Jak zamocować i ustawić czujnik?

Jak zamocować i ustawić czujnik? Elesa+Ganter

Niemal każda linia produkcyjna jest wyposażona w system czujników podłączonych do układu sterowania. Dzięki czujnikom mamy możliwość kierowania poszczególnymi urządzeniami, kontrolując przebieg procesów produkcyjnych: wielkość dozy, kierunek przemieszczania się towaru, jego ilość, jakość itp. Projektowanie i modernizacja linii produkcyjnych wymagają od konstruktora precyzyjnego wyznaczenia miejsc usytuowania poszczególnych komponentów systemu, w tym m.in. czujników, ale także urządzeń znakujących, fotokomórek i innych.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Elesa+Ganter posiada w swojej ofercie łączniki dedykowane do budowania układów z profili i prętów służące do mocowania urządzeń peryferyjnych np. czujników. W zależności od przeznaczenia, przewidzianej możliwości dokonywania regulacji, wymaganej sztywności i obciążalności możemy zaproponować różne rozwiązania.

MSX

Rys.1. Łączniki MSX – przykładowa aplikacja

Łączniki MSX (rys. 1) są najprostszymi i najtańszymi łącznikami w ofercie E+G, wykonanymi ze wzmocnionego włóknem szklanym technopolimeru na bazie poliamidu oraz śrub i nakrętek nierdzewnych. Takie połączenie materiałów umożliwia zastosowanie ich w niemal każdej aplikacji, również o podwyższonych wymaganiach odporności na korozję. Geometria otworów łączników MSX została zaprojektowana tak, by pasowały zarówno do profili okrągłych, jak i kwadratowych (rys. 2). Przeznaczone są jednak do niewielkich obciążeń; ze względu na odkształcalność sprężystą tworzyw sztucznych nie gwarantują wysokiej sztywności. Przy doborze należy uwzględnić zakres temperatur roboczych (od -20°C do +60°C). Ograniczeniem stosowania może być również możliwość kontaktu z wyjątkowo agresywnymi środkami chemicznymi.

Rys. 2. Łączniki MSX są przeznaczone zarówno do profili okrągłych, jak i kwadratowych

MSR

Rys. 3. Łączniki MSR – przykładowa aplikacja

Łączniki MSR (rys. 3) zostały zaprojektowane do mocowania i regulacji czujników, dla których niektóre z właściwości układu łączników serii MSX mogą być niewystarczające. Łączniki serii MSR w połączeniu ze specjalnymi karbowanymi profilami, oferują większą sztywność oraz szybkość regulacji układu.

Poszczególne łączniki są zaciskane tylko jedną śrubą, dzięki czemu ewentualne przestawienie elementów w pięciu stopniach swobody (rys. 4) może odbyć się bardzo szybko. Kolorowe zaślepki podstawy mogą dodatkowo służyć, jako identyfikator poszczególnych funkcji.

Rys. 4. Prosta regulacja w pięciu stopniach swobody łączników MSR

Uniwersalny System Mocowania Czujników (USMC)

Uniwersalny System Mocowania Czujników (rys. 5) bazuje na łącznikach z aluminium, zapewniających bardzo dobrą stabilność i sztywność połączeń profili przy stosunkowo niewielkich wymiarach i masie własnej. Podobnie jak w łącznikach MSX, komponenty bazują na profilach okrągłych i kwadratowych oraz zestandaryzowanych elementach łączących, dających możliwość tworzenia elastycznych układów mocowania i regulacji. Oprócz samych łączników i profili dostępne są również zestandaryzowane oprawki i płyty montażowe ze stali nierdzewnej do mocowania czujników i fotokomórek. Ułatwia to znacznie montaż układu regulacji, eliminując konieczność dorabiania dodatkowych elementów.

Łączniki systemu USMC mogą dodatkowo zostać wyposażone w zestawy zaciskowe GN 911 umożliwiając przezbrajanie układu bez użycia dodatkowych narzędzi.

Wszystkie powyższe cechy składają się właśnie na uniwersalność systemu USMC, dając konstruktorowi sporą elastyczność wyboru części i swobodę regulacji.

Rys. 5. Uniwersalny System Mocowania Czujników – przykładowa aplikacja

Konstrukcyjne łączniki do profili

Rys. 6. Wybrane łączniki do profili

Wszędzie tam, gdzie jest wymagana najwyższa sztywność, przy jednoczesnym stosowaniu dużych obciążeń, swoje zastosowanie znajdują łączniki konstrukcyjne do profili (rys. 6 i rys. 7). Szeroka gama elementów mocujących w postaci jedno oraz wieloczęściowej oferuje niemal nieograniczone możliwości ich zestawienia. Podobnie jak w USMC, wszystkie konstrukcyjne łączniki do profili mogą być wyposażone w zestawy zaciskowe, ułatwiające regulację układu. Dodatkowo, elementy tego układu są dostępne również w wykonaniach nierdzewnych.

Rys. 7. Łączniki do profili – przykładowe aplikacje

W zależności od potrzeb, czujniki i fotokomórki lub inne drobne elementy automatyki możemy mocować i regulować na różne sposoby, wykorzystując najodpowiedniejszy do tego system mocowania.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę