Tworzenie układu regulacji pozycji – case study

Tworzenie układu regulacji pozycji – case study Elesa+Ganter

Regulacja pozycji dyszy, głowicy, aplikatora lub innych urządzeń to częsty aspekt poruszany w zakładach produkcyjnych. Pracownicy odpowiedzialni za właściwą jakość produkowanych elementów muszą ustawić proces produkcyjny zgodnie z wymaganiami i musi on być niezmienny przez cały cykl wytwarzania. Co jakiś czas występuje konieczność doregulowania dyszy, głowicy aplikatora lub zmiana nastawy, wynikająca z podmiany produkowanego detalu. Ważne jest, aby ten proces był dokładny, szybki i wygodny do wykonania.

Powiązane firmy

Elesa+Ganter Polska Sp. z o.o.

Układy regulacji mogą być realizowane za pomocą śrub trapezowych, które są samohamowne i zabudowane. W profilu stalowym tworzą mechanizm przesuwu GN 291, który jest standardowym elementem w ofercie firmy Elesa+Ganter. Mechanizm przesuwu składa się ze śruby trapezowej z nakrętką prowadzącą, osadzonej obustronnie na łożyskach kulkowych w profilu. Na nakrętce prowadzącej zamocowany jest wodzik przesuwający się w szczelinie wyfrezowanej w profilu. Wodzik ten umożliwia zamocowanie elementu przesuwnego poprzez jeden ze standardowych łączników (przy jednoczesnym zabezpieczeniu nakrętki prowadzącej przed obrotem).

Mechanizmy przesuwu są przeznaczone do tworzenia układów o napędzie ręcznym (koło ręczne). Dzięki zastosowaniu pełnej rury całość stanowi zwartą i sztywną konstrukcję, która zajmuje mało miejsca i przekłada się na dużą obciążalność osiową do 2600 N oraz dopuszczalny moment gnący do 125 Nm. Dokładność pozycjonowania wynosi 0.2 mm/300 mm przesuwu.

Szeroka gama łączników do profili umożliwia dobór łączników do statycznego zamocowania mechanizmu przesuwu oraz do połączenia go z elementem przesuwnym. Odczyt położenia elementu przesuwanego może być realizowany za pomocą odpowiedniego wskaźnika położenia lub wygrawerowanej skali wzdłuż profilu mechanizmu. Dzięki takiej konstrukcji to klient decyduje w ilu osiach będzie realizowana regulacja i jak będzie odczytywane położenie. Całość układu można złożyć z gotowych, standardowych elementów.

Zabudowa mechanizmu
Przykład zabudowy mechanizmu GN 291

Przykładem aplikacji z zastosowaniem mechanizmów GN 291 jest uchwyt aplikatora, będący częścią precyzyjnego układu dozowania uszczelniacza do wytłaczanych w linii wyrobów gumowych.

Schemat
Aplikator uszczelniacza wykonany przez RRprojekt

Układ wykonany został przez firmę RRprojekt Sp. z o.o. z Tychów, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji stanowisk, komór i linii lakierniczych wraz z układem transportu detali oraz systemów grzewczych, opartych o palniki przemysłowe.

Aplikator uszczelniacza wykorzystuje dwa mechanizmy GN 291, które są ze sobą połączone. Pierwszy mechanizm GN 291 został zamocowany pionowo do konstrukcji urządzenia za pomocą łącznika z płytą czołową. Wodzik mechanizmu pionowego połączono łącznikiem krzyżowym z drugim mechanizmem przesuwu zorientowanym poziomo. Dzięki temu uzyskano układ przesuwny XY. Na końcu drugiego mechanizmu zamocowano łącznik przegubowy z dźwignią nastawną, dzięki czemu istnieje możliwość ustawienia kąta, pod jakim aplikator będzie podawał uszczelniacz do wnętrza wyrobu.

Łącznik
Łącznik przegubowy z dźwignią nastawną do regulacji kąta

Napęd układu X i Y stanowią koła ręczne z rękojeścią obrotową GN 923.40. Dodatkowo zastosowano cyfrowe wskaźniki położenia DD52R, na których widać wartości nastaw poszczególnych osi. Operator przed uruchomieniem produkcji ustawia wysokość, wysuw, poziomy i kąt, pod jakimi będzie ustawiony aplikator. Gdy wszystko jest we właściwej pozycji, następuje uruchomienie produkcji.

Koła ręczne
Koła ręczne ze wskaźnikami do nastaw poszczególnych osi

Podsumowując: łączniki profili i mechanizmy przesuwu dają duże możliwości indywidualnego pozycjonowania dyszy, głowicy, aplikatora czy innych urządzeń. W ofercie Elesa+Ganter jest sporo długości standardowych, dostępnych z magazynu, natomiast długości indywidualne są realizowane już od 1 sztuki.

Źródło: Elesa+Ganter

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę