Gospodarczy program rządu ryzykowny, ale może poprawić wyniki polskich firm

Reklama
Reklama

Ekonomiczne pomysły nowego rządu mogą ożywić gospodarkę – uważa Adam Dakowicz, prezes zarządu AgioFunds TFI. W jego ocenie jest szansa na to, że nowe daniny oraz uszczelnienie systemu podatkowego zwiększą dochody państwa. Zaznacza, że przekazanie pieniędzy obywatelom zwiększy wydatki konsumpcyjne, co poprawi wyniki polskich firm. Efekty widoczne będą jednak raczej w II połowie przyszłego roku.

Na razie inwestorzy raczej negatywnie odbierają wprowadzany przez PiS program gospodarczy. Obawa przed nowymi podatkami pogarsza rynkową koniunkturę, a akcje na giełdzie systematycznie tanieją. Planowane przez rząd zwiększenie wydatków może jednak pozytywnie wpłynąć na gospodarkę.

Reklama

Zwiększone wydatki, które rząd zaplanował, korygując niejako pierwotne przedłożenie budżetowe, będą miały jednak wpływ na poziom konsumpcji –ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Adam Dakowicz, prezes zarządu AgioFunds TFI. – Statystyczni Kowalscy, którzy dostaną te 500 zł, pójdą i wydadzą te pieniądze. Dlatego sądzę, że w II połowie roku zarysuje się jednak pozytywne przełożenie wydatków budżetowych również na gospodarkę.

Na razie jednak reakcje inwestorów na te plany są negatywne, a zaplanowany na przyszły rok wzrost PKB o 3,8 proc. uznawany jest za bardzo ambitny, szczególnie wobec problemów, jakie mają polskie banki. Zaplanowane wydatki bowiem trzeba sfinansować, a pozyskanie odpowiednich środków bez nadmiernego zadłużania państwa oceniane jest jako bardzo trudne.

Uwzględniając scenariusz, że per saldo zwiększenie wydatków rządowych będzie sprzyjało ożywieniu gospodarki, to nie jest cel nierealny – podkreśla Adam Dakowicz. – Po drugie, wydaje mi się, że wbrew ogólnemu politycznemu larum co do możliwości sfinansowania tych podwyższonych wydatków, ten cel stosunkowo łatwo zostanie osiągnięty.

Reklama

Prezes AgioFunds TFI zwraca uwagę na to, że na ogół po zmianie ministra finansów pierwszy rok przynosił podwyższone wpływy, w szczególności z podatku VAT.

Zawsze uszczelnienie systemu przynosiło kilkanaście miliardów. Jeśli dołożymy do tego podatek bankowy, to wydaje się, że zwiększenie wydatków o dwadzieścia kilka miliardów, to jest coś, co da się sfinansować. Uważam, że będzie to wykonalne założenie. Co do zasady budżet trudny, ale jednak w swoich podstawowych parametrach wykonalny.

Na warszawskiej giełdzie jednak, obawy związane z nową polityką gospodarczą są na tyle poważne, że szybkiego powrotu wzrostów oczekiwać nie należy. Inwestorzy boją się, że w poszukiwaniu pieniędzy, rząd wróci do zmian w OFE.

Za kilka miesięcy może się okazać, że giełda nie wykazuje żadnego istotnego kierunku – prognozuje Adam Dakowicz z AgioFunds TFI. – Dopiero wtedy, kiedy inwestorzy uznają, że oczyściła nam się atmosfera polityczna, mają szansę powrócić na parkiet. Sądzę, że II połowa przyszłego roku może być lepsza.

Źródło: Newseria

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama