Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy serii HCV-AX

Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy serii HCV-AX Elesa+Ganter

Kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy to bardzo popularne produkty w grupie elementów układów hydraulicznych. Znajdują zastosowanie głównie do wizualnej kontroli poziomu cieczy w dużych zbiornikach. Ciecze, które z reguły znajdują się w różnego rodzaju zbiornikach, to: oleje, paliwa, chłodziwa lub roztwory glikolu itp.

Kolumnowe wskaźniki poziomu Elesa+Ganter z serii HCX i HCV są wykonane z przezroczystego technopolimeru, a specjalny kształt korpusu daje efekt soczewki, polepszając widoczność poziomu płynu. Dzięki takiej budowie uzyskujemy także maksymalną widoczność nawet z pozycji bocznej. Technologia spawania ultradźwiękowego elementów korpusu, gwarantuje wysoką szczelność wskaźnika oraz pracę w ciśnieniach do 18 bar. Zakres temperatur pracy to -30 do +90 stopni.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Na bazie popularnej grupy wskaźników HCX firma ELESA+GANTER wprowadziła 5 nowych wskaźników z czujnikami serii HCV-AX (Rys. 1).

Podstawowym usprawnieniem w konstrukcji wskaźników HCV-AX jest zabudowanie czujników bezpośrednio w korpusie wskaźnika z wyprowadzeniem za pomocą jednej wtyczki, zamontowanej pod wskaźnikiem (Rys. 2).

wskaźniki poziomu cieczy
Rys. 1 Wskaźniki serii HCV-AX

 

Wskaźniki serii HCV-AX dają możliwość kontrolowania następujących pojedynczych parametrów lub kombinacji dwóch parametrów cieczy:

HCV-ST-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem temperatury maksymalnej: układ pomiarowy po osiągnieciu temperatury 80 stopni podaje sygnał elektryczny, który może np. wyłączyć urządzenie w celu uniknięcia przegrzania cieczy.
HCV-E-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem poziomu minimalnego: układ pomiarowy po osiągnięciu minimum podaje sygnał elektryczny, który może np. wyłączyć napęd w celu uniknięcia uszkodzenia wynikającego z braku smarowania.
HCV-STL-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z elektrycznym pomiarem temperatury: układ mierzy temperaturę i podaje jej wartość na podstawie zmiany rezystancji, co może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy stale kontrolować temperaturę cieczy.
HCV-E-ST-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem poziomu minimalnego i temperatury maksymalnej: układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego i temperatury maksymalnej.
HCV-E-STL-AX – elektryczny wskaźnik poziomu cieczy z czujnikiem poziomu minimalnego i elektrycznym pomiarem temperatury: układ podaje sygnał elektryczny w przypadku osiągnięcia przez ciecz poziomu minimalnego oraz pozwala stale kontrolować temperaturę cieczy.

sposób mocowania wskaźników
Rys. 2 Sposób zamontowania czujników we wskaźnikach serii HCV-AX

 

W serii HCX jedynie czujnik poziomu MIN może być wbudowany bezpośrednio w korpus. Czujniki temperatury MAKS lub pomiaru temperatury są montowane osobno, na przedłużeniu dolnej śruby montażowej (Rys. 3).

sposób mocowania wskaźników

sposób mocowania wskaźników
Rys. 3 Sposób zamontowania czujników we wskaźnikach serii HCX-ST, HCX-STL, HCX-E-ST, HCX-E-STL

 

Nowa generacja HCV-AX ma możliwość zabudowania każdego z wymienionych typów czujników bezpośrednio w korpusie wskaźnika, co redukuje ilość miejsca potrzebnego do zabudowy wskaźnika.  Dodatkowo, czujniki w każdej dostępnej konfiguracji podłączamy jednym wspólnym przewodem, co upraszcza montaż i znacznie redukuje jego koszty (Rys. 2).

Stosowanie wskaźników HCV-AX pozwala:

  • ułatwić konstrukcyjnie zabudowę wskaźnika na zbiorniku, bez odstających elementów
  • ułatwić podłączenie jednego przewodu do układu sterowania, dzięki wyprowadzeniu jednej wtyczki
  • zredukować cenę wskaźników HCV-AX o około 20% względem HCX-ST, HCX-STL, HCX-E-ST, HCX-E-STL

Ponadto dla odpowiednich ilości możliwe są wykonania specjalne takie jak:

  • kolumnowe wskaźniki poziomu cieczy ze śrubami, podkładkami i nakrętkami ze stali nierdzewnej
  • kolumnowe wskaźniki poziomu przeznaczone do pracy z cieczami na bazie alkoholu
  • wskaźniki z przezroczystego technopolimeru odpornego na promieniowanie UV

Zobacz więcej nt. elementów układów hydraulicznych firmy Elesa+Ganter>>

Źródło: Elesa+Ganter
 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę