Najlżejszy materiał na świecie

Reklama
Reklama
Aerografit - tak nazywa się najlżejszy materiał, jaki kiedykolwiek stworzył człowiek. Waży on 0,2 mg na centymetr sześcienny i żłożony jest z powietrza oraz sieci pustych rurek węglowych. Są one tak niewielkie, że obserwować je można tylko z wykorzystaniem mikroskopu elektronowego. Materiał ten został opracowany przez zespół naukowców z uczelni w Kolonii i Hamburgu pod kierownictwem prof. Lorenza Kienle i dr Andriya Lotnyka.

Materiał powstał w wyniku skomplikowanego procesu. Naukowcy rozgrzewali proszek tlenku cynku do 900°C, do chwili powstania frakcji krystalicznych. Formowali z nich następnie owalne, przypominające pigułki obiekty, w których powstawały nanostruktury tzw. tetrapody. Tetrapody łączyły się w sieci kulek formując szkielet aerografitu.
W następnym kroku struktury te były poddawane w reaktorze chemicznym w temp. 760°C działaniu par czystego węgla tak, aby na szkielecie wytworzyła się warstwa grafitowa. Później do reaktora wtłoczony został wodór, reagujący z tlenem w tlenku cynku. Produktami tej reakcji były para wodna oraz cynk, zaś w efekcie powstawał elastyczny szkielet z nanorurek z pojedynczymi atomami cynku. Im mniejsza ilość cynku pozostawała w materiale, tym lżejsze i bardziej porowate były nanorurki tworzące jego szkielet, a sam materiał stawał się bardziej elastyczny.

Reklama

Charakterystyka aerografitu wskazuje zdaniem naukowców na to, że będzie on doskonałym materiałem na elektrody w bateriach Li-Ion. Jego zastosowanie pozwoli bowiem na znaczne zmniejszenie ilości stosowanego w tych bateriach elektrolitu, co umożliwi zmniejszenie ich wagi. Tego typu baterie mogą być stosowane w np. w latających robotach, rowerach elektrycznych czy samochodach EV.
Nowy materiał może być ponadto zastosowany wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża elastyczność przy małej wadze i dobrym przewodnictwie elektrycznym, np. w satelitach, samolotach i robotach, ponieważ materiał ten jest odporny także na wibracje. Może być też stosowany w oczyszczalniach ścieków lub filtrach oczyszczania wody w miejskich przedsiębiorstwach komunalnych.

Reklama

źródło: PAP, Money.pl

Reklama

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama