ITM_Talks: Eksperci o cyberpezpieczeństwie i usługach chmurowych w przemyśle

ITM_Talks: Eksperci branżowi o cyberpezpieczeństwie w przemy

Pierwsze spotkanie z cyku ITM_Talks już za nami. Eksperci branżowi podczas dyskusji online wypowiedzieli się na temat bezpieczeństwa w kontekście rozwoju przemysłu 4.0.

Głównym zagadnieniem podczas wirtualnego spotkania w ramach cyklu ITM_Talks było cyberbezpieczeństwo i usługi chmurowe. Kwestie te były rozstrzygane głównie pod kątem postępującej transformacji cyfrowej. Prelegenci Katarzyna Nosalska, Michał Jaworski oraz Arkadiusz Kawa zgodnie stwierdzili, że cyberbezpieczeństwo jest ściśle związane z kapitałem ludzkim i jest niezbędnym elementem Przemysłu 4.0.

Kierunek transformacji cyfrowej

Katarzyna Nosalska, członek zarządu Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, zauważyła, że polscy przedsiębiorcy podobnie jak Ci zagraniczni, wyznaczają dobre praktyki w kwestii transformacji cyfrowej. Jest to na przykład tworzenie nowych stanowisk pracy jako menadżer do spraw transformacji cyfrowej czy strategiczne planowanie transformacji poprzez tzw. road mapy. Nosalska przedstawiła także wizję fabryki przyszłości, która reaguje elastycznie na potrzeby rynku, wykorzystuje wartość płynącą z wielopoziomowego usieciowienia maszyn i połączenia ich z działaniami biznesowymi. Podkreśliła także potrzebę dążenia do automatyzacji procesów związanych z transformacją, a także do zrównoważonego rozwoju fabryk.

Usługi chmurowe dla firm

Michał Jaworski, dyrektor strategii technologicznej i członek zarządu Microsoft, opowiedział o planie inwestycyjnym o wartości 1 miliarda dolarów, który obejmuje otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce, w ramach globalnej infrastruktury chmury obliczeniowej. – Polska jest na początku transformacji cyfrowej, w której każdy element fizyczny ma część informatyczną. Dlatego też potrzebne są bezpieczne data center, jakie otworzyliśmy w Polsce. Polska jest największym krajem w regionie, a przedsiębiorcy tworzą rozwiązania, które są sprzedawane na całym świecie i w Polsce. Tworzone przez nas data center to kwestia bezpieczeństwa, ponieważ są to aż 3 jednostki – na wypadek, gdyby któraś z nich uległa awarii.

Ponadto Jaworski opowiedział o tym, dlaczego warto przenosić swoją pracę do rozwiązań chmurowych. – Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto zapewni wyższe bezpieczeństwo danych? Wewnętrzne systemy firm i specjaliści od cyberbezpieczeństwa są kosztowne i mało elastyczne. Współpraca z dostawcą chmurowy to natomiast kwestia zaufania i sprawdzania jego standardów, procesów zabezpieczeń, zapisów umowy czy referencji. Każdy przypadek warto rozpatrywać w sposób praktyczny, natomiast warto też pamiętać, że bez usług chmurowych pewnych rzeczy zrobić się nie da. Internet rzeczy czy sztuczna inteligencja opierają się na usługach chmurowych, pewne narzędzia są dostępne wyłącznie w tym środowisku i coraz więcej kluczowych producentów właśnie tam przerzuca swoje usługi. Ponadto w przypadku zmiany obowiązującego prawa to dostawca musi się dostosować do nowych wymogów, a nie przedsiębiorca. 

Dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Logistyki i Magazynowania, odpowiedział na pytania związane z cyberbezpieczeństwem w kontekście przechowywania danych w chmurze obliczeniowej. Poruszył także temat przekonania przedsiębiorców co tego typu usług. Zwrócił uwagę na to, że najczęściej jest to bariera mentalna, a nie technologiczna. – Dzięki chmurze w firmie nie zabraknie dostępu do informacji, które są największą wartością każdej firmy. Infrastruktura, która opiera się wyłącznie na wewnętrznym systemie IT, jest obarczona ryzykiem, że dostępu do tych informacji zabraknie w razie awarii.

Plan spotkań ITM_Talks

W programie kolejnych spotkań z cyklu ITM_Talks: 

  • What’s next? Przemysł po pandemii oczami międzynarodowego eksperta
  • Rozwiązania szyte na miarę. Automatyzacja logistyki dla e-commerce.
  • Fabryka przyszłości – jak rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki pozwalają budować firmom konkurencyjność na rynku. 

Źródło: ITM Europe

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę