ITM Industry Europe. Trwają przygotowania

ITM Industry Europe. Trwają przygotowania Grupa MTP

Kondycja polskiego przemysłu pozytywnie zaskakuje ekonomistów. To sektor wyjątkowo odporny na kryzys związany z obecną sytuacją na świecie. Nastroje branży przemysłowej widać także w przygotowaniach do targów ITM Industry Europe. Kilkuset wystawców już potwierdziło swoją obecność.

Ostatnie miesiące pokazały, że wirtualne eventy nie mogą zastąpić energii spotkań „na żywo”. Potwierdzają to wystawcy, którzy z entuzjazmem planują swoją aktywność na tegorocznych targach. Będą pokazy, prezentacje technologii i produktów oraz szeroka gama nowości rynkowych. Zwiedzający targi profesjonaliści z zainteresowaniem śledzą listę wystawców.

Dowodem siły marki ITM Industry Europe jest wachlarz kluczowych firm sektora innowacji. Do tegorocznej edycji dołączyli już m.in.: DMG MORI Polska, GF Machining Solutions, Yamazaki Mazak Central Europe, Dematec, High Technology Machines, Machine Tools International, Schunk Intec, Trumpf Polska, Amada, Kimla, DIG Świtała, POL-SVER, Boschert Polska, Adige, Siemens, KUKA CEE, FANUC Polska, Yaskawa Polska, Astor, Mitutoyo Polska i Carl Zeiss.

Wystawcy zaprezentują swoje produkty i rozwiązania w ramach flagowej oferty targów obejmującej: obrabiarki do metali, narzędzia, automatykę przemysłową, robotykę, lasery, odlewnictwo, spawanie i cięcie, obróbkę powierzchni, technologie addytywne, oprogramowanie i metrologię przemysłową.

Druga edycja Kongresu Industry Next

Rok wyzwań dla polskiego przemysłu – to hasło tegorocznej odsłony Kongresu Industry Next, którego pierwsza edycja w 2021 r. okazała się dużym sukcesem.

– Analitycy rynkowi zwracają uwagę na zaskakujące mocne wyniki polskiego przemysłu. Mimo niestabilnej sytuacji politycznej na świecie polski przemysł ma się dobrze i zdecydowanie odbija się z pandemicznego dołka. Nie brakuje jednak innych okoliczności, które mają znaczący wpływ na branżę produkcyjną. Chcemy aby program Kongresu był aktualny i pomocny, pozwolił reagować jak najszybciej na zmiany, które następują „tu i teraz”. Obserwujemy zawirowania na rynku surowców, widzimy relokację firm na Wschodzie. Dlatego Kongres będzie wsparciem dla branży. Decydenci i eksperci przybliżą uczestnikom mechanizmy pozwalające polskiemu przemysłowi nie tylko przetrwać niepewny czas, ale wręcz wyjść z niego obronną ręką – mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe.

W tym roku kongres będzie platformą dyskusji na temat wyzwań, z jakimi muszą mierzyć się firmy działające w branżach przetwórstwa przemysłowego w kontekście perturbacji na rynku surowców. Decydenci, przedstawiciele instytucji rozwoju oraz rynkowi eksperci podejmą również temat relokacji europejskiego przemysłu i związanych z nim szans dla polskich firm oraz nowych kierunków eksportowych w kontekście sankcji i sytuacji geopolitycznej w Europie.

Kongres potrwa od 31 maja do 1 czerwca. W pierwszym dniu odbędą się panele dyskusyjne, drugi będzie okazją do wzięcia udziału w praktycznych warsztatach Industry Next, które wskażą możliwości wykorzystania najnowszych technologii w przedsiębiorstwach z branży przemysłowej. Program warsztatów powstaje przy wsparciu strategicznych partnerów: Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo – Sieciowego pod wspólnym „szyldem”: EDIH HPC4Poland  Digital Transformation of Industry. Eksperci zaprezentują narzędzia i przykłady wdrożeń „cyfrowych bliźniaków” w branży automotive i produkcji maszyn. Uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć wiedzę i kompetencje oraz poznać praktyczne rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji, Internetu rzeczy i technologii wspierających digitalizację przemysłu wraz z możliwościami dofinansowania transformacji cyfrowej.

Gospodarz strefy start-upów

Podczas ITM Industry Europe KPT ScaleUP, wiodący polski akcelerator Przemysłu 4.0, zorganizuje strefę dla technologicznych start-upów. To okazja, by zapoznać się najciekawszymi przemysłowymi innowacjami. Celem akceleratora KPT ScaleUP jest aranżowanie współpracy między technologicznymi startupami a dużymi przemysłowymi firmami. Końcowym efektem takiej kooperacji jest wprowadzanie na rynek i upowszechnianie nowatorskich rozwiązań, opracowywanych przez młode spółki. Działalność akceleratora sprawia, że mało rozpoznawalne i dopiero rozpoczynające biznesową aktywność start-upy zyskują bezcenną okazję do bezpośredniej współpracy z gigantami polskiego przemysłu.

KPT ScaleUP zapracował sobie na miano największego polskiego przemysłowego akceleratora. Do tej pory swoim wsparciem objął 85 start-upów, umożliwiając im współpracę z 25 firmami (m.in. takimi jak: Grupa Azoty, Grupa Tauron, PGNiG, Solaris Bus & Coach, Maspex, Warbud, Woodward) i doprowadzając do ponad 30 komercyjnych wdrożeń. W gronie absolwentów akceleratora są takie startupy jak Airly, Sense Monitoring, Proxy Group, 1000 realities czy nsFlow.

W tym roku goście poznańskich targów ITM Industry Europe będą mogli osobiście przekonać się o skuteczności działań KPT ScaleUP w obszarze unowocześniania polskiej gospodarki.

– W naszej strefie pokażemy najciekawsze rozwiązania z ostatnich edycji programu. Startupy nie tylko zaprezentują swoją ofertę, ale także opowiedzą o przebiegu akceleracji i podzielą się wrażeniami z walidowania i wdrażania swoich produktów w dużych przedsiębiorstwach – mówi Angelika Popławska, kierowniczka projektu KPT ScaleUP.  To najlepsza okazja, by w praktyce poznać mechanizm akceleracji, a także zdobyć z pierwszej ręki informacje o rozwiązaniach, które mają niemały potencjał na przyspieszenie rozwoju Przemysłu 4.0 w Polsce, jak np. wykorzystanie cyfrowego bliźniaka do symulowania sytuacji awaryjnych czy wykorzystanie robotów do inspekcji trudno dostępnych miejsc.

Ważnym wydarzeniem podczas targów będzie także prezentacja start-upów przed publicznością, podczas której ich przedstawiciele opowiedzą o efektach akceleracji i korzyściach wynikających z wdrożeń dla odbiorców technologii. W swoich krótkich, dynamicznych prezentacjach przybliżą szczegóły zarówno wykorzystanej technologii, jak i współpracy z dużą firmą przemysłową. DemoDays odbędą się w hali nr 3 na Scenie Trendów dla Przemysłu.

Od początku wiodącymi rozwiązaniami, które rozwijały start-upy z myślą o Przemyśle 4.0, były te dotyczące produkcji, logistyki, magazynowania, bezpieczeństwa pracowników czy procesów biznesowych. Powstają one przede wszystkim o oparciu o takie technologie jak IIoT, VR, AR, sztuczna inteligencja czy big data. Poszukiwane są rozwiązania z zakresu robotyzacji i automatyzacji, a także inne pomagające w cyfryzacji procesów biznesowych – dodaje Angelika Popławska.

Akcelerator KPT ScaleUP działa w ramach Krakowskiego Parku Technologicznego, który od 25 lat współtworzy warunki dla rozwoju przedsiębiorczości a od dekady prowadzi Inkubator Technologiczny przeznaczony dla początkujących firm z branży IT. Wspiera i inspiruje społeczność startupową, organizując wydarzenia pomagające weryfikować biznesowe pomysły: warsztaty, hackatony i konferencje. Realizuje program akceleracyjny KPT ScaleUP. Firmy mogą liczyć na wsparcie funduszy zalążkowych, zwolnienia podatkowe w ramach programu Polska Strefa Inwestycji i preferencyjne warunki wynajmu powierzchni biurowych. Szczególne miejsce w KPT zajmują Przemysł 4.0 i branża gier. Jest liderem konsorcjum hub4industry zapewniającego kompleksowe wsparcie firm, chcących wprowadzić rozwiązania Przemysłu 4.0. KPT współpracuje także z międzynarodową EIT Digital, której celem jest wspomaganie cyfrowej transformacji w Europie.

Hakaton Drone Power +

Według danych Polskiej Agencji Kosmicznej rynek kosmiczny tworzy ok. 400 firm i instytucji naukowych, które zatrudniają ok. 12 tys. osób. To wciąż sektor z ogromnym potencjałem. Jak oceniają eksperci przemysł kosmiczny nie może funkcjonować bez przemysłu tradycyjnego. Komponenty do urządzeń wykorzystywanych w eksploracji kosmosu może dostarczyć przedsiębiorstwo zajmujące się obróbką materiałów, technologiami przyrostowymi, wytwarzaniem płytek elektronicznych, czy rozwojem oprogramowania.

Obserwując te trendy, zdecydowaliśmy się na organizację podczas targów panelu dotyczącego technologii kosmicznych i ich transferu do sektora pozakosmicznego, w tym przemysłu. Wraz z organizatorem panelu Związkiem Pracodawców Sektora Kosmicznego wskażemy przedsiębiorcom szanse i możliwości działania w tym obszarze – zdradza Anna Lemańska-Kramer.

Nowością tegorocznej edycji targów ITM Industry Europe będzie hakaton Drone Power + pozwalający odkryć talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury, kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, Eneę oraz targi ITM Industry Europe. Przed zespołami postawiono wyzwania: klasyczne, robotyczne i koncepcyjne. Łączy je jedno: stworzenie algorytmu, technologii bądź rozwiązania zapewniającego nieprzerwane i bezpieczne działanie infrastruktury. Ta wyjątkowa burza mózgów potrwa dwa dni (2 i 3 czerwca). Szczegóły są dostępne na stronie drone.power.pl.

Targi ITM Industry Europe potrwają od 31 maja do 3 czerwca 2022 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.

Źródło: Grupa MTP

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę