Kompleksowe rozwiązania od firmy Pneumat System

Kompleksowe rozwiązania od firmy Pneumat System TME

Elementy systemów pneumatycznych trafiły do katalogu TME stosunkowo niedawno. Niemniej asortyment ten cieszy się niesłabnącą popularnością klientów, dlatego oferta jest stale poszerzana, by zaspokoić wymagania różnorodnych aplikacji. Poniższy przegląd to prezentacja produktów jednej z uznanych marek w dystrybucji TME – firmy Pneumat System, znanej również pod nazwą Flowmatik, a w katalogu TME po prostu jako Pneumat.

Pneumat System działa w swojej branży od 1976 r. Należy do środkowoeuropejskich producentów, którzy pojawili się na światowym rynku wraz z przełomem ustrojowym na początku lat 90. ubiegłego stulecia. Dziś firma ugruntowała swoją pozycję i należy do rozpoznawalnych europejskich producentów oferujących szeroki wachlarz rozwiązań w zakresie systemów pneumatycznych – złączy, węży, zaworów, jak również siłowników i wszelkiego rodzaju akcesoriów. Są to artykuły przystosowane zarówno do instalacji sprężonego powietrza, jak i próżniowych, a także tłoczących inne czynniki (m.in. oleje, paliwo). Poniżej został przedstawiony wycinek tego kompleksowego asortymentu.

Złączki wtykowe serii Blueline

Złączki wtykowe Pneumat System serii Blueline oraz Blueline Mini produkowane są do systemów wysoko ciśnieniowych i podciśnieniowych (próżniowych), a także w wariantach przystosowanych do olejów oraz wody. Nasi klienci mają do wyboru złączki grodziowe, gwintowane, kątowe, proste, przelotowe i redukcyjne.

Złączka
Przelotowa (grodziowa) złączka serii Blueline wykonana z niklowanego mosiądzu

W katalogu TME znalazły się też rozgałęźniki (T oraz Y). Wybrane modele mogą pracować z temperaturami nawet 300°C. Złączki posiadają przyłącza w typowych rozmiarach calowych i metrycznych, a współpracują z wężami o średnicach od 3 mm do 16 mm. Maksymalne obsługiwane ciśnienie sięga 10 barów lub 15 barów.

Szybkozłącza i przewody pneumatyczne

W przypadku wielu instalacji z zakresu automatyki przemysłowej (np. wtryskarek, dozowników i innych maszyn pracujących na liniach produkcyjnych) kluczowymi czynnikami są: możliwość szybkiej zmiany połączeń oraz wytrzymałość na częste cykle złączania/rozłączania. W tym celu stosuje się szybkozłącza, dzięki którym rekonfiguracja ciągów w parku maszynowym odbywa się sprawnie (przy zachowaniu szczelności i pewnym mocowaniu).

Szybkozłącze
Szybkozłącze z przyłączem 1/4" przystosowane do ciśnienia 300 barów

Są one również niezastąpione w aplikacjach mobilnych (kompresory, pompy itp.). Szybkozłącza Pneumat System wykonane są z metali (mosiądz, stal), dzięki czemu odznaczają się wysoką tolerancją termiczną (nawet do 180°C). Wykonane z FPM (Vitonu) uszczelki zapewniają dobre przyleganie złączy. Produkty występują we wszystkich popularnych wymiarach i posiadają podłączenia z gwintami calowymi (w tym BSP) od 1/8” do 1 ½”. Dostępne są również warianty z króćcami do bezpośredniego podłączenia węży pneumatycznych/wtryskowych.

Węże do instalacji pneumatycznych od Pneumat System wykonane zostały z poliamidu, polietylenu i poliuretanu. Klienci mogą wybierać między przewodami z tych materiałów, mając na uwadze specyfikę danej aplikacji, temperaturę tłoczonego czynnika (od -40°C do 80°C) oraz jego właściwości chemiczne.

Wąż
Poliuretanowy wąż z szybkozłączami toleruje temperatury od -20°C do 70°C

Węże mogą być również stosowane w systemach próżniowych. Dostępne są dwie grupy produktów: (1) odcinki 25 m o średnicach wewnętrznych od 4 mm do 12 mm; (2) elastyczne (spiralne) przewody wyposażone w szybkozłączki NW7,2 (długości 5 m, 10 m i 15 m) oraz sprężynowe odgiętki, stanowiących gotowe rozwiązanie, kompatybilne z wyżej opisanymi przyłączami. Poliuretanowy wąż z szybkozłączami toleruje temperatury od -20°C do 70°C.

Zestawy przygotowania powietrza

Zestawy zawierają podstawowe elementy, jak filtr, i również akcesoria mocujące. Zespół przygotowania powietrza pełni trzy podstawowe funkcje: zabezpiecza instalację pneumatyczną przed zanieczyszczeniem pyłami i ciałami obcymi (zbudowany filtr); zapewnia utrzymanie nastawy ciśnienia (zawór redukcyjny) oraz dostarcza mgłę olejową, która zapewnia poprawną pracę systemu (smarownica).

Zestaw
Zestawy zawierają podstawowe elementy, jak filtr, oraz akcesoria mocujące

Ponieważ produkty zawierają elementy eksploatacyjne (np. wkład filtrujący), zostały zaprojektowane modułowo, z myślą o łatwej konserwacji. Zespoły posiadają przyłącza od 1/8” do 1” i mogą pracować w temperaturach od -10°C do 60°C. W zależności od modelu zapewniają filtrację cząstek o minimalnej średnicy 5μm lub 20μm – nawet przy przepływach wielkości ponad 1100 l/min.

Zawory

W ofercie TME znajdziemy cztery grupy zaworów, różniących się metodą sterowania. Są to elementy elektromagnetyczne, mechaniczne (otwierane za pomocą zintegrowanej dźwigni), kulowe (przypominające popularne zawory hydrauliczne) oraz pneumatyczne (ich stan uzależniony jest od ciśnienia podanego na złączu wejściowym).

Zawór
Zawór 5/2 z dźwignią – gotowy element manualnego sterowania siłownikami

Pneumat System produkuje elementy przystosowane do systemów transportujących benzynę, olej, ciecze nieagresywne (i wodę), gazy oraz sprężone powietrze. Maksymalne ciśnienie obsługiwane przez zawory wynosi 10 barów (w zależności od wybranego artykułu). Zawory występują w konfiguracjach 3/2 (w tym normalnie zamknięte) oraz 5/2 (bistabilne i monostabilne, typowe rozwiązania stosowane z siłownikami pneumatycznymi). Dużą zaletą rozwiązań producenta jest brak potrzeby smarowania oraz szeroki wybór gwintów wejściowych/wyjściowych.

Źródło: TME

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę