Bosch wzmacnia sektor technologii przemysłowych w ramach Strategii 2030

Bosch Group

Pomimo globalnych wyzwań gospodarczych i spowolnienia w 2024 roku, Grupa Bosch intensyfikuje działania w ramach ambitnej Strategii 2030, stawiając szczególny nacisk na rozwój sektora technologii przemysłowych (Industrial Technology). Firma koncentruje się na cyfryzacji produkcji, rozwiązaniach opartych na oprogramowaniu oraz technologiach przyszłości.

Sytuacja rynkowa i wyniki finansowe Grupy Bosch

W 2024 roku Grupa Bosch osiągnęła przychody w wysokości 90,3 mld euro, co oznacza spadek o 1,4% w porównaniu z rokiem poprzednim (po uwzględnieniu różnic kursowych - spadek o 0,5%). Zysk operacyjny przed odliczeniem odsetek i podatków (EBIT) wyniósł 3,1 mld euro (2023: 4,8 mld euro), a marża EBIT ukształtowała się na poziomie 3,5%.

Powiązane firmy

Bosch Rexroth Sp. z o.o.

"W roku 2024 znacząco poprawiliśmy zarządzanie kosztami, struktury i portfolio" – podkreślił Stefan Hartung, prezes globalnego zarządu Robert Bosch GmbH. "Utrzymujemy ambitne cele, aby dalej się rozwijać i wzmacniać naszą niezależność finansową. Szczególnie w dzisiejszym niestabilnym otoczeniu globalnym, nasza Strategia 2030 wytycza drogę, która najpóźniej za pięć lat pozwoli nam znaleźć się w gronie trzech wiodących dostawców na naszych kluczowych rynkach".

W perspektywie długoterminowej firma dąży do średniorocznego wzrostu na poziomie 6-8% do 2030 roku przy stopie inflacji 2-3%. Do 2026 roku Grupa Bosch zamierza osiągnąć docelową marżę EBIT na poziomie 7%. Pierwszy kwartał 2025 roku przyniósł już pozytywne sygnały – Bosch zwiększył przychody o 4% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Sektor technologii przemysłowych – cyfryzacja produkcji

Sektor technologii przemysłowych (Industrial Technology) odczuł w 2024 roku znaczący spadek koniunktury. Sprzedaż wyniosła 6,4 mld euro, co oznacza spadek o 13% (po uwzględnieniu różnic kursowych – o 12,5%) w porównaniu z rokiem poprzednim. Wpływ na tę sytuację miało większe niż oczekiwano osłabienie koniunktury w budownictwie i przemyśle maszynowym na głównych rynkach w Europie, Ameryce Północnej i Chinach. Marża EBIT tego sektora wyniosła 1,2% (2023: 9,1%).

Bosch Group

Pomimo trudności, Bosch konsekwentnie realizuje strategię rozwoju w tym obszarze. Firma spodziewa się stabilizacji poziomu zamówień i dąży do osiągnięcia obrotu na poziomie około miliarda euro ze sprzedaży oprogramowania i usług cyfrowych dla przemysłu do początku następnej dekady.

"Kontynuujemy naszą ofensywę w zakresie oprogramowania również w sektorze Industrial Technology" – powiedział Stefan Hartung. "Nasi klienci korzystają z tego, że w swoich rozwiązaniach wykorzystujemy doświadczenie z własnej produkcji".

Kluczowym elementem strategii jest rozwijanie szerokiej oferty usług digitalowych, takich jak Hydraulic Hub, który upraszcza i przyspiesza serwis i konserwację rozwiązań hydrauliki przemysłowej, a tym samym zwiększa dostępność maszyn. W przyszłości automatyzacja fabryk ma być coraz bardziej skoncentrowana na rozwojowych sektorach, takich jak produkcja baterii, półprzewodników i dóbr konsumpcyjnych.

Ostatnie innowacje i technologie przyszłości

Na tegorocznych targach Hannover Messe Bosch Rexroth zaprezentował szereg nowych rozwiązań do elektryfikacji zastosowań przemysłowych i mobilnych. Ponadto firma po raz pierwszy pokazała stosy Hybrion, które stanowią serce elektrolizerów do produkcji wodoru. Do 2030 roku Bosch spodziewa się miliardowych obrotów na rynku technologii wodorowych.

Bosch Group

Znaczącym elementem strategii Boscha jest również wykorzystanie sztucznej inteligencji w różnych obszarach działalności. Przykładem jest rozwiązanie Wildfire Detection, umożliwiające wczesne wykrywanie pożarów lasów. Detekcja dymów odbywa się za pomocą czujników gazu, które dzięki algorytmom AI przekazują informacje do służb ratowniczych i za pomocą dronów dostarczają im niezbędnych danych.

Działalność Bosch w Polsce

W 2024 roku Grupa Bosch w Polsce osiągnęła skonsolidowaną sprzedaż w wysokości ponad 1,7 mld euro (7,5 mld zł), co oznacza spadek o 1,5% w euro i 6,6% w złotych w porównaniu z rokiem 2023. Całkowita sprzedaż netto, w tym sprzedaż firm nieskonsolidowanych i dostawy wewnętrzne, wyniosła 3,1 mld euro (13,2 mld zł).

"Wyzwania społeczno-gospodarcze i geopolityczne wpłynęły na nastroje konsumenckie i inwestycyjne w Polsce" – wyjaśnił Rafał Rudziński, prezes spółki Robert Bosch i przedstawiciel Grupy Bosch w Polsce. "Osłabienie rynków we wszystkich naszych sektorach doprowadziło do spadku sprzedaży w Polsce, przy czym sektor technologii dla przemysłu (Industrial Technology) i sektor rozwiązań grzewczych i dla budownictwa (Energy and Building Technology) najbardziej to odczuły".

Pomimo wyzwań, firma pozostaje zaangażowana w rozwój działalności w Polsce, jednak ze względu na niestabilność sytuacji gospodarczej prognozy biznesowe spółki pozostają ostrożne. Na koniec 2024 roku Bosch zatrudniał w Polsce 9 700 pracowników.

Inwestycje w innowacje i zrównoważony rozwój

Bosch planuje generować impulsy wzrostu dzięki współpracy ze start-upami. Jako jeden z największych inwestorów korporacyjnych w Europie, Grupa Bosch zapowiedziała utworzenie nowego funduszu venture capital – Bosch Ventures przeznaczy na niego około 250 mln euro.

"Inwestycje w start-upy wspierają postęp technologiczny w gospodarce i społeczeństwie, a nasze działy korzystają na tej współpracy" – podkreślił prezes Bosch.

Tylko w ubiegłym roku firma zgłosiła ponad 6 700 patentów i znalazła się w gronie 100 najbardziej innowacyjnych firm na świecie według firmy analitycznej Clarivate. W ciągu ostatnich pięciu lat Grupa Bosch zainwestowała w przyszłościowe obszary łącznie około 57 mld euro, aby wzmocnić swoją pozycję lidera innowacji.

W 2024 roku wydatki na badania i rozwój wyniosły 7,8 mld euro (2023: 7,3 mld euro), a wskaźnik nakładów na B+R utrzymał się na wysokim poziomie 8,6% (2023: 8%). Inwestycje w środki trwałe wyniosły 5,1 mld euro.

Zrównoważony rozwój jako element strategii

Pomimo globalnych zawirowań gospodarczych, Bosch podkreśla wagę ochrony klimatu w swojej strategii. Firma zapowiada nowe cele dotyczące redukcji emisji CO₂. Do 2030 roku emisje CO₂ z obszaru scope 3, na które działalność firmy nie ma bezpośredniego wpływu (np. wynikające z użytkowania jej produktów), mają się znacznie zmniejszyć.

Niezależnie od celów biznesowych, Bosch planuje do 2030 roku podwoić swoją redukcję emisji CO₂ w porównaniu z 2018 rokiem – z 15 do 30%. "Zmiany klimatu nie znikną tylko dlatego, że gospodarka światowa musi obecnie stawić czoła innym wyzwaniom" – zauważa prezes Bosch. "Zrównoważony rozwój pozostaje dla firmy Bosch kluczowym tematem".

Perspektywy na 2025 rok

Na bieżący rok Bosch przewiduje umiarkowany wzrost światowej gospodarki na poziomie 2,25-2,75%. Pomimo utrzymujących się trudnych warunków gospodarczych i słabego rozwoju rynków głównych, firma chce osiągnąć organiczny wzrost sprzedaży na poziomie 1-3%.

"Musimy jeszcze intensywniej pracować nad utrzymaniem kosztów na konkurencyjnym poziomie. Będziemy też nadal realizować naszą strategię wzrostu poprzez inwestycje, innowacje i przejęcia" – powiedział Markus Forschner, członek globalnego zarządu i CFO Bosch. "Będziemy nadal rozwijać naszą skuteczną strategię regionalizacji. Ważna jest i pozostaje dla nas bliskość z klientem".

Marża EBIT ma się wyraźnie poprawić w porównaniu z 2024 rokiem, mimo że ponownie należy spodziewać się obciążeń wyniku przez wysokie inwestycje wstępne w technologie przyszłości i dostosowania strukturalne. Jeżeli planowane przejęcie części działalności Johnson Controls i Hitachi zostanie sfinalizowane do połowy tego roku, całkowite przychody w 2025 roku mogą być nawet o 1-2 punkty procentowe wyższe.

Opracowano na podstawie informacji prasowej firmy Bosch.

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2025

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę