Konferencja „Przyszłość Tworzenia” – od produktu do usługi

Ponad połowa polskich firm deklaruje, że na co dzień korzysta z usług w chmurze. Programiści Autodesk poszli jednak o krok dalej i przedstawili program, który pozwala na projektowanie, udoskonalanie i udostępnianie modeli CAD w chmurze. To właśnie jego prezentacja była wiodącym tematem konferencji „Przyszłość tworzenia” zorganizowanej 28 stycznia we Wrocławiu przez firmę PCC Polska – autoryzowanego partnera Autodesk.

W odbywającym się we wrocławskim ZOO spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu przedstawicieli firm produkcyjnych zajmujących się na co dzień projektowaniem elementów wyposażenia maszyn i urządzeń tak dla branży przemysłowej, jak i innych gałęzi gospodarki. Miejsce konferencji nie zostało wybrane przypadkowo: wrocławskie Afrykarium należy bowiem nie tylko do największych, ale również najnowocześniejszych obiektów tego typu w Europie. Zgromadzona w nim aparatura stanowi przykład tego, jak inwencja w zakresie tworzenia innowacji ewoluuje wraz z postępem technicznym i zmianami potrzeb klientów. Właściwość ta – wspólna dla wrocławskiej inwestycji i rozwiązań IT – stała się bazą, na której organizatorzy zbudowali agendę spotkania. Stąd też jako pierwszy na mównicę wkroczył Radosław Ratajszczak – prezes ZOO Wrocław.

Atrakcyjna cena to nie wszystko. Nie można odnieść sukcesu ekonomicznego bez tworzenia innowacji, tj. rozwiązań, które będą stanowić wartość dodaną. Dlatego po przeprowadzeniu ponad 200 inwestycji zdecydowaliśmy się zbudować Afrykarium. Dziś obiekt przyciąga 2 miliony zwiedzających rocznie i jest jednym z trzech największych w Europie – mówił Radosław Ratajszczak.

Jak dowodzili przedstawiciele Autodesk, podobnych innowacji oczekują również klienci z branży mechanicznej.

Dziś do zdobycia przewagi na rynku nie wystarczy już wprowadzanie innowacji, poprawa produktywności czy usprawnienie metod wytwarzania. Cykl życia produktu musi być dostosowany do zmian zachodzących w produkcji, produkcie i oczekiwaniach klienta. Produkt powinien być spersonalizowany na każdym etapie jego życia, a więc od fazy projektowania, przez konstrukcję i produkcję, aż po usługi serwisowe – wyjaśniał Radosław Cieślak, MFG project managerw Autodesk Polska.

Zdaniem prelegentów osiągnięcie takiego stopnia kustomizacji wymaga już nie tylko badania potrzeb klientów, ale ich aktywnego włączenia w każdy etap tworzenia produktu. To oni powinni decydować, jakie opcje i elementy wyposażenia uwzględnić przy projektowaniu i jak zmodyfikować konstrukcję, aby dostosować ją do własnych potrzeb.

To z kolei indukuje wzrost elastyczności produkcji oraz rozwój permanentnego serwisu obiektu rozumianego jako zastąpienie tradycyjnego przedmiotu usługą. W takim modelu klient kupuje nie produkt, lecz licencję z opcją stałego upgradu i wymiany co kilka lat. Strategię taką stosuje już m.in. Rolce Royce względem swoich silników lotniczych – tłumaczył Radosław Cieślak.

Analogiczną koncepcję rozwinął również Autodesk, oferując licencje czasowe na swoje produkty oraz umożliwiając współdzielenie projektów w chmurze.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko na podgląd gotowego projektu, ale także na dodawanie do niego komentarzy, rozłożenie go na części, dobór elementów konstrukcyjnych do indywidualnych potrzeb, a także spersonalizowaną konfigurację dodatków – wyjaśniał Przemysław Sokołowski, Applications Engineer Manufacturing w Autodesk Polska.

W praktyce znacznie usprawnia to proces zakupu, pozwalając klientowi na zapoznanie się z produktem zdalnie – za pośrednictwem sieci. Co więcej, dzięki możliwości dołączenia formularza zamówienia producent może ograniczyć do minimum liczbę kroków niezbędnych do finalizacji transakcji.

Wykładom towarzyszyły warsztaty inżynierskie służące zapoznaniu uczestników z możliwościami programu Inventor. W czasie 50-minutowych zajęć praktycznych organizatorzy prezentowali m.in. zalety pracy w środowisku bryłowym, opcje modyfikacji i dalszej obróbki modeli CAD 3D pochodzących z innych systemów CAD, a także zakres współpracy między programami Inventor i AutoCAD.

Ostatnim puntem spotkania były prezentacje oferty partnerów konferencji – 3D Phoenix i Zortrax, a także zwiedzanie zaplecza technicznego Afrykarium.

Odbywająca się we Wrocławiu konferencja była ostatnim z cyklu czterech spotkań zorganizowanych przez firmę PCC Polska pod wspólnym szyldem "Przyszłość Tworzenia". Pozostałe odbyły się kolejno w Opolu, Legnicy i Wałbrzychu.

 

 

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę