MasterSYNC – oprawki do gwintowania synchronicznego

Fanar
Reklama
Reklama

Współczesne maszyny CNC mają zdolność synchronizowania obrotów wrzeciona do ruchu posuwowego dla określonego skoku gwintu. Zsynchronizowany cykl gwintowania, pomimo iż jest bardzo dokładny, nie wyklucza rozbieżności między posuwem maszyny a skokiem gwintownika. Powstałe różnice powodują wystąpienie znacznych sił na ostrzach gwintowników, wpływając niekorzystnie na ich żywotność i jakość gwintu. Oprawka MasterSYNC pozwala uniknąć tych problemów.

Zasady działania

Ideą MasterSYNC jest zastosowanie elementu sprężystego, który zapewnia osiowe i promieniowe kompensowanie nieuniknionych rozbieżności pomiędzy obrotami wrzeciona, a rzeczywistym skokiem gwintownika oraz zmniejszenie siły wzdłużnej działającej na narzędzie. Rezultatem jest zwiększenie żywotności i poprawa jakości gwintu. Oprawki MasterSYNC są wręcz niezbędne przy gwintowaniu średnic < 3 mm.

 

Reklama

Przykład obróbki

Porównanie gwintowania M6 gwintownikiem o spiralnym rowku w aluminium 6061 na głębokość 18 mm.

Oprawki do gwintowania MasterSYNC podczas testów potwierdziły znaczną poprawę żywotności gwintownika i jakości gwintu wynikającej z redukcji sił wzdłużnych działających na gwintownik. Wykres poniżej jest przykładem testu przeprowadzonego za pomocą dynamometru Kistlera poprzez pomiar sił wzdłużnych podczas obróbki. Jak widać na wykresie, choć oprawki konkurencyjne wykazywały mniejsze siły wzdłużne w stosunku do zamocowania gwintownika na sztywno, nie są tak skuteczne, jak MasterSYNC.

 

Źródło: Fanar

Reklama
Reklama

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama