Iglidur HSD350 - nowe tworzywo do sterylizacji

igus
Reklama
Reklama

 

Iglidur HSD350 to nowe tworzywo od firmy igus, przystosowane do długotrwałego kontaktu z gorącą parą wodną, które stanowi ekonomiczną alternatywę dla elementów metalowych, ponieważ jest bezsmarowne, bezobsługowe i odporne na korozję.

Z nowym materiałem iglidur HSD350 specjalista od tworzyw motion plastics ma teraz w swojej ofercie niskokosztowe rozwiązanie do zastosowań w procesie sterylizacji w autoklawach. Szczególnie w przemyśle produkcji oraz przetwórstwa żywności i leków nowy materiał łożyskowy pokazuje swoje zalety nad metalowymi łożyskami.

Reklama

Sterylizacja w autoklawach podczas produkcji żywności oraz leków, a także przy czyszczeniu produktów medycznych jest jedną z najważniejszych metod niszczenia mikroorganizmów. W standardowej metodzie proces odbywa się w specjalnej komorze i polega na podgrzaniu do 121°C, przy ciśnieniu 2 barów i utrzymaniu tych warunków przez około 15 do 20 minut. Alternatywnie w temperaturze 134°C przez 2 do 3 minut, przy ciśnieniu 3 barów. W takiej atmosferze większość bakterii jest niszczona.

Ciężkie warunki otoczenia przekładają się na wysokie wymagania stawiane poszczególnym elementom autoklawu, w tym również łożyskom. Metalowe łożyska często wymagają użycia specjalnych smarów, które są dopuszczone do zastosowań w tych aplikacjach. Jednakże, proces silnie oddziałuje na właściwości metalowych łożysk i smaru. Dlatego właśnie łożyska polimerowe są oferowane jako bezsmarowna i bezobsługowa alternatywa, odporna na działanie wysokich temperatur i niewrażliwa na wilgoć.

Reklama

Dostępne jako elementy standardowe lub wykonywane na indywidualne zamówienie
Uniwersalne tworzywo iglidur HSD350 może być używane do długotrwałych zastosowań higienicznych, w tym przy regularnej sterylizacji. Nowe tworzywo jest odporne na długotrwałe działanie temperatur do 180 °C oraz wytrzymuje krótkotrwałe oddziaływanie temperatur do 210 °C.

Dzięki odporności na korozję tworzywo idealnie nadaje się do zastosowań w środowisku mokrym i cechuje się tylko nieznaczną absorpcją wilgoci, ale również małą rozszerzalnością termiczną. Ponadto nowe tworzywo jest wyjątkowo odporne na działanie mediów i nie ulega rozkładowi nawet podczas sterylizacji gorącą parą. Tworzywo jest zgodne z wymaganiami dyrektywy RoHS i jest dostępne jako łożyska cylindryczne oraz z kołnierzem w sześciu rozmiarach, a także jako półprodukt do wykonywania elementów o nietypowych kształtach. Tym samym klienci mają możliwość projektowania łożysk i przegubów, które w skomplikowanych i nierozłączalnych jednostkach pozwalają na uzyskanie najlepszej skuteczności czyszczenia.

Źródło: Informacja prasowa igus

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama