Maty olejowe receptą na mniejsze ryzyko poślizgu w zakładach

Maty olejowe receptą na mniejsze ryzyko poślizgu w zakładach MEWA

Oleje, smary i inne środki smarne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania maszyn czy robotów. Niestety, podczas ich eksploatacji mogą pojawiać się nieszczelności, w efekcie których różne ciecze mogą skapywać na posadzkę. To może być niebezpieczne dla pracowników, którzy mogą się łatwo poślizgnąć. Mewa oferuje doskonałe rozwiązanie tego problemu – maty olejowe Multitex. Wchłaniają one wszelkie ciecze, w wyniku czego posadzka pozostaje czysta, a bezpieczeństwo pracy znacznie wzrasta.

Tekstylne maty olejowe zostały zaprojektowane w taki sposób, żeby można je było po prostu umieścić na podłożu w problematycznych miejscach – pod wyciekami z maszyn lub częściami samochodowymi w warsztacie, z których skapują rożne ciecze. Maty olejowe mają strukturę, która jest w stanie wchłonąć dużą ilość cieczy. Małe, wąskie powierzchnie można dobrze zabezpieczyć jedną matą olejową, w przypadku dużych powierzchni można umieścić większą ilość połączonych ze sobą mat. Taka mata jest bardziej poręczna w użytkowaniu, niż wanna do zbierania skapującego oleju. Poza tym jest ona także delikatna dla posadzki.

Te maty zbierające olej i inne niebezpieczne ciecze natychmiast wchłaniają taką ciecz z tkaniny zewnętrznej do środka i trwale przechowują ją w specjalnym rdzeniu – wyjaśnia zasadę funkcjonowania maty Mewa-Multitex Piotr Borowczyk, przedstawiciel firmy Mewa w Polsce.

Dzięki temu chroniona powierzchnia pozostaje względnie sucha, podczas gdy specjalna włóknina wewnątrz maty może równomiernie wchłaniać do 3 litrów cieczy. Maty olejowe mogą być stosowane w niemal wszystkich branżach: w małych warsztatach samochodowych, w średniej wielkości zakładach obróbki metali, gdzie np. pracują obrabiarki, lub też w dużych halach przemysłowych.

Maty olejowe bezpieczne, wygodne i ekonomiczne

Maty olejowe są dostarczane do odbiorców w ramach dobrze znanego systemu pełnej usługi firmy Mewa i odbierane po ich użyciu, prane i ponownie dostarczane do miejsca ich wykorzystania. To ogromna zaleta nie tylko dla firm średniej wielkości, ale także dla dużych zakładów przemysłowych, które mogą wykorzystać stosowanie mat olejowych, by móc dokładnie zaplanować strukturę kosztów. Dzięki korzystaniu z mat olejowych Multitex w ramach systemu wynajmu tekstyliów, użytkownicy zyskują inteligentne wsparcie, które gwarantuje czystość i porządek.

Maty olejowe sprawiają, że na posadzce i na podeszwach butów pracowników nie gromadzą się oleje lub ciecze, co pozwala uniknąć zagrożenia poślizgnięciem się i upadkiem. Zachowane są standardy bezpieczeństwa, hale fabryczne pozostają czyste, a pracownicy mogą skoncentrować się na swoich zadaniach.

W porównaniu z alternatywnymi środkami zapobiegawczymi elastyczna tekstylna mata olejowa wypada bardzo dobrze. Plastikowe wanny są nieporęczne i nie w każdym zagrożonym wyciekiem miejscu się mieszczą. Piasek i granulki są mniej chłonne i szybko rozprzestrzeniają się po całym zakładzie, stwarzając ryzyko poślizgnięcia się. Jednorazowe szmatki są również mniej wydajne w przypadku dużych wycieków, bowiem potrzebna jest wtedy ich duża ilość, a po użyciu leżą brudne w zakładzie.

Ekologia na pierwszym miejscu

Mewa jest firmą, która przywiązuje szczególnie dużą wagę do zasad zrównoważonego rozwoju. Idea ta znajduje odzwierciedlenie w systemie usług, który nastawiony jest na oszczędzanie zasobów takich jak energia czy świeża woda. Maty olejowe są prane i ponownie wykorzystywane w sposób przyjazny dla środowiska, olej wypłukiwany z mat jest poddawany recyklingowi termicznemu, a zasada wielokrotnego użytku sprawia, że nie powstają szkodliwe dla środowiska odpady.

Ponadto kierownictwo zakładów wykorzystujących maty olejowe Multitex nie musi się martwić o dostawy i usuwanie mat. Są one dostarczane do hal fabrycznych lub warsztatów przez firmę Mewa w ramach pełnej usługi, zbierane po użyciu do specjalnych bezpiecznych pojemników (SaCon), a następnie są wymieniane na czyste, ekologicznie wyprane maty. Takie rozwiązanie pozwala w optymalny sposób odciążyć użytkowników od zadań związanych z ciągłym zabezpieczeniem powierzchni przed skutkami wyciekających i kapiących cieczy.

Źródło: Mewa

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę