Lotos posiada nowatorską instalację UCOPure

Lotos posiada nowatorską instalację UCOPure Lotos

Pierwsza na świecie instalacja filtracyjnego oczyszczania UCO (frakcji parafinowej, hydrowaksu) dotarła do gdańskiej rafinerii 19 sierpnia br. To pilotażowa instalacja UCOPure, która w przyszłości przyczyni się do zwiększenia efektywności zakładu.

W modułowej instalacji wykorzystuje się innowacyjną technologię zintegrowanej filtracji membranowej do usuwania wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) z UCO (unconverted oil), czyli nieprzereagowanego oleju, powstającego głównie w instalacji hydrokrakingu MHC. Grupa Lotos utworzyła konsorcjum z firmą PolymemTech, aby technologię filtracji wykorzystać do bardzo efektywnego i znacznie tańszego niż w innych technologiach oczyszczania UCO. Jak mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy Lotos, Lotos stawia na stały rozwój poprzez innowacje oraz inwestycje. Dzięki temu jest jedną z bardzo nowoczesnych i efektywnych rafinerii w tej części Europy, a UCOPure, pierwsza tego typu instalacja na świecie, to kolejny krok w tym kierunku.

Dzięki instalacji UcoPure znacznie wzrośnie wydajność pracy MHC, największej instalacji w gdańskiej rafinerii, a co za tym idzie również efektywność całego zakładu. Pilotażowa instalacja nie będzie przerabiać bezpośrednio UCO, ale np. frakcję IV instalacji destylacji próżniowej – HVDU, w której jest najwięcej WWA oraz tak zwany bleed z hydrokrakingu 150. Jan Biedroń, szef Biura Technologii w Grupie Lotos, twierdzi, że w wyniku pełnego wdrożenia technologii UCOPure 85–95% frakcji z hydrowaksu, które dotychczas mogły negatywnie wpływać na pracę katalizatorów hydrokrakingu MHC, można wykorzystać w rafinerii jako pełnowartościowy surowiec do produkcji paliw lub olejów bazowych.

Ludzie przy pracy

Pilotażowa instalacja przyjechała z siedziby PolymemTechu do rafinerii 19 sierpnia br. na specjalistycznej platformie. Została podniesiona przez dźwig i ustawiona obok olejowego zbiornika, z którego wkrótce pobierać będzie surowiec do filtracji. Wymaga ona jeszcze wielu prac instalacyjnych. UCOPure ma również posiadać własną sterownię. Jej wydajność to 2 t na godzinę, dlatego też będzie ona głównie służyć do zbierania doświadczeń przed stworzeniem w pełni przemysłowej instalacji. Może być wykorzystana do oczyszczania strumienia bleedu z instalacji hydrokrakingu 150, gdzie jest go znacznie mniej (2–4 t na godzinę) niż hydrowaksu z hydrokrakingu MHC. Prawdopodobna, docelowa wydajność instalacji, pozwalająca na oczyszczenie całego UCO z hydrokrakingu MHC, to ok. 60 ton na godzinę. Instalacja UCOPure mogłaby też oczyszczać wsad przed przerobem na przyszłej instalacji HBO, co poprawiłoby jakość olejów bazowych.

Innowacyjna technologia UCOPure jest procesem niskotemperaturowym i niskociśnieniowym – w odróżnieniu od innych rozwiązań. Instalacja UCOPure może stanowić integralną część instalacji hydrokrakingu, albo znajdować się w wielu innych miejscach w rafinerii. Koszt budowy oraz zużycie energii w procesie filtracji będzie znacznie niższe niż w procesach destylacyjnych czy wysokociśnieniowej hydrorafinacji. W trakcie I etapu UCOPure wybudowano małą instalację laboratoryjną i przeprowadzono testy oczyszczania dla poszczególnych surowców oraz wykonano szereg analiz. Jesienią, po zakończeniu procesu instalacji, rozpoczną się testy instalacji pilotażowej, a później rozpocznie się etap rozwojowy. Projekt UCOPure został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Unii Europejskiej.

Źródło: Lotos

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę