Jakich elementów firmy Elesa+Ganter użyć do budowy kampera?

Jakich elementów firmy Elesa+Ganter użyć do budowy kampera? Elesa+Ganter

Caravaning rozwija się w Polsce w dynamicznym tempie. Własne mieszkanie na kółkach zyskało na znaczeniu zwłaszcza w okresie lockdownu spowodowanego pandemią. To właśnie wtedy okazało się na większą skalę, że pojazdy kamperowe dają niezależność, poczucie swobody i możliwość bezpiecznego spędzenia wakacji na własnych warunkach. Pandemia powoli odchodzi w przeszłość, ale przyzwyczajenia zostają i generują zapotrzebowanie na wysoką jakość takich pojazdów. W tym artykule podpowiadamy, które elementy Elesa+Ganter nadają się do skonstruowania własnego kampera.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Na rynku znajdziemy wiele rodzajów kamperów, a możliwości ich spersonalizowania pod konkretnego użytkownika są praktycznie nieograniczone. Jednym z unikatowych projektów na jest campervan zbudowany przez klienta Elesy+Ganter, firmę VANDALVAN, która bazując na swoich dotychczasowych doświadczeniach, przygotowała nowy projekt z wykorzystaniem standardowych elementów Elesa+Ganter.

– Oferowane przez nas produkty i ich bogactwo wynikające z ciągłych obserwacji potrzeb naszych klientów, mają wszechstronne zastosowania. Wysokiej jakości standardowe elementy maszyn sprawdzą się doskonale także w przypadku takich projektów, jak budowa kamperów. Nasza współpraca z VANDALVAN jest tego dobrym przykładem – powiedział Filip Granowski, dyrektor zarządzający Elesa+Ganter Polska.

wnętrze kampera

Wnętrze kampera
Wnętrze kampera firmy VANDALVAN

Zabudowa wewnątrz powyższego kampera jest wykonana z drewna, przez co użytkownik czuje się w środku przytulnie, a całość prezentuje się bardzo estetycznie oraz solidnie. W tego typu projektach ważne jest, aby stosowane akcesoria oraz materiały były bardzo dobrej jakości, ponieważ warunki ich pracy są dużo cięższe niż w zwykłym mieszkaniu lub domu. Z tego właśnie powodu firma VANDALVAN zdecydowała się skorzystać między innymi z rozwiązań ze świata maszyn.  

Poniżej prezentujemy kilka produktów firmy Elesa+Ganter, które zostały wykorzystane przy budowie kampera VANDALVAN:

* Chwytaki zatrzaskowe GN 4490 oraz BPS będące częścią składanego stołu. Chwytaki zatrzaskowe mają wiele rozmiarów oraz są dostępne z różnymi wartościami siły przytrzymania. Dlatego idealnie nadają się do aplikacji, gdzie potrzebujemy przytrzymać zatrzaskowo ruchomy element z określoną siłą. Opisywany stół ma składaną nogę oraz dwustronny blat. Oba elementy są mocowane za pomocą chwytaków zatrzaskowych. Całość musi zachować bardzo stabilną pozycję zarówno po złożeniu jak i rozłożeniu, ponieważ na czas spania stół staje się częścią dodatkowego łóżka.

Chwytaki
Chwytaki zatrzaskowe: od lewej GN 4490 oraz BPS
stolik w kamperze
Stolik w pozycji rozłożonej w kamperze firmy VANDALVAN

Noga od stołu

Noga od stołu
Noga od stołu, składana zatrzaskowo za pomocą BPS

Mocowanie

Mocowanie
Mocowanie zatrzaskowe blatu stołu za pomocą GN 4490

Chwytaki zatrzaskowe zostały również zastosowane do blokowania niektórych drzwiczek w zabudowie, dzięki temu nie otwierają się one przy przeciążeniach oraz nie hałasują podczas jazdy.

Chwytak
Chwytak zatrzaskowy BPS, służący do przytrzymania drzwiczek od szafki

Chwytak

* Zawiasy CFF zostały zastosowane do nogi od stołu, którą składa się w celu powiększenia dostępnej przestrzeni. Zastosowane zawiasy przenoszą bardzo duże obciążenia, a ponadto zajmują mało miejsca, więc idealnie wpasowały się w cały design zabudowy ze stołem.

Zawias
Przykładowy zawias serii CFF

Zawias

Zawias
        Zawiasy serii CFF zamocowane do nogi od stołu

* Kolejnym produktem ze świata maszyn i urządzeń zastosowanym w kamperze firmy VANDALVAN są prowadnice teleskopowe.

Firma Elesa+Ganter ma w swojej ofercie wiele wariantów prowadnic teleskopowych, które różnią się między sobą zarówno maksymalnym obciążeniem, jak i dodatkowymi funkcjami. M.in. takimi jak: rozłączenie szyn, mechanizm „push to open”, automatyczne domykanie. 

W kamperze firmy VANDALVAN zastosowano m.in. prowadnice z serii GN 1440, które charakteryzują się bardzo dużą nośnością. 

Prowadnica
Prowadnica teleskopowa serii GN 1440

Model ten sprawdził się idealnie w bardzo wymagającej aplikacji, jaką jest wysuwana na blisko 1 m część głównego łóżka. Firma VANDALVAN nie chciała stosować dodatkowego podparcia dla wysuwanej części łóżka, ponieważ skomplikowałoby to konstrukcję, dlatego wybrano prowadnice teleskopowe GN 1440, które przy wysuwie jednego metra można obciążyć maksymalnie siłą 325 kg. Daje to dość duży zapas, nawet w przypadku ekstremalnego użytkowania.

Prowadnica
Prowadnica teleskopowa serii GN 1440 zamocowana do wysuwanego modułu łóżka
Główne łóżko w kamperze
Główne łóżko w kamperze VANDALVAN w pozycji złożonej oraz rozłożonej

* Innymi zastosowaniami prowadnic teleskopowych firmy Elesa+Ganter są różnego rodzaju szuflady oraz stoliki. W tym przypadku zastosowano modele GN 1412 z mechanizmem samodomykającym oraz GN 1418, które mają wygodne otwieranie, niewymagające uchwytu, czyli mechanizm „push to open”.

Wysuwanie szuflady
Wysuwanie szuflady za pomocą prowadnic teleskopowych GN 1412

 

Wysuwany stolik
Wysuwany stolik zamocowany za pomocą prowadnic teleskopowych GN 1418

W świecie caravaningu bardzo istotna jest jakość oraz funkcjonalność zastosowanych materiałów i rozwiązań.

Przestrzeń kampera na pewien czas staje się drugim domem i między innymi elementy wykończenie wpływają na ogólne odczucie użytkownika odnoście jakości zabudowy oraz komfortu jej użytkowania.

Z tego powodu warto korzystać ze sprawdzonych, a zarazem solidnych rozwiązań, które nie przysporzą kłopotów podczas eksploatacji kampera.W ofercie firmy Elesa+Ganter, oprócz opisanych w tym artykule produktów, znajduje się wiele innych rozwiązań stosowanych przy budowie kamperów oraz pojazdów wyprawowych 4x4. W przypadku indywidualnych projektów / potrzeb z branży caravaningu warto skontaktować się z działem technicznym Elesa+Ganter. Korzystając z porady specjalistów, będziesz w stanie optymalnie dobrać rozwiązanie do danego zastosowania. 

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę