Konwergencja RFID w przemyśle
Obecny rozwój nowych technologii znacząco wpływa na niemal wszystkie aspekty związane z produkcją przemysłową. Do niedawna nowością było samo zastosowanie RFID, a dziś mówimy już o pełnej konwergencji tego rozwiązania.
RFID, czyli technologia umożliwiająca wykorzystanie fal radiowych do przesyłania różnych informacji do i z urządzeń, najczęściej kojarzona jest z cienką naklejką stanowiącą źródło danych o produkcie, jego właściwościach i łańcuchu dostaw. Aby całość działała poprawnie, system RFID musi obejmować kilka kluczowych komponentów. Składają się na nie czytnik z nadajnikiem, odbiornikiem i dekoderem fal radiowych, antena nadawczo-odbiorcza (lub dwie anteny, gdzie każda odpowiada oddzielnie za jedną z wymienionych funkcji) oraz układ etykiet zwanych transponderami. To właśnie one zawierają wszelkie istotne informacje, które później są rozsyłane i analizowane przez systemy produkcyjne i magazynowe. Co prawda samo RFID znane jest już od lat 40. ubiegłego wieku, ale dopiero od niedawna stosowane jest na szeroką skalę w przemyśle oraz innych gałęziach gospodarki.
Plus dla finansów
RFID znalazło zastosowanie w automatyzacji procesów produkcji, znacznie redukując jej koszty. Stało się to możliwe m.in. dzięki zdalnej identyfikacji towarów minimalizującej konieczność stosowania kabli. Jednocześnie bezprzewodowe przesyłanie danych staje się coraz bezpieczniejsze, co dodatkowo skłania firmy do jego wdrożenia. Z kolei rosnąca konkurencja na stabilizującym się rynku powoduje, że koszty owego wdrożenia systematycznie maleją, przyczyniając się tym samym do dalszej popularyzacji technologii radiowego przesyłania danych w przemyśle.
Rozwój RFID doprowadził także do powstania zjawiska konwergencji, dzięki czemu technologia ta staje się powoli czymś więcej niż tylko sposobem na zdalną kontrolę procesów produkcyjnych czy logistycznych. Już dziś bez problemu można za jej pomocą monitorować temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, w którym znajduje się konkretny produkt. To niezwykle ważne zarówno w samym procesie magazynowania, jak i w późniejszym transporcie. Szybki dostęp do danych związanych z klimatem panującym w konkretnym miejscu pozytywnie wpływa bowiem na jakość wytworzonego produktu.
Całościowa lokalizacja
To jednak nie wszystko: RFID pozwala również na precyzyjne określenie lokalizacji produktów, przez co ich identyfikacja staje się prostsza i szybsza. Zastosowanie omawianej technologii znacznie skraca czas poszukiwania konkretnej paczki w magazynie oraz pozwala na dokładną analizę łańcucha dostaw. Połączenie wymienionego systemu np. z czytnikiem kodów kreskowych pozwala błyskawicznie zlokalizować konkretny produkt i zwiększyć wydajność procesów logistycznych.
Oprócz monitoringu towarów usługi konwergentne zintegrowane z RFID stanowią również świetne zabezpieczenie antykradzieżowe. Z kolei w dużych zakładach, w których produktem ubocznym procesu produkcji danego towaru jest znaczna ilość odpadów, można zastosować RFID do śledzenia pojemników wielokrotnego użytku. Rozwiązanie to znacznie usprawnia proces pozbywania się odpadów, co nie tylko pozytywnie wpływa na koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa, ale także zwiększa jego dbałość o środowisko naturalne. Jeśli zaś firma nie tylko produkuje, ale także sprzedaje wytworzone towary w ramach tej samej lokalizacji, RFID pozwala skutecznie monitorować przepływ klientów. W logistyce z kolei nieoceniona może się okazać identyfikacja przepływu konkretnych palet oraz procesów załadunku i rozładunku poszukiwanych towarów.
Zakres zastosowań RFID wykracza jednak daleko poza sferę produkcji: dzięki czytnikom fal radiowych można obecnie identyfikować różnego rodzaju środki trwałe i przypisywać je do konkretnych miejsc w przedsiębiorstwie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również dołączenie kodów do sprzętu telekomunikacyjnego i IT – zarówno do użytku osobistego, jak i ogólnego. Zastosowany w tej funkcji RFID umożliwia np. lokalizację ogólnodostępnego projektora, telefonu komórkowego czy tabletu. Ale to nie wszystko: w Polsce można znaleźć firmy, które stosują tę technologię do identyfikacji dokumentacji, co przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa danych, kontroli pracowników na podstawie kart lojalnościowych czy rejestracji czasu pracy danej grupy personelu.
Wiele zastosowań, wiele kontrowersji
Co ciekawe, dzięki zjawisku konwergencji RFID może być wykorzystywany także w procesach automatycznej identyfikacji pojazdów przy wjeździe i wyjeździe z firmowego parkingu lub garażu. Sprawdzane mogą być nie tylko same auta, ale również naczepy, wagony, wózki widłowe czy inne pojazdy przydatne w hali produkcyjnej lub magazynie. RFID mocno przyczynia się również do poprawy bezpieczeństwa w firmie: dzięki transponderom można reglamentować dostęp do konkretnych miejsc, przydzielając go jedynie wybranym osobom.
Niektóre przedsiębiorstwa posunęły się jednak jeszcze dalej, czym wywołały mieszane uczucia, a nawet kontrowersje wśród części społeczeństwa. Przykładowo, jedna ze szwedzkich firm o nazwie Epicenter w zeszłym roku wpadła na pomysł wszczepienia swoim pracownikom mikrochipów. Implant zawiera nadajnik radiowy, który pozwala na obsługę telefonu, komputera a nawet kserokopiarki. Wykonując jeden ruch ręką, pracownik może także otwierać drzwi – oczywiście tylko te, do których ma przydzielony dostęp. Implant jest bardzo mały, przypomina bowiem ziarenko ryżu. Epicenter ma zamiar wszczepić tego rodzaju chipy wszystkich swoim 700 pracownikom.
Nieustający rozwój
Dzięki implementacji usługi konwergencji RFID znacznie się rozwinęło. Dziś jest to system, która pozwala usprawnić produkcję i sprzedaż nie tylko w najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym zakładach. Sprawne wdrożenie RFID w firmie wymaga rzecz jasna poniesienia wysokich kosztów, ale w ostatecznym rozrachunku przedsiębiorca z pewnością doceni zalety tego rozwiązania.