ITM Polska 2018. Wystawcy zadowoleni. „Tu trzeba być”
Za nami kolejna edycja targów ITM Polska. Przez cztery dni trwania targów w kompleksie hal Międzynarodowych Targów Poznańskich na odwiedzających czekało około tysiąca firm z branży przemysłowej, które prezentowały swoje najnowsze technologie, innowacyjne produkty czy premierowe modele maszyn.
Piotr Cimr, dyrektor oddziału i dyrektor sprzedaży w RoTec Polska (dystrybutor maszyn wyważających Schenck oraz myjących Dürr Ecoclean), nie krył swojego zadowolenia z wyjątkowego zainteresowania ofertą firmy. – Na przestrzeni ostatnich lat były to dla nas jedne z najlepszych targów, jeśli nie najlepsze. Przez cztery dni odwiedziło nas ok. 200 osób. Wstępnie mamy 20–30% więcej raportów w stosunku do ubiegłego roku, a także całe mnóstwo zapytań o konkretne maszyny. W tym roku, tak jak ostatnim razem, wystawialiśmy się w „czteropaku”, ponieważ tam jest salon SURFEX poświęcony obróbce powierzchni. Co prawda wyważarkom poświęcony był MACH-TOOL, ale jako firma postanowiliśmy być w jednym miejscu. Poza tym tam mieliśmy bardzo dobrą lokalizację – powiedział Cimr i dodał: – Przyjeżdżamy tutaj od 13 lat, czyli praktycznie od początku istnienia firmy RoTec. To dla nas najbardziej prestiżowe wydarzenie i musimy tu być.
Powody do zadowolenia miał także Adam Szlendak, dyrektor zarządzający firmy Dalmec Polska. Na targach ITM Polska 2018 zaprezentowała ona szeroką gamę swoich rozwiązań, w tym m.in. manipulatory przemysłowe. – Nasze stoisko cieszyło się bardzo dużą popularnością wśród klientów i odwiedzających. W zasadzie od pierwszego dnia mieliśmy bardzo dużo odwiedzających i jak byliśmy nastawieni na dużą ilość pracy drugiego i trzeciego dnia targów, tak już pierwszego dnia musieliśmy ściągać posiłki, ponieważ brakowało nam ludzi do obsługi klientów – przyznał Szlendak.
Firma Seron zaprezentowała w Poznaniu maszyny sterowane numerycznie: frezarki CNC, przecinarki plazmowe, wycinarki laserowe, w tym dwie nowości: maszynę 5-osiową oraz wycinarkę światłowodową do blachy. – Nie ukrywam, że jesteśmy zadowoleni – zaznaczył Artur Kołodziejczyk, właściciel firmy Seron, po czym kontynuował: – Mieliśmy spore zainteresowanie na naszym stoisku, odwiedziło nas duże grono naszych dotychczasowych klientów, ale także – mam głęboką nadzieję po przeprowadzonych tutaj rozmowach – i przyszłych. To, na co zwracali oni szczególną uwagę, to dynamiczny rozwój naszej firmy oraz dbałość o detale przy naszych maszynach w porównaniu do maszyn konkurencji.
Duża liczba odwiedzających zatrzymywała się przy stoiskach firm z robotami. Jedną z nich była firma Taskoprojekt, która w stolicy Wielkopolski pokazała m.in. zrobotyzowane stanowisko do łączenia karoserii, a także robota współpracującego ABB Yumi.
Michał Kania, inżynier sprzedaży w Taskoprojekt, podsumował: – Targi były dla nas bardzo udane. Widać, że branża przemysłowa w Polsce w związku z brakiem pracowników przestawia się na robotyzację i szuka rozwiązań zautomatyzowanych. Bardzo dużymi zainteresowaniem cieszyły się roboty współpracujące, które nie wymagają tak dużych stref bezpieczeństwa jak normalne roboty.