ITM 2019. Prima Power: Wirtualna rzeczywistość na targach

Raven Media

O innowacyjnych technologiach i zautomatyzowanych maszynach opowiada Roman Padewski, dyrektor zarządzający Prima Power Central Europe.

Waszą ofertę prezentowaną w Poznaniu zdominowały zautomatyzowane maszyny.
Tak, zdecydowanie już od paru lat staramy się prezentować procesy produkcyjne, które eliminują błąd ludzki. Dzięki nim również pracownik w tym procesie ma możliwość wykonywania lżejszej pracy. Pokazujemy zatem zautomatyzowany system wycinania laserowego i zautomatyzowaną maszynę do wykonywania procesu gięcia.

Jakie innowacyjne technologie prezentujecie na swoim stoisku?
Nasza spółka stawia na innowacyjne napędy. Już od ponad 10 lat nie stosujemy żadnych napędów hydraulicznych, które są kosztowne pod kątem utrzymania i mają negatywny wpływ na środowisko ze względu na konieczność utylizacji oleju. Stawiamy zatem na napędy serwoelektryczne, które są napędami czystymi i energooszczędnymi. Jeżeli chodzi o innowację, która odpowiada wymaganiom Przemysłu 4.0, to z pewnością jest to oprogramowanie pozwalające właściwie zarządzać wszystkimi maszynami z portfolio naszej Grupy. Dodatkowo spółka specjalizuje się w dostarczaniu dla odbiorców końcowych zautomatyzowanych systemów technologicznych, w których wpływ człowieka i procesy logistyczne pomiędzy różnymi etapami produkcji są wyeliminowane albo znacznie zredukowane. To wszystko jest wspomagane naszym oprogramowaniem autorskim, wspierającym zarządzanie całą produkcją.

Pokazujecie także inteligentną giętarkę do blachy BCe Smart. Na czym polega jej „inteligencja”?
Generalnie zapotrzebowanie na automaty gnące wzrasta, głównie z tego powodu, że są one praktycznie bezobsługowe. Nawet jeżeli znajduje się przy nim operator, to nie wykonuje on żadnych czynności wpływających na jakość gięcia i jego powtarzalność. Oczywiście to wszystko odbywa się z wykorzystaniem oprogramowania, które umożliwia wykonywanie całego procesu.

Co wyróżnia Wasze automaty gnące?
W całej naszej grupie maszyn do gięcia, czyli automatów gnących, posiadamy maszyny, które mogą być obsługiwane przez człowieka, ale wyłącznie w zakresie podawania i odbierania materiału. Są też maszyny kompletnie zautomatyzowane. Na targach prezentujemy maszynę BCe Smart, która wykonuje wszystkie gięcia automatycznie, według zadanego programu. Operator pełni funkcję tzw. manipulatora dostarczającego materiał do gięcia i odbierającego gotowy produkt.

Pokazujecie także nową wersję wycinarki laserowej Platino Fiber Evo.
Tak, to jest kolejna ewolucja naszych flagowych wycinarek laserowych. Prezentujemy maszyny z własnym źródłem fiber, 4 kW, dodatkowo z kompaktowym systemem załadunku i rozładunku. Wielokrotnie spotykamy się na rynku z rozwiązaniami, których producenci skupiają się wyłącznie na czasie cięcia, nie uwzględniając czasu załadunku i rozładunku. Jednak nawet bardzo szybka wycinarka laserowa bez automatyzacji jest wolniejsza od klasycznej wycinarki laserowej wyposażonej w system automatyzujący. Ta druga może być niejednokrotnie wolniejsza w samym procesie cięcia laserem, jednak z dodatkiem automatyzacji staje się bardziej wydajna, jeżeli chodzi o szybkość produkcji i jej jakość.

Na Waszym stoisku można również zobaczyć rozwiązania z wirtualnej rzeczywistości.
Prezentujemy w wirtualnej rzeczywistości nasze rozwiązania systemowe, czyli zintegrowane systemy produkcyjne. Ze względu na brak miejsca, ale też koszty, nie jesteśmy w stanie pokazać całego zintegrowanego systemu, czyli maszyn połączonych ze sobą. Zdecydowaliśmy się więc, że będziemy je prezentować w wirtualnej rzeczywistości. Zapraszamy zatem klientów do założenia specjalnych okularów, które umożliwiają przeniesienie się do świata wirtualnych rozwiązań i zobaczenie, jak działają nasze systemy.

Co konkretnie można zobaczyć?
Możemy zobaczyć magazyn materiałów i produktów gotowych bądź półgotowych, do którego mamy podłączone różnego rodzaju maszyny, m.in. naszą flagową wykrawarkę z gilotyną kątową. Maszyna oddaje gotowe formatki w sposób automatyczny, sortuje je i podaje na gięcie lub z powrotem do magazynu.

Może taka będzie przyszłość targów? Zamiast maszyn, których instalacja trwa kilka dni, po prostu będziecie przywozić okulary do wirtualnej rzeczywistości?
Mam taką nadzieję, szczególnie ze względu na koszty wynajmu powierzchni, ale też koszty logistyczne transportu maszyn, zainstalowania ich, uruchomienia, obsługi w czasie targów i później demontażu. Te koszty są bardzo wysokie. Nie wiem, czy nasi odbiorcy są już na to gotowi, ale pokazując wirtualną rzeczywistość, obok fizycznie dostarczonych i zainstalowanych maszyn, sprawdzamy tę możliwość.

Ile maszyn przywieźliście na targi?
Na targach zaprezentowaliśmy dwie maszyny: wycinarkę laserową Platino Fiber EVO z automatycznym załadunkiem i rozładunkiem Compact Server oraz automat gnący BCe Smart, służący do zaginania gotowych formatów, który wykonuje wszystkie gięcia bez udziału człowieka.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę