Internetowa baza referencyjnych obiektów z pompami ciepła w Polsce

PORT PC
Reklama
Reklama

Niezwykle istotne w procesie zrównoważonego i stabilnego wzrostu rynku urządzeń korzystających z energii ze źródeł odnawialnych jest zbudowanie zaufania wśród konsumentów. Dlatego zdaniem Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) właśnie producenci, projektanci czy instalatorzy powinni promować przykłady najlepszych praktyk i przedstawiać obiekty referencyjne.

W Polsce dostępne są wysokiej jakości urządzenia, a i jakość usług świadczonych przez doświadczonych instalatorów pomp ciepła nie odbiega od standardów europejskich. Z drugiej strony warto pamiętać, że niejednokrotnie jedna źle wykonana inwestycja rzuca cień na całą branżę.

Reklama

Pompy ciepła jako urządzenia wysoko efektywne, których eksploatacja jest przyjazna dla środowiska i dla użytkowników mają wiele dodatkowych atutów. Warto pokazać, że obok wyższych kosztów inwestycyjnych, pompa ciepła to również najniższe koszty eksploatacyjne oraz długa żywotność urządzenia. W chwili obecnej budynki zero- czy plus energetyczne niemalże nie mogą funkcjonować bez pomp ciepła.

Od początku sierpnia na stronie internetowej www.portpc.pl opublikowana jest baza obiektów referencyjnych z podziałem na różne kategorie budynków. Baza powstaje przy współpracy firm członków wspierających PORT PC i będzie sukcesywnie poszerzana o kolejne obiekty. Wszystkie opublikowane dotychczas przykłady obiektów, w których z powodzeniem zastosowano pompy ciepła pochodzą z Polski.

Reklama

Na stronie internetowej PORT PC znajduje się też link do największego w Świecie monitoringu on-line instalacji z prawie 200 pompami ciepła prowadzony przez Instytut Fraunhofer ISE w Niemczech. Ponadto jedną z inicjatyw promującą odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną poprzez pokazanie przykładów z życia jest aplikacja Repowermap.org. Jest to interaktywna mapa opracowana przez wiele organizacji, instytucji regionalnych i lokalnych zarządów jak również innych lokalnych przedsięwzięć. Zaletą tej konkretnej aplikacji jest fakt, że każdy może dodać przykład zrealizowanego projektu (instalacja pompy ciepła, innych systemów odnawialnych źródeł energii lub powstałe efektywne energetycznie budynki). Dodanie przykładu do mapy to zarówno promocja odnawialnych źródeł energii jak i instalatorów, projektantów czy konkretnych producentów dzięki którym projekt udało się zrealizować.

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama