństwa pozwalający zabezpieczyć operatora przed zranieniem (Rys. 3).

Rys. 3. Zawiasy CFSW w drzwiach procesowych w urządzeniu Uniprime CMZ

Zamek GN 936 pozwala na zatrzaskowe zamykanie drzwi w przedstawionej maszynie. Podczas zamykania, rygiel zatrzaskuje się automatycznie i zapobiega niezamierzonemu otwarciu drzwi. Zamek zatrzaskowy GN 936 pozwala na szybkie i pewne zatrzaśnięcie drzwi bez obawy samoczynnego otwarcia (Rys. 4).

Rys. 4. Zamek GN 936 w drzwiach procesowych w urządzeniu Uniprime CMZ

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę