Koks z JSW trafi na rynek indyjski

ARP
Reklama
Reklama

JSW, największy producent węgla koksowego w UE, oraz Essar Steel, jedna z wiodących firm indyjskiego przemysłu stalowego, podpisały porozumienie dotyczące zacieśnienia długofalowej współpracy w zakresie sprzedaży i zakupu koksu produkowanego przez JSW, a wykorzystywanego w hutach Essar Steel w Indiach.

Podpisane porozumienie potwierdza ciągłość współpracy w zakresie sprzedaży koksu produkowanego w grupie JSW do Grupy Essar nawet do roku 2030. Essar Steel jest jednym z największych producentów stali, którego roczna produkcja surówki w zakładach na północnym zachodzie Indii wynosi 10 mln ton.

Reklama

Koks z JSW trafia do Essar Steel od roku 2009 i jest wykorzystywany do produkcji stali w procesie wielkopiecowym i Corex. Obecność na rynku indyjskim pozwala na zabezpieczenie przed wahaniami koniunktury na rynku europejskim, gdzie wykorzystanie całkowitych mocy produkcyjnych wielkich pieców pozostaje na poziomie ok. 70–75%. Umowa wpisuje się w powstającą długofalową strategię JSW, która ma zapewnić spółce optymalny rozwój oraz zdolność funkcjonowania na niestabilnym i dynamicznie zmieniającym się rynku węgla i koksu. Jej prorozwojowy fundament oparty został m.in. na zwiększeniu efektywności produkcji węgla koksowego oraz sprzedaży końcowego produktu, jakim jest koks.

JSW chce być kluczowym producentem węgla koksowego zapewniającym Europie strategiczne zapotrzebowanie na ten surowiec, ale spółka jest również otwarta na światowe rynki. Skutecznie pozycjonujemy się i jesteśmy postrzegani jako ważne ogniwo w łańcuchu dostawców dla przemysłu stalowego – mówi Daniel Ozon, p.o. prezesa JSW. – Koks z JSW dostarczany jest do Grupy Essar przy wykorzystaniu optymalnych instrumentów i rozwiązań oferowanych przez podmiot posiadający wieloletnie międzynarodowe doświadczenie w handlu tego typu surowcami. Chcemy, by warunki sprzedaży prowadzące do eksportu naszego koksu były jak najlepsze. Planowana długofalowa sprzedaż do 2030 r. wymagać będzie oczywiście niezbędnych uzgodnień.

Kooperacja między polską i indyjską spółką w długiej perspektywie czasowej może przyczynić się do wzrostu wartości firm poprzez efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, najlepszych kompetencji i unikalnych umiejętności spółek. Sygnatariusze planują m.in nawiązać współpracę w dziedzinie opracowania i wdrażania efektywnych metod wykorzystania metanu z pokładów węgla.

Reklama

JSW rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami, kończy też prace nad prorozwojową strategią do roku 2030. Jednym z jej założeń – poza zwiększeniem wydobycia węgla koksowego i wdrażaniem nowoczesnych technologii – jest utrzymanie mocnej pozycji na rynku eksportowym. Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż poszukuje nowych rynków zbytu i zwiększenia bezpieczeństwa oraz konkurencyjności w tym obszarze. Jestem przekonany, że zainicjowana dziś współpraca nie tylko przygotuje dobry grunt do negocjacji, ale będzie też skutkować konkretnymi rozwiązaniami, na których skorzystają sygnatariusze listu – powiedział Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

Źródło: JSW

Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama