Kontenerowe centrum danych z technologią Blue e+

Kontenerowe centrum danych z technologią Blue e+ Rittal

Cyfrowa transformacja jest wyzwaniem dla branży data center. Rosnąca ilość danych stawia operatorów centrów danych przed zadaniem odprowadzania coraz większych ilości ciepła z serwerów w coraz mniejszej przestrzeni lub zapewnienia nowego miejsca pod rozbudowę. I to w możliwie efektywny, zrównoważony i szybki sposób.

Odpowiedzią Rittal jest nowe rozwiązanie dla kontenerów IT, które kompaktowo integruje efektywne chłodzenie Outdoor serii Blue e+. Przy obniżonym o jedną trzecią zużyciu energii zestaw ten może pogodzić efektywność (kosztów) i zrównoważony rozwój. To idealnie dobrana para, która jako inteligentne rozwiązanie All in One jest doskonałym wsparciem dla menedżerów IT.

Każdy element wnosi swoje zalety: kontener data center jako praktyk w dziedzinie „opakowania” infrastruktury IT, klimatyzator Blue e+ jako inteligentny ekspert do spraw chłodzenia. Razem ta idealnie dobrana para jest odpowiedzią na jednocześnie kilka problemów, z którymi zmagają się dzisiejsze centra danych. Coraz więcej aplikacji, takich jak Edge Computing, wymaga coraz więcej mocy obliczeniowej, a jednocześnie muszą one działać bezpiecznie, przy niskich kosztach energii, w zrównoważony sposób i bez hotspotów. Do tego dochodzi potrzeba wszechstronności przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiego śladu węglowego.

Grafika

Odpowiedź firmy Rittal to: umieszczenie nowego systemu chłodzenia Outdoor bazującego na sprawdzonej w przemyśle technologii Blue e+ na zewnątrz kontenera sprawiło, że wewnątrz modułowego kontenera data center jest więcej miejsca na ciągle rosnące potrzeby IT, a tym samym – większy potencjał elastycznej rozbudowy aplikacji. Jednocześnie o jedną trzecią spadło zużycie energii. W ten sposób użytkownicy kontenerów data center mogą łatwiej zredukować koszty eksploatacji i energii . A ponadto: nie jest już potrzebna instalacja niezbędnej dotychczas podwójnej podłogi i odpowiedniej techniki chłodzenia wewnątrz kontenera, a także orurowania chłodniczego między obiegiem wewnętrznym i zewnętrznym. Klimatyzator można przymocować bezpośrednio do wycięcia w ścianie kontenera. To podwójna oszczędność – przestrzeni oraz prac montażowych. 

– Urządzenia Outdoor serii Blue e+ są nie tylko solidne i wygodne w konserwacji, lecz także bardzo efektywne energetycznie ze względu na innowacyjną technologię heat pipe. Zostawiają niewielki ślad węglowy – wyjaśnia Philipp Müller, Director Data Center Solutions w Rittal. W dłuższej perspektywie obniża to całkowite koszty eksploatacji. Pomocny jest również interfejs IoT, w który zostały wyposażone klimatyzatory. Wszystkie parametry wydajnościowe chłodzenia są dostępne na stronie internetowej. – Dzięki temu operator IT może możliwie najefektywniej sterować zużyciem. 

Za sukces w dziedzinie efektywności odpowiada technologia hybrydowa serii Blue e+. Poza aktywnym obiegiem chłodniczym do dopasowanego chłodzenia każdy klimatyzator Blue e+ dysponuje również obiegiem pasywnym: zintegrowany ciepłowód (heat pipe) odprowadza ciepło do otoczenia, gdy tylko temperatura otoczenia spadnie poniżej temperatury wewnętrznej w strefie ciepłej kontenera. Efekt ten ma ogromny wpływ na efektywność, zwłaszcza przy dużych różnicach temperatur.

Źródło: Rittal

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 7-8/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę