Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach Police

Grupa Azoty uruchamia produkcję polipropylenu w Polimerach P Canva

Polimery Police jedna z największych inwestycji europejskiej branży chemicznej rozpoczyna produkcję polipropylenu pod marką Gryfilen. Nowa instalacja Grupy Azoty będzie produkować rocznie 437 tys. ton polipropylenu i 429 tys. ton propylenu.

Zgodnie z harmonogramem inwestycji, rozpoczęcie produkcji polipropylenu następuje w ramach rozruchów technologicznych instalacji. Moce produkcyjne będą stopniowo zwiększane, aż do osiągnięcia założonych parametrów nowej fabryki.

Polimery Police to nowy kompleks chemiczny Grupy Azoty oparty na najnowocześniejszych rozwiązaniach – technologii Oleflex UOP – produkcji propylenu jakości polimerowej metodą odwodornienia propanu (PDH) oraz technologii Unipol GRACE – produkcji polipropylenu. Zastosowane technologie zapewniają m.in. niskie zużycie surowców i energii. Instalacja produkcji polipropylenu zapewnia dużą elastyczność produkcji, co jest szczególnie istotne w zmieniającym się i bardzo wymagającym europejskim rynku tworzyw, który poszukuje wysokiej jakości produktu ściśle dostosowanego do konkretnych potrzeb.

Kompleks Polimery Police obejmuje również Morski Terminal Gazowy - Gazoport z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość dostarczania drogą morską propanu i etylenu, czyli surowców niezbędnych do produkcji. Gazoport to kluczowy element projektu Polimery Police - poszerza ofertę handlową z użyciem transportu morskiego nie tylko dla spółek Grupy Kapitałowej, ale docelowo również dla podmiotów zewnętrznych.

Polimery Police mają strategiczne znaczenie dla polskiego przemysłu – znacząco podnoszą krajowe moce wytwórcze w sektorze tworzyw i zmniejszają deficyt handlowy Polski w tym obszarze. Polimery Police zwiększają również niezależność energetyczną i surowcową Polski, dzięki nowemu Morskiemu Terminalowi Gazowemu, o znaczeniu europejskim. Lokalizacja inwestycji w Policach umożliwia dostawy surowców: propanu i etylenu drogą morską i zapewni Grupie Azoty elastyczność przy realizacji dostaw z różnych stron świata, co jest niezwykle ważne w świetle ostatnich wydarzeń geopolitycznych i związanych z nimi zmian kierunków dostaw surowców.

– Projekt Polimery Police to jedna z największych inwestycji przemysłowych, której nie mogliśmy nie dostrzec. Jestem przekonany, że będzie ona służyła wielu przyszłym pokoleniom. Dziękuję wszystkim, którzy do jej wykonania się przyczynili – mówi prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki..

– Rozpoczęcie produkcji polipropylenu w Polimerach Police to istotne wzmocnienie pozycji Grupy Azoty na europejskim rynku tworzyw, a Polska dołączy tym samym do grona liderów produkcji tego tworzywa w Europie. Produkcja prowadzona na Pomorzu Zachodnim będzie świetną bazą do dalszego rozwoju polskiego przemysłu i wpłynie stymulująco na rozwój branż pokrewnych, w tym również związanych z przetwórstwem tworzyw sztucznych. W nowej fabryce zatrudniona jest wysoko wykwalifikowana kadra inżynieryjna, a sama fabryka stanowi doskonałą bazę rozwoju polskiej nauki w obszarze nowych technologii wodorowych – mówi prezes Grupy Azoty SA Tomasz Hinc

Produkowany pod marką Gryfilen polipropylen to docelowo portfolio ponad 30 rodzajów produktów, uwzględniając w tym homopolimery, kopolimery udarowe i kopolimery randomiczne. Wykorzystywane są między innymi w przemyśle samochodowym, opakowaniowym i segmencie artykułów gospodarstwa domowego. Produkowany Gryfilen charakteryzuje się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie zawiera ftalanów, czy bisfenolu A (BPA). Zapewnia także znikomą transmisję smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym. Polipropylen jest tworzywem, które bardzo łatwo i w pełni poddać można recyklingowi, przez co doskonale wpisuje się w europejskie założenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

Budowa kompleksu „Polimery Police” prowadzona jest w formule zaprojektuj i wybuduj. 11 maja 2019 r. Grupa Azoty Polyolefins SA podpisała kontrakt na realizację inwestycji z koreańskim partnerem Hyundai Engineering Company Ltd., a przekazanie placu budowy Generalnemu Wykonawcy nastąpiło 7 stycznia 2020 r. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na drugą połowę 2023 r.

Źródło: Grupa Azoty

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 11–12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę