Agata Świderska
Popyt na polimery systematycznie rośnie. Zapotrzebowanie zgłaszają przede wszystkim branże opakowaniowa, budowlana i motoryzacyjna. To zaś stymuluje dalszy rozwój technik łączenia polimerów, w tym zgrzewania i spawania z zastosowaniem różnorodnych sposobów doprowadzania ciepła.
Laserowe technologie łączenia metali od kilku lat szturmem podbijają branżę przemysłową w Polsce. I choć do niedawna utożsamiane były ze spawaniem laserowym, to dziś uwaga wielkiego przemysłu coraz częściej koncentruje się na niedocenianym dotąd lutowaniu. Rozwijając się w cieniu bardziej popularnego kuzyna, stało się ono bowiem dojrzałą techniką o ogromnym innowacyjnym potencjale.
Najbardziej charakterystyczną cechą rozproszonych systemów sterowania jest brak centralnej jednostki sterującej pracą systemu, co bezpośrednio przekłada się na jego wysoką skalowalność – ograniczoną jedynie potrzebami aplikacji i… miejscem w szafie sterowniczej. Aby zniwelować wpływ tego ostatniego czynnika, producenci systemów napędowych opracowali serwonapędy przeznaczone dla systemów DCS, które wymagają minimalnej przestrzeni w szafie sterowniczej, a niekiedy nie potrzebują jej w ogóle.
Mimo głośnych ostatnio kampanii społecznych na rzecz zastępowania tworzyw sztucznych alternatywnymi surowcami popyt na polimery systematycznie rośnie. Zapotrzebowanie zgłaszają przede wszystkim branże opakowaniowa, budowlana i motoryzacyjna. To zaś stymuluje dalszy rozwój technik łączenia polimerów, w tym zgrzewania i spawania z zastosowaniem różnorodnych sposobów doprowadzania ciepła.
Połączenia tworzone za pomocą elementów złącznych – mimo że najczęściej kojarzone z branżą budowlaną – odgrywają też istotną rolę w instalacjach sanitarnych. Niesłabnące znaczenie tej grupy łączników motywowane jest z jednej strony ich trwałością i szczelnością, a z drugiej – elastycznością zastosowań i bezpieczeństwem w kontakcie z wodą pitną.
1 stycznia 2017 r. obowiązek zapewnienia wysokiej efektywności energetycznej oferowanych na unijnym rynku silników elektrycznych stał się jeszcze trudniejszy w realizacji.
W ostatnich latach na znaczeniu zyskują rozwiązania, które pozwalają obniżyć wydatki na wentyalcję przy zachowaniu optymalnych warunków pracy.
O największych wyzwaniach stojących przed Universal Robots i przyszłym kształcie oferty rynkowej opowiada prezes Jürgen von Hollen.
Lasery fiber mogą być z powodzeniem stosowane zarówno w procesach cięcia i spawania, jak również zgrzewania, lutowania, grawerowania i znakowania. Są one nie tylko uniwersalne, ale także energooszczędne, wysokosprawne i bezawaryjne.
W tym roku wystawa firmowa DMG MORI w Pfronten była pod wieloma względami zaskakująca, nie tylko ze względu na stale rosnącą powierzchnię i nowy rekord liczby odwiedzających.