Mniej zanieczyszczeń z sosnowieckiej huty

ArcelorMittal

Prawie 11 mln zł kosztowała instalacja odpylania i odsiarczania spalin w elektrociepłowni w sosnowieckiej hucie ArcelorMittal Poland. Inwestycja pozwoli ograniczyć emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów. Wraz z modernizacją elektrociepłowni odbywa się rozruch dwóch nowych chłodni wentylatorowych. Mają one za zadanie poprawić jakość produktów.

Instalacja odpylania i odsiarczania spalin oraz system sterowania procesem spalania to inwestycje wynikające z obowiązującej europejskiej dyrektywy dotyczącej emisji przemysłowych (IED). Dzięki nim emisja pyłu zawieszonego do atmosfery zmniejszyła się o ponad 50 ton/rok, dwutlenku siarki o prawie 300 ton/rok, a tlenków azotu o blisko 30 ton/rok.

Przy budowie instalacji odsiarczania spalin zastosowano specjalne substancje pochłaniające – tzw. sorbenty wapienne, a przy instalacji odpylania spalin – filtry workowe.

– Podnieśliśmy również sprawność kotłów, co pozwoliło zmniejszyć ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla i osiągnąć poziom emisji tlenków azotu poniżej dopuszczalnych norm – podkreśla Janusz Kantor, dyrektor oddziału w Sosnowcu.

Produkowane w elektrociepłowni sosnowieckiej huty ciepło jest wykorzystywane również do ogrzewania mieszkań i domów mieszkańców Sosnowca, okolicznych szkół, przedszkola, domu pomocy społecznej i zakładów produkcyjnych. 

Na realizację instalacji odpylania i odsiarczania ArcelorMittal Poland uzyskał pożyczkę ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło: ArcelorMittal Poland

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest tytułem branżowym typu business to business, w którym poruszana jest tematyka z różnych najważniejszych sektorów przemysłowych. Redakcja online MM Magazynu Przemysłowego  przygotowuje i publikuje na stronie artykuły techniczne, nowości produktowe oraz inne ciekawe informacje ze świata przemysłu i nie tylko.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę