Handel zagraniczny Polski po 4 miesiącach

Reklama
Reklama

Według wstępnych danych GUS, w pierwszych 4 miesiącach 2015 r. eksport towarów z Polski osiągnął poziom ponad 56,8 mld i był wyższy niż przed rokiem o 4,7 proc. W tym czasie wartość importu do Polski wyniosła blisko 54,8 mld euro i okazała się o 0,4 proc wyższa niż przed rokiem. W rezultacie, notowany po 4 miesiącach 2014 r. deficyt obrotów towarowych w wysokości ponad 255 mln euro przekształcił się w znaczącą nadwyżkę w wysokości 2050 mln euro.

Zapotrzebowanie na gaz w części zachodniej Europy może być pokrywane z terminali regazyfikacyjnych, w ogóle bez importu z kierunku wschodniego i południowego – zauważa w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Tadeusz Tański, kierownik biura strategii i analiz w spółce Polskie LNG. – W części wschodniej Europy jest nasz terminal, litewski oraz grecki. Tutaj tylko niewielki procent zapotrzebowania można pokryć z tych terminali regazyfikacyjnych.

Reklama

Powołana do obsługi inwestycji spółka Polskie LNG nie martwi się zatem, jak przekonuje Tadeusz Tański, o poziom zapotrzebowania na usługi terminalowe oraz popyt na błękitne paliwo, które już niebawem będzie dostarczane do Świnoujścia.

W tej części Europy zapotrzebowanie na gaz i usługi terminalowe będzie kształtowało się na dosyć wysokim poziomie – przekonuje kierownik biura strategii i analiz w spółce Polskie LNG. – Oczywiście nowa infrastruktura będzie stanowiła zabezpieczenie na wypadek różnych zdarzeń, takich jak np. przerwy w dostawach gazociągami.

Zgodnie z obecnie realizowaną wersją inwestycji na terenie Świnoujścia powstały dwa zbiorniki, które będą mogły przyjmować do 5 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Na początku kwietnia br. spółka Polskie LNG zawarła z firmą Tractebel Engineering SA umowę na opracowanie Wielowariantowego Studium Wykonalności w zakresie rozbudowy terminalu o trzeci zbiornik i infrastrukturę towarzyszącą. Dzięki zwiększeniu mocy regazyfikacyjnej obiekt będzie mógł przyjmować do 7,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego.

Reklama

Polskie LNG jest firmą infrastrukturalną, więc będzie świadczyło usługi regazyfikacji oraz przeładunku gazu skroplonego, ale stricte handlować paliwem nie będzie. Chcemy świadczyć usługi dla możliwie dużej liczby użytkowników terminalu. To firmy obrotowe będą sprowadzać LNG do kraju, dla konsumpcji wewnętrznej w Polsce oraz – mam nadzieję – także w regionie – mówi Tański.

Dzięki nowej inwestycji terminal w Świnoujściu będzie mógł również świadczyć takie usługi, jak bunkrowanie statków czy przeładunek na mniejsze jednostki.

Inwestycja w tej wersji, którą kończymy, pozwala na usługi regazyfikacji i przeładunku na ciężarówki – mówi Tański. – Natomiast nie możemy w tym wariancie przeładować LNG ze zbiorników na mniejsze statki po to, by na przykład dystrybuować paliwo na Morzu Bałtyckim do innych państw. To bardzo istotne, aby terminal w tym kierunku rozwijać. Pozwoli to na zwiększenie mocy regazyfikacyjnej i świadczenie nowych usług.

Wielowariantowe Studium Wykonalności stanowić ma pogłębioną analizę w zakresie m.in. technicznym, finansowym, środowiskowym i formalno-prawnym. Celem opracowania jest wskazanie najbardziej optymalnego wariantu ewentualnej rozbudowy terminalu w Świnoujściu, kosztów oraz rentowności inwestycji w zależności od wachlarza usług.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama