Grudniowa inflacja nieco wyższa niż w listopadzie

GUS

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w grudniu 2017 roku wzrosły o 0,2% w porównaniu z listopadem 2017 r. W porównaniu z grudniem 2016 r. ceny wzrosły o 2,1%.

Dane – w odniesieniu do zmiany w skali roku – są nieznacznie wyższe od wcześniejszego eksperymentalnego, szybkiego szacunku wskaźnika i zbliżone do oczekiwań Ministerstwa Rozwoju sprzed miesiąca. W całym 2017 r., zgodnie z prognozami MR, ceny wzrosły o 2%.

Głównymi czynnikami, które miały wpływ na zmianę cen w grudniu 2017 r. (w relacji do listopada), zgodnie z oczekiwaniami, były wzrost cen żywności (o 0,6%) i transportu (o 0,7%), a także niższe ceny odzieży i obuwia (o 1,4%). W całym 2017 r. głównymi czynnikami wzrostu cen były ceny żywności (wzrost o 4,6%), mieszkania (o 1,6%) oraz transportu (o 3,8%).

resort rozwoju oczekuje, że w styczniu 2018 r. ceny wzrosną o 0,3% w porównaniu z grudniem 2017 r. Spodziewany jest szybszy wzrost cen żywności oraz zbliżony wzrost cen w transporcie. Sezonowy spadek cen powinniśmy odnotować w kategorii odzieży i obuwia. Oczekujemy, że w styczniu roczny wskaźnik cen obniży się do 2%. Należy jednak podkreślić, że aktualizacja systemu wag (w marcu br.) może nieznacznie zmienić powyższe wskazania.

Źródło: MR

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę