KUKA: Przyszłość automatyzacji leży w bezpośredniej współpracy człowieka z robotem

Pochodzący z Augsburga producent robotów i systemów automatyki przemysłowej KUKA podczas targów AUTOMATICA 2014 w czerwcu br. na pierwszy plan wysuwa bezpieczną kooperację pomiędzy człowiekiem a robotem. Na konferencji prasowej w kwietniu augsburgczycy pokazali drogę do przyszłości automatyzacji.

Człowiek z robotem idealnie się uzupełniają

Produkcja przemysłowa stoi przed nową rewolucją. To, co określa się mianem „przemysłu 4.0“ oznacza nowe warunki ramowe dla przemysłu jutra: zmienność rynku, różnorodność wariantów oraz krótkie cykle życia produktu wymagają, aby produkcja potrafiła w przyszłości szybko dostosować się do nowych warunków ramowych, czyli była zdolna do zmian. W wielu przypadkach oznacza to odejście od sztywnej pełnej automatyzacji na rzecz elastycznego podziału pracy między człowieka i robota. „Zastosowanie robota jako asystenta procesów produkcji sprawia, że produkcja staje się elastyczna jak nigdy dotąd i stwarza całkowicie nowe możliwości wytwarzania“, wyjaśnia Manfred Gundel, dyrektor zarządzający KUKA Roboter GmbH. W ten sposób otwierają się nowe drogi w  automatyzacji w oparciu o roboty jako uzupełnienie możliwości „klasycznego“ robota przemysłowego.

Przemysł 4.0 warunkuje nową generację robotyki

Dla tego rodzaju nowych koncepcji produkcyjnych robot stanowi ważną podstawę, jak podkreśla dr Albrecht Hoene, kierownik projektu robotów o lekkiej konstrukcji w KUKA Laboratories GmbH: „Aby robot będący wsparciem dla procesów produkcji mógł w bezpieczny sposób współpracować z człowiekiem, potrzebna jest całkowicie nowa generacja robotów: maszyny muszą być sensytywne i czułe, tak jak robot o lekkiej konstrukcji KUKA LBR iiwa.” Wzorowany na ludzkim ramieniu LBR iiwa ma siedem osi i umożliwia sterowanie pozycyjno-siłowe. Ten rodzaj sterowania w połączeniu ze zintegrowanymi czujnikami zapewnia programowalną czułość robota. Jego wysoko rozwinięta zdolność wykrywania kolizji i zintegrowany układ sensoryczny w napędach wszystkich osi predestynuje LBR iiwa do precyzyjnych zadań montażowych i umożliwia zastosowanie prostych narzędzi. Dzięki swojej sensytywności robot LBR iiwa otwiera nowy rozdział we współpracy człowieka z robotem. Reaguje jak „trzecia ręka“ operatora i może pracować bezpośrednio z człowiekiem bez ogrodzenia ochronnego. 

Kompleksowa koncepcja współpracy człowiek – robot w centrum uwagi

Zastosowania bez użycia ogrodzenia ochronnego oznaczają całkowicie nowe możliwości w nowoczesnych fabrykach, ale także nowe warunki ramowe: Frank Klingemann, dyrektor zarządzający KUKA Systems GmbH, podczas konferencji prasowej wyjaśnił, że do bezpiecznej współpracy człowieka z robotem nie wystarczy jedynie odpowiedni robot. „Naszym celem jest wypracowanie koncepcji produkcyjnej opartej na zasadach współpracy człowiek – robot. Technologia i kompleksowe rozwiązania bazujące na zasadach współpracy pomiędzy człowiekiem a robotem wpływają na rozwój fabryk i produkcję przyszłości.“ W tym celu KUKA Systems tworzy między innymi kompleksową bazę danych komponentów i urządzeń peryferyjnych, znajdujących zastosowanie we współpracy człowieka z robotem. Kalkulacje tworzone w oparciu o te dane mają w przyszłości pomóc w opracowywaniu bezpiecznych i ekonomicznych rozwiązań,  zgodnych z zasadami współpracy człowieka z robotem, a tym samym stwarzać warunki do rozwoju zdolnej do zmian fabryki 4.0.

KUKA na targach AUTOMATICA 2014

Na targach AUTOMATICA, które odbędą się w dniach od 3 do 6 czerwca w Monachium, KUKA zaprezentuje na stoisku o powierzchni blisko 800 m2 w  hali A4 różnorodne aplikacje będące potwierdzeniem kompetencji KUKA w dziedzinie współpracy człowieka z robotem. I to w realnych warunkach praktycznego zastosowania. W ten sposób KUKA prezentuje szerokie spektrum możliwości począwszy od robotyki przemysłowej aż po robotykę serwisową. Oprócz głównego stoiska firma KUKA wystawi podczas 6.  Międzynarodowych Targów Automatyki i  Mechatroniki inne wyróżniające się rozwiązania, takie jak mobilny model koncepcyjny „KUKA moiros“. W ramach wystawy specjalnej poświęconej profesjonalnej robotyce serwisowej w hali A4 producent robotów i systemów automatyki z Augsburga przyzna dodatkowo nagrodę KUKA Innovation-Award, która ma wspierać działania innowacyjne w zakresie mobilnej manipulacji oraz optymalizować przygotowanie transferu technologii pomiędzy nauką i  działalnością badawczą a przemysłem. Ponadto roboty KUKA przy pracy będzie można zobaczyć na wielu innych stoiskach partnerów systemowych i technologicznych augsburgskiego koncernu hi‑tech.

 

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę