Najszybciej chłodzący piec z hartowaniem w azocie

Najszybciej chłodzący piec z hartowaniem w azocie Seco/Warwick

Piece - próżniowy CaseMaster Evolution oraz atmosferowy Brew od Seco/Warwick - stworzą nową linię produkcyjną w specjalistycznej hartowni usługowej Aalberts Surface Technologies Heat w Kaliszu.

W ubiegłym roku do holenderskiego oddziału Aalberts Surface Technologies Heat (kiedyś Hauck) w Eindhoven trafił piec pracujący w warunkach wysokiej próżni, z komorą roboczą 1200x1200x2000 mm.

Wydajność i ekologia

Piec ten jest nie tylko największym piecem z całkowicie metalową komorą grzejną, ale i największym urządzeniem tego typu będącym w użyciu na terytorium regionu Benelux. Teraz polski (a dokładniej kaliski) oddział dostawcy systemów i usług obróbki cieplnej rozbudowuje linię produkcyjną.

Powiązane firmy

SECO/WARWICK S.A.

Nowe piece Seco/Warwick stworzą linię produkcyjną, w której kolejno będzie wykonywane nawęglanie próżniowe LPC i hartowanie gazowe (Piec CMe-T), a następnie odpuszczanie (BREW) w celu redukcji naprężeń wewnętrznych obrabianych metali. Wykonywanie tylu procesów możliwe jest dzięki połączeniu technologii próżniowej i atmosferowej.

Trzykomorowy piec próżniowy CaseMaster Evolution-T to potężny piec o ładowności 1 tony na wsad i zdolności produkcyjnej do 2.000 ton części w skali roku. Tego typu urządzenie może z powodzeniem zastąpić 3 standardowe piece atmosferowe. Co ciekawe, piec ten posiada najszybszą komorę chłodzenia w azocie, osiągając wyniki porównywalne jak dla chłodzenia w helu i oleju, dzięki czemu jest ultraekologiczny. Wykorzystując azot pozyskany i oddawany do powietrza, eliminuje użycie zarówno drogiego i trudnego do pozyskania helu, jak i szkodliwego oleju hartowniczego. Pozwala to ograniczyć emisję dwuletnku węgla aż o 300 ton rocznie. To dokładnie tyle ile produkują trzy standardowe piece atmosferowe.

- Aalberts Surface Technologies Heat miał specjalne wymagania dotyczące zastosowanych elementów i rozwiązań, i tak: piec CaseMaster Evolution serii T zastąpi dotychczasowe półciągłe procesy w atmosferze ochronnej, po których następuje hartowanie w oleju przez w pełni próżniową obróbkę cieplną z nawęglaniem niskociśnieniowym i hartowaniem w strumieniu azotu (25 barów), oferując precyzję i powtarzalność i jest prawdopodobnie najszybciej chłodzącym piecem z hartowaniem w azocie - tłumaczy Maciej Korecki Wiceprezes Segmentu Pieców Próżniowych Grupy Seco/Warwick.

Rozwiązanie Brew 6810, pozwoli na przeprowadzenie procesu odpuszczania bezpośrednio po nawęglaniu próżniowym. To uniwersalny piec, który może pracować w zakresie temperatur od 300 do 750 stopni Celsjusza. Jest wyposażony w system pozwalający na obróbkę w atmosferze ochronnej azotu, dzięki czemu obrabiane cieplnie detale nie utleniają się.

CMe-T i BREW w duecie technologicznym

Piec CMe-T zastępuje dotychczasowe linie i agregaty do masowej obróbki cieplnej w atmosferze ochronnej i hartowaniu w oleju, oferując większą precyzję i powtarzalność procesu. Wyróżnikiem rozwiązania są nie tylko trzy komory, ale przede wszystkim poprawa jakości wyników procesu i zmniejszenie kosztów, podwójna wydajność i zwiększona elastyczność produkcji przy kompaktowej instalacji. Coraz większe znaczenie mają gwarancje bezpieczeństwa i neutralności dla środowiska naturalnego, jakie zapewniają piece CMe-T. To były między innymi kluczowe powody wyboru pieca z linii CMe.

Brew 6810, tj. drugie wdrażane rozwiązanie, to wszechstronny piec do procesów odpuszczania po nawęglaniu próżniowym. Jego ogromną zaletą jest system wymuszonego chłodzenia tzw. turbo cooling, dzięki czemu proces odpuszczania może zostać znacznie skrócony. Połączenie dwóch technologii – nawęglania próżniowego oraz odpuszczania w atmosferze ochronnej azotu daje kompletne rozwiązanie, jeśli technologia procesu obróbki cieplnej wymaga przeprowadzenia obu zabiegów zaraz po sobie.

Projekt za projektem

Obie firmy współpracują ze sobą od lat, zwiększając możliwości produkcyjne poszczególnych jednostek Aalberts Surface Technologies Heat. Po Eindhoven przyszedł czas na polski oddział tego światowego podmiotu branży obróbki cieplnej.

- W naszej misji mówimy, że w byciu najlepszym w swojej klasie nie chodzi o podstawowe technologie, ale o zobowiązanie, by zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby przyczynić się do sukcesu obsługiwanych przez nas klientów - mówi Wojciech Matczak, kierownik Zakładu z Aalberts Surface Technologies Heat Kalisz. - Podobna misja przyświeca naszemu partnerowi, który dostarcza klientom niezawodne, bezpieczne i proekologiczne rozwiązania do obróbki cieplnej, zapewniające efektywność ekonomiczną ich biznesu. Po takie rozwiązania sięgnął Aalberts.

- Kolejne rozwiązanie dostarczane dla wymagającego klienta, który działa globalnie – bo aż w 150 lokalizacjach na świecie, to doskonała rekomendacja dla Grupy Seco/Warwick, podkreślająca naszą wiarygodność jako partnera oraz wskazująca na jakość, jaką osiągnęliśmy na międzynarodowym rynku - dodaje Sławomir Woźniak, prezes Grupy Seco/Warwick.

Dobre relacje potrzebne do wzrostu

Seco/Warwick utrzymuje stałe i bliskie relacje z klientami zarówno na poziomie menadżerskim jak i operacyjno-technicznym. Wymiana informacji na temat procesów, materiałów, kształtów elementów poddawanych obróbce, wyzwaniom i problemom są cennym źródłem badań, zmian, testów i kolejnych iteracji w laboratorium technicznym Seco/Warwick.

Wiedza płynąca od tego klienta (Aalberts) oraz innych hartowni komercyjnych jest tym cenniejsza, że obejmuje bardzo szerokie spektrum materiałów i rozwiązań hartowanych na rynku. Obie firmy mają za sobą długą historię współpracy zarówno na poziomie globalnym jak i w Polsce. Dwa nowe rozwiązania nie są pierwszymi w tej lokalizacji Aalberts. Jak podkreślają specjaliści z obu stron: „współpraca ta, to 3 w 1: partnerstwo, wiarygodność i rzetelność".

Źródło: Seco/Warwick

O Autorze

MM Magazyn Przemysłowy jest międzynarodową marką medialną należącą do holdingu Vogel Communications Group. W ramach marki MM Magazyn Przemysłowy wydawane jest czasopismo, prowadzony jest portal magazynprzemyslowy.pl oraz realizowana jest komunikacja (różnymi narzędziami marketingowymi) w przemysłowym sektorze B2B.

Tagi artykułu

Zobacz również

MM Magazyn Przemysłowy 4/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę